Wpis z mikrobloga

Czołem mikrokoksy, jestem trenerem, fizjoterapeutą i zawodnikiem trójboju. Prowadzę sekcję trójboju w Katowicach, gdzie zajmujemy się zawodnikami i osobami po prostu trenującymi na siłowni. Na swojej krucjacie popularyzowania jedynej prawdziwej wiedzy naukowej na temat treningu i fizjoterapii trafiłem aż tutaj.

W celu wkupienia się w łaski ( ͡° ͜ʖ ͡°) organizuję #rozdajo białeczka KFD Premium WPC 82 - 700 g o dowolnym smaku, które wylosuje spośród osób plusujących wpis do końca tygodnia, a także pod tym postem odpowiem na każde pytanie odnośnie treningu, sportu, kontuzji i fizjoterapii.
O ile tylko wystarczy mi wiedzy, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Szczególnie docenię te trudne i niewygodne.

Coś o mnie:
S:300 B:152 D:12cm

#mikrokoksy #silownia #sport #trojboj #mirkokoksy #fizjoterapia
wozniak_hubert - Czołem mikrokoksy, jestem trenerem, fizjoterapeutą i zawodnikiem tró...

źródło: comment_1671113385EIWbOwJAdd3AUkONYAF61Q.jpg

Pobierz
  • 131
@Vadzior:

Na jednej stopie mimowolnie zaginają mi się palce. Po prostu mam lekko ugięte do środka. Nawet w bucie to robię. Próbowałem z tym walczyć ale cały czas się łapie, że podkurczam. Lubie też siedząc sobie dociskać te paluchy do zgięcia o podłogę. Oczywiście w niczym mi to nie przeszkadza chyba ale jakoś czasem się tym martwię. Sporo biegam i jeżdżę na rowerze. Olać czy warto się tym zainteresować? Mam tak
@wozniak_hubert: Tak, ten paluch jest krótszy trochę od palca numer dwa. Druga stopa tak samo. Ale tej drugiej której nie podwijam nawet nie mogę tak wyginać jak tej o której pisałem. Jakby mnie blokowało coś. Nawet ręką tak wyginać nie umiem. I czuje opór i boli.
@matewoosh:

czemu przy dl niekiedy pas zakłada się wysoko na wysokości klatki piersiowej?


Szczerze mówiąc nie mam pewności. Niektórym osobom pas wgl przeszkadza na tyle, że nie używają go w martwym ciągu np. Wierzbicki. Ja nigdy jeszcze nikomu nie zaleciłem zakładania pasa tak wysoko. Jedyny powód jaki widzę, to taki, że komuś przeszkadza jak jest niżej. Założony w taki sposób będzie ściskał żebra dając opór przeponie do wzięcia wdechu, co ułatwi
@Sometimes_Airbone:

jak to jest z tym deadliftem, lepiej zamienić na inne ćwiczenie czy robić go dalej i się nie przeciążać?


Każdy człowiek powinien przynajmniej okresowo wykonywać jakieś ćwiczenie w którym podnosi ciężar z ziemii. Wzmacnia to kręgosłup i zapewnia większą sprawność na starość.
@wozniak_hubert: mam problem z kręgiem l4-l5 właściwie ostatnio 3 zabiegi na zniwelowanie stanu zapalnego bo mi lewa noga się niedowładna robiła. Nacisk na nerw jest tam gdzieś. Co byś polecał jako fizjo, masz może jakieś doświadczenie w takich sprawach, zajmujesz się czymś takim? Jestem ciekawy na ile dałoby się to wyleczyć/ cofnąć. Zrobiłem sobie to siłowni domowej kilka lat temu (takie pierwsze przeszycie bólu w tamtym miejscu) a potem chyba krzywe
@Lorenzo_Sicario:

Dlaczego nogi nie rosną pomimo ciężkich treningów. Próbowane duży ciężar + mało powtórzeń i odwrotnie. Co bym nie robił to nie ma progresu albo jest bardzo mały.


Najprawdopodobniej wykonujesz ćwiczenia w których nogi nie są limiterem, dlatego nie dostają odpowiedniego bodźca. Zacznij trening od dużego złożonego ćwiczenia w którym najlepiej czujesz pchanie nogami. Po nim zrób takie, w którym jest wymagana mniejsza stabilizacja centralna. Czyli np. hack squat albo suwnica.
@AniaHaniaWarszawa:

pieta haglunda czeresniaku?

Ciężki temat. Najczęściej przyczyna jest nieznana, więc rehabilitacja zajmuje się tylko gaszeniem pożaru i tworzeniem lepszych warunków do regeneracji. Dbaj o ogólne zdrowie, rób sobie ćwiczenia łydki w pełnym zakresie ruchu (żeby ją rozciągnąć), jakaś forma masażu może pomóc z bólem i obrzękiem.
@Damian_TS:

co sądzisz o teoriach, które ostatnimi czasy się pojawiają aby nie robić BP w retrakcji i depresji by zachować "naturalny rytm pracy obręczy barkowej"?


W sporcie absolutnie się nie zgadzam. Ale Kowalskiemu, który nie ma zaburzonego rytmu ramienno-łopatkowego nie zawracam głowy takimi głupotami. Problem jest kiedy ten "naturalny rytm" jest szkodliwy i np. łopatka podczas wyprostu horyzontalnego nie cofa się do retrakcji powodując przeciążenia na przedniej ścianie torebki stawowej.

1.
@wozniak_hubert: Zgadzam się, zwłaszcza z tym, że pracujemy w "naturalnym" rytmie łopatki tylko gdy jest dobry. Wydaje mi się też, że niektórzy nie biorą pod uwagę jednej istotnej rzeczy. Wyciskając na ławce łopatki są punktem podparcia. Jak leżę na ławce ze sztangą w dłoniach i ten ciężar jeszcze dociska mnie do ławki, to jak łopatki przesuną się i wylezą spode mnie, to już nie wrócą na tą sama pozycję jak będę