Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@miekki_am: mi jeszcze jedna historia przyszla do glowy, a chyba nikt o niej nie wspominal. Powiedzmy ze ktos bliski Tobie, albo nawet Ty sam potrzebujesz marihuany (jakis klasterowy bol glowy lub stwardnienie rozsiane). Wiemy doskobale ze kupno na lewo wiazaloby sie z lamaniem prawa, ale nie zaryzykowalbys widzac albo odczuwajac ogromne cierpienie? Bez gotowki beda cie mieli jak na dloni.
pieniądze wypłacone z 500+ mogą zostać wydane tylko na artykuły z danej grupy (szkolne, żywność, ubrania dziecięce, etc.)

@szpongiel: Bony. Przecież to jest używane niezależnie od istnienia kart.

- coiny wydawane przez emeryta liczą się x2 w aptece na refundowane leki

Ulgi dla emerytów i kombatantów na 50%. To już teraz działa, a Ty nawet tego nie widzisz.

- możesz kupić tylko określoną ilość paliwa albo mięsa miesięcznie póki nie wyczerpiesz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Nowystaryziel: Nieprawda.

Możesz przelać dowolną kwotę w tak zwanej "Grupie 0" (wymienieni w poprzednim komentarzu) i nie zapłacisz od tego podatku.
Sprawdź link

Darowizna to 10k na 4 lata


Należy zgłosic jeżeli suma darowizn w ciągu 5 lat przekroczy kwotę wolną od podatku dla danej grupy.

Zgłoszenie darowizny robi się przez internet i zajmuje to kilkanaście minut dla niewprawionej osoby.
może nie ogarnąłem wątku ale chodziło mi o to, że nic to nie da w kwestiach, którymi dokręci się śrubę zwyklakowi dzięki CBDC. Czyli totalnej inwigilacji, totalnej kontroli oraz z czasem systemowi oceny społecznej na wzór chiński.


Dokonując przewalutowania w żaden sposób się przed tym nie uchronisz.

Co do różnic kursowych, to masz rację ale nie o tym jest ta cała dyskusja.


@szpongiel: Uchronisz, bo zamiast skazania się na złotówkę, albo
dla legalnie zarabiających, a szczególnie dla legalnie prowadzących biznes wyeliminowanie gotówki to duży plus.

Teraz legalnie prowadząc firmę przegrywasz z tymi z szarej strefy.

Szczególnie w branży budowlanej jeśli chcesz mieć firmę wykończeniową to nie masz szans na rynku, bo większość to szara strefa bez podatków ceny ma.

Stąd ten kwik wszelkiej maści januszy działających w szarej strefie.


@rraaddeekk: Do tego wykopki nie biorą pod uwagę kosztów obsługi gotówki. Nikt jej
Złotem, dolarami, euro, kartkami na dobra.

Dolary i euro też będą cyfrowe, zonk.
Gdy CBDC będzie jedynym środkiem płatniczym to obrót złotem łatwo będzie ograniczyć. Kartek nie będzie, samo CBDC będzie mieć wbudowaną funkcję limitów po różnych kryteriach.
Innymi słowy, CBDC to są takie kartki jak z PRL ale cyfrowe, które można zaprogramować na różny sposób i jednocześnie są pieniądzem.

barter! Albo: złoto!

Dokładnie tak robili choćby w PRLu.

No ale teraz
@void1984: Do oszczędzania się właśnie nadaje najlepiej. Gdyby nie krypto to nigdy bym nic nie oszczędził xD Do grubszych płatności też, w każdym dużym mieście masz kantor wymiany albo bitomat. Idziesz sobie po gotówkę i nikogo nie interesuje na co ją wydajesz. Przynajmniej masz do tej gotówki dostęp, a nie że jakiś #!$%@? z rządu Ci zablokuje konta w banku bo wstawiasz memy z osrajtkiem.
@miekki_am: inwigilacja- ale jej się nie boisz.
US, bank- mogą Ci zablokować konto i wtedy zęby w ścianę, póki nie wyjaśni sie z jakiego powodu cały ambaras (nie pożyczysz kasy bo masz zablokowane konto;))
Brak prądu i pozamiatane;) (cała infrastruktura energetyczna powinna być niezawodna, a jest zawodna)
Co z dziećmi? Banki stworzą konta dla dzieci? Ja dostawałam piątaka na drożdżówkę, od ciotki, babci, chrzestnego wpadały drobne, to jak? Na konto dziecka?
Dolary i euro też będą cyfrowe, zonk.


@szpongiel: Luz, skoro nie stoi za nimi Kaczyński, Gomułka, Łukaszenko, czy Putin.

Gdy CBDC będzie jedynym środkiem płatniczym to obrót złotem łatwo będzie ograniczyć.

Zabije to jubilerów, ale trudno.

Kartek nie będzie, samo CBDC będzie mieć wbudowaną funkcję limitów po różnych kryteriach.

Dlatego lepiej jest uciec w cyfrowe USD/EUR/CHF, niż czekać na polskie CBDC.
Chyba nie zakładasz ze USA pozwoli Kaczyńskiemu i im podobnych
Do oszczędzania się właśnie nadaje najlepiej..


@Adolf_HODLer: Wartość zjechałą 4x w doł, super oszczędności. Wolę jednak CHF.

Gdyby nie krypto to nigdy bym nic nie oszczędził xD

Co by się stało z Twoimi dolarami?

Do grubszych płatności też, w każdym dużym mieście masz kantor wymiany albo bitomat. Idziesz sobie po gotówkę i nikogo nie interesuje na co ją wydajesz.

Masz, aż rząd zablokuje.

Przynajmniej masz do tej gotówki dostęp, a nie
@void1984: zależy kiedy się kupowało, jak na samej górce - to fakt, zjechało 4x w dół ale się podniesie jak zwykle. Siedzę w tym ponad 10 lat więc nic mi nie zjechało ( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdybym miał dolary to bym je wydawał na głupoty bo siano mi się dupy nie trzyma, bitki już tak. Jakby nie patrzeć to nie każdy rząd zablokuje krypto. Często kraje które
@miekki_am: Zrób jedną rzecz, która nie spodoba się rządowi i z dnia na dzień stajesz się żebrakiem, jak kierowcy w kanadzie ( )


@Kulek1981: prowadź działalność gospodarczą, zrób jedną rzecz, która się spodoba partyjnemu członkowi* i już po Twojej firmie i stajesz się żebrakiem

Gdybym miał dolary to bym je wydawał na głupoty bo siano mi się dupy nie trzyma, bitki już tak.


@Adolf_HODLer: Z takim podejściem to wiadomo.
Oszczędności wolę mieć stabilne.

Jak będzie CBDC to nie zrobisz nic bez podatku, jak się #!$%@? w zagmatwanym prawie to karę Ci założą z automatu, a jak pójdziesz zaprotestować to nie będziesz miał rano czym zapłacić za bułki.

Dokładnie tak jak z gotówką. Jeśli skarbówka chce