Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@void1984: Na jakie inne "twarde waluty" wymienisz CBDC jak ono będzie jedyną dostępną walutą? Przecież nie włożysz tego w obligację czy jakiegoś etf'a.

Chyba, że masz na myśli zakup 145 litrów mleka, albo 3 telewizorów to faktycznie bardzo wygodne, już takie coś jak wymiana barterowa testowaliśmy na początku istnienia cywilizacji :P
@Dietetyq:

9. Dlaczego proponuje się limit depozytów „kategorii pierwszej” i jak niskie może być oprocentowanie depozytów „kategorii drugiej”?

Badamy potencjalne zagrożenia, jakie pojawienie się cyfrowego euro może przynieść dla stabilności finansowej i transmisji polityki pieniężnej.

Jeśli zostanie ono wprowadzone, ma stanowić dodatkową formę płatności, a nie instrument inwestycyjny. Eurosystem ocenia, jakie warianty konstrukcji cyfrowego euro pozwoliłyby zapobiec utrzymywaniu dużych kwot w tej postaci jako inwestycji wolnej od ryzyka oraz przenoszeniu środków
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".


@miekki_am: Jestem typowym programistą zatrudnionym w korporacjach, a to oznacza, że grzecznie płacę wszystkie rachunki, w przeciwieństwie do większości innych zawodów (serio, od kilku lat dochodzę do wniosku, że tylko ludzie pracujący w korpo płacą uczciwie podatki, bo jest pełna transparentność).

Właśnie ze
Na jakie inne "twarde waluty" wymienisz CBDC jak ono będzie jedyną dostępną walutą? Przecież nie włożysz tego w obligację czy jakiegoś etf'a.


@Dietetyq: Nie wiem gdzie obowiązuje CBDC, ale od początku PRLu i teraz najlepiej je wymienić na USD i ewentualnie EUR. Nawet CHF.
ps. Powinni takim odbierac prawa wyborcze


@loczyn: to by i tak niewiele zmieniło. Wybierzemy lewaków, prawaków czy centrum, każda z liczących się sił politycznych je globalistom z WEF z ręki i tak samo będzie wprowadzać CBDC.

W ogóle czy kwestia pieniądza cyfrowego była/będzie przedmiotem kampanii wyborczej tak jak np. LGBT albo aborcja? Że nie była, to wiadomo, a że będzie to raczej niewielka szansa, o ile ludzie oddolnie nie rozdmuchają tematu
@Dietetyq: Nie wiem gdzie obowiązuje CBDC, ale od początku PRLu i teraz najlepiej je wymienić na USD i ewentualnie EUR. Nawet CHF.


@void1984: Ale państwa, waluty których wymieniłeś, też pracują nad wprowadzeniem CBDC. Także co najwyżej będziesz mógł wymienić cyfrowego złoptego na cyfrowego dolara, albo cyfrowe euro albo cyfrowego franka, i niewiele to ci da ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Być może zaś w ogóle nie będzie
właśnie dlatego mają sens że NIE stoi za nimi żaden "poważny" rząd.

@Adolf_HODLer: Jaki w tym sens? Armia USA to poważny gwarant waluty. Dodgecoiny itp to tylko zabawki spekulacyjne. Przy byle forku waluty tracisz wszystko.

Rząd to bym chciał żeby się ode mnie #!$%@?ł i dał żyć. Nic nigdy od państwa nie brałem, żadnej dotacji, ulgi, nie zgłaszałem sprawy na policję

Co ta pogadanka ma wspólnego ze stabilnością waluty?

Cyfrowy pieniądz
Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego


@miekki_am: jak dostaniesz do zapłaty bezprawny mandat od policji obywatelskiej i komornik ci wejdzie na konto, akurat będziesz szedł do sklepu i nie będziesz mógł zapłacić bo "transakcja odrzucona", następnego dnia się dowiesz, że nie masz dostępu do swoich pieniędzy bo komornik zajął konto, to zrozumiesz. Od razu wytrzeźwiejesz. Dowiesz się, że nie jesteś panem,
Ale państwa, waluty których wymieniłeś, też pracują nad wprowadzeniem CBDC. Także co najwyżej będziesz mógł wymienić cyfrowego złoptego na cyfrowego dolara, albo cyfrowe euro albo cyfrowego franka, i niewiele to ci da


@szpongiel: Przecież to właśnie podstawowa różnica. Popatrz na kurs złotego względem dolara od '45 to zrozumiesz. To złotówka wpadła w hiperinflację, nie dolar.
Co z tego że cyfrowe, skoro mogę zignorować inflację, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu wynosiła 1100%?
zmienia to, że wtedy można było kupić "z pod lady", z przemytu, albo bimber, który ktoś sam uwarzył. Jednak nadal mogłeś zapłacić za to gotówką i Wielki Brat o tym nie wiedział.

@szpongiel: z parokrotną przebitką względem oficjalnych cen
w praktyce ludzie wymagali i gotówki i kartek, bo z sama gotówką mało co można było zrobić

Jak zapłacisz, gdy nie będzie gotówki, zaś każda płatność cyfrowym pieniądzem będzie zalogowana w centralnym
Gotówka:

Handlarz ziemniaków przychodzi do ciebie po banany i kupuje banany za 5 dyszek - masz 5 dyszek

Idziesz do fryzjera - płacisz 5 dyszek

Fryzjer idzie do restauracji - restauracja ma 5 dyszek

Właściciel jedzie na giełdę po np. ziemniaki - sprzedawca ziemniaków ma 5 dyszek


@TfarukBartus: Zapominasz o tym że tę gotówkę odbiera Impel, albo inna tego typu firma. Jako zwykły pracownik nie podejmowałem się żadnego transportu gotówki na
Nie musisz być gangusem, by podpaść rządowi albo komuś z rządem spokrewnionemu, np. nie chcąc sprzedać działki po dobrej cenie albo wymagając oficjalnej drogi załatwienia jakichś papierów.

Jeden wpis i "hehe zaszła pomyłka w systemie, nie ma pan środków przez miesiąc, elo".


@tellet: Racja, ale gotówki też nie wypłacisz z taką blokadą. Jesteś tak samo urządzony czy ona istnieje czy nie.
Gdyby nie istniała to płacisz kartą prepaid i gotowe.
Przecież to właśnie podstawowa różnica. Popatrz na kurs złotego względem dolara od '45 to zrozumiesz. To złotówka wpadła w hiperinflację, nie dolar.

Co z tego że cyfrowe, skoro mogę zignorować inflację, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu wynosiła 1100%?


@void1984: może nie ogarnąłem wątku ale chodziło mi o to, że nic to nie da w kwestiach, którymi dokręci się śrubę zwyklakowi dzięki CBDC. Czyli totalnej inwigilacji, totalnej kontroli oraz z czasem systemowi