Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
Przez dwa tygodnie miałem zamrożone środki. W końcu złożyłem korektę i środki odblokowano, ale bez gotówki nie miałbym telefonu, prądu, żarcia w lodówce ani benzyny w samochodzie.


@Sprus: Tak samo pomogła by Ci karta płatnicza prepaid. Twoim problemem był brak dostępu do pieniędzy na własnym koncie. Nie mogłeś stamtąd wybrać przecież gotówki, pomimo tego że istnieje.
@miekki_am: Kolejny głupio-mądry xD
Ile masz lat? 20? Aż dziw, że do tego wieku twoje dwie szare komórki nie zapomniały o oddychaniu….
a co do pytania, glupie lecz odpowiem - zobacz sobie na historie chociażby Libanu, czy nawet teraz Rosji.

ps. Powinni takim odbierac prawa wyborcze
całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego


@miekki_am: "A co ty Anon na protesty chodzisz przeciwko rządowi? I cyk nie masz dostępu do pieniędzy, jak w Australii."
"Nie umiesz ciućmoku w technologię? To sobie chlebka nie kupisz"
"Chce babcia pietruszki z działki sprzedać trochę na targu? A firma założona i terminal płatniczy jest? Niema? To zdychaj z głodu"

Jeszcze jakieś przykłady potrzebujesz?
@radoslaw_wolf masz rację, tak myślę i tak napisałem. A co najlepsze nadal nie bardzo przekonują mnie argumenty o kierowcach z Kanady.


@Leithain: ale tam nie tylko kierowców dojechano ale również tych obywateli, którzy ten protest wsparli finansowo. Czyli robisz donejta w sprawie, którą uważasz za słuszną, a rząd Ci za to zawiesza dostęp do twojego konta, pozbawia pracy, etc.

Ja już nie wiem jak z ludźmi rozmawiać. @radoslaw_wolf skoro podoba ci
ludzie tutaj często zakładają, że transakcje dokonywane cyfrowym pieniądzem muszą odbywać się zawsze przy użyciu jakiegoś pośrednika / banku centralnego.


@Hektorrr: owszem, cyfrowy pieniądz może być: anonimowy, zdecentralizowany, o skończonej puli tak że nie da się dodrukować. Taki niby w teorii jest Bitcoin. Ale nie rozmawiamy o jakimś hipotetycznym cyfrowym pieniądzu tylko o CBDC, który jest już na etapie bliskim końcowego wdrożenia w większości państw na świecie. W Polsce implementacja
@KosmicznyNalesnik: Przecież tak było kilkadziesiąt temu i jest to zupełnie niezależne od kwestii płatności gotówką czy kartą. Wprowadzili kartki i gotówka nic nie zmieniła w tej kwestii.


@void1984: zmienia to, że wtedy można było kupić "z pod lady", z przemytu, albo bimber, który ktoś sam uwarzył. Jednak nadal mogłeś zapłacić za to gotówką i Wielki Brat o tym nie wiedział.

Jak zapłacisz, gdy nie będzie gotówki, zaś każda płatność cyfrowym
@miekki_am: proponuję przeczytać choć z dwa razy" Rok 1984" Orwella. Pieniądz cyfrowy, to jest pełna inwigilacja obywateli, nawet większość programistów z tym się zgadza.


@urma303: potwierdzam, jestem tym programistą, który się zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale chciałem tu dodać, że nawet lepiej to przeczytaj "Limes Inferior" A. Zajdla. Tam jest opisana dystopia z tego typu systemu monetarnym. Tylko że mniej zaawansowanym niż będzie CBDC, gdyż
Brak słów. Dzięki ludziom bez wyobraźni wprowadzą nam wszystko co zechcą, odejdziemy od gotówki, a potem paszporcik węglowy, a to pewnie dopiero początek nowych czasów.


@korneliaaa: o to to, i nawet nie będą musieli żadnego osobnego paszportu węglowego wprowadzać. CBDC będzie stanowić platformę, w której doda się to jako dodatkowe parametry. Innymi słowy, takie rzeczy będą wbudowane w sam pieniądz.
@void1984: właśnie dlatego mają sens że NIE stoi za nimi żaden "poważny" rząd. Rząd to bym chciał żeby się ode mnie #!$%@?ł i dał żyć. Nic nigdy od państwa nie brałem, żadnej dotacji, ulgi, nie zgłaszałem sprawy na policję bo i tak gówno zrobią. Niech sobie sami sobą rządzą, albo tymi którzy się tego domagają. A nie że banda niewolników głosuje na jakichś złodziei i nikt sobie nic z tego nie
czyli innymi słowy w Kanadzie już tak jest? Czyli wprowadzenie cyfrowego pieniadza nie miałoby na to żadnego wpływu?


@ItsFine: W Kanadzie trucker z zablokowanym kontem mógł dalej w miarę normalnie żyć o ile miał gotówkę.

I to się właśnie nie podoba rządom ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoją drogą obecnym kontom bankowym bliżej do gotówki niż do "pieniądza cyfrowego" CBDC.