Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#rodzina #zwiazki #spadek #prawo #finanse

Mam 28 lat, jestem korepetytorką, mieszkam z tatą. W połowie października zmarła moja mama, z którą nie mieszkaliśmy i nie mieliśmy kontaktu od kilkunastu lat - przed wieloma laty tata łożył na jej utrzymanie, a ona nadużywała alkoholu i źle nas traktowała. Żaden z rodziców nie związał się z nikim innym i nie miał/nie ma innych dzieci.

Mama miała dwie siostry i brata, wraz z jedną sióstr zorganizowaliśmy jej pogrzeb, druga siostra i brat zignorowali sytuację. Tata nie chce przyjąć spadku po mamie (prawdopodobnie 80-100,000 złotych) i mocno naciska na mnie, żebym go również nie przyjmowała z racji braku kontaktu przez wiele lat. Ja nie wiem, co zrobić - z jednej strony może dobrze się odciąć i nie mieć problemów z dalszą rodziną mamy, z drugiej strony nie przelewa nam się, ten spadek mógłby być rekompensatą za wieloletnie krzywdy, a niedobrze, żeby pieniądze trafiły w dużej mierze w ręce niewdzięcznego rodzeństwa... Co o tym sądzicie?

#rodzina #zwiazki #spadek #prawo #finanse #slub #malzenstwo

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63a2efcfac54d1c27d3b9560
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
#rodzina #zwiazki #spadek #prawo #f...

źródło: comment_1671644055VCnoU3lBYzHP8g5DDuka02.jpg

Pobierz
  • 121
@grand_khavatari: ale co tu jest do rozumienia lub nie? rodzina jest w rozpadzie, wiedzieli, że są wujkami i ciotkami, a wynika z tego, że nie poczuwali się specjalnie. Ogólnie nie nasza sprawa. Dziewczyna pyta czy brać spadek czy nie brać. Jak nie weźmie ona dostanie rodzeństwo matki. Jej się to należy w pierwszej kolejności według naszego prawa. Skoro decydujesz się powołać nowego człowieka na świat to masz wobec niego obowiązki, mało
@AnonimoweMirkoWyznania: To jest tak.
Ty dziedziczysz pół i twój ojciec pół. Jeśli nie było więcej rodzeństwa. Lub nie było spadku czyli dziedziczenie ustawowe.

Jak twój tata się zrzeknie. To wtedy ty przejmujesz jego działkę. I dziedziczysz całość.

Wybieraj dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. Takie teraz powinno być domyślne. A oznacza to że w razie długów są one zabierane z majątku i dostajesz resztę. Jak przekraczają kwotę majątku to dostajesz zero ale bez