Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem jednej rzeczy. Po co w pkp na bilecie imię i nazwisko na bilecie jak kupuje się zwykły bilet bez zniżki?

Konduktorka oburzona była że jej nie pokazałem dowodu osobistego i musiałem wyciągać. Co by się takiego stało jakby nie było tam mojego imienia i nazwiska? Załóżmy że ktoś kupi bilet i go komuś odda. Co w tym złego? Przecież zapłacone 100% wartości

#pkp #koleje
  • 245
@Andczej: Oprócz Policji uprawnionymi do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości są: funkcjonariusze Straży: Granicznej, Łowieckiej, Ochrony Kolei, Miejskiej (Gminnej), Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu. Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celnej. Uprawnienia takie mają również funkcjonariusze Straży Rybackiej ale jedynie wobec osób podejrzewanych o nielegalne dokonywanie połowu ryb. Osoba cywilna może być także legitymowana przez Żandarmerię Wojskową w trakcie pobytu na terenie jednostki wojskowej lub w obiekcie
ogólnie wkurza mnie domyślne traktowanie człowieka jak złodzieja.


@Antybristler: o to to. #!$%@? mnie jak muszę się cofać po paragon do samoobsługowej, żeby mnie z Lidla wypuścili xD
@Sprus: ale tu nie dochodzi do wylegitymowania, mylisz pojęcia

Kontroler nie jest organem uprawnionym do legitymowania.


I nie robi tego

Kontroler ma prawo sprawdzić dane jeżeli służą one do weryfikacji przyznającej ULGI przewozowej a jeżeli bilet nie jest objęty ulgą to nie może.


a także do weryfikacji biletu czy został zakupiony na wskazaną osobę, tak samo jak wszędzie w innych miejscach gdzie bilet jest imienny

Podsumowując kupując bilet internetowy godzisz się
skoro bilet elektroniczny jest skanowany i jak zeskanujesz go drugi raz to już wychodzi że bilet nieważny?


@Khozana: nie wychodzi
i co by to dało poza tym że nic by nie dało?
@stuparevic:

No to jak ma unikalny kod to po co sprawdzanie dowodu?

@bialyjakbialek: Dlatego ze w trakcie jazdy na dłuższej trasie bilet mogą ci sprawdzic kilka razy i za każdym razem będzie ważny a nie tylko dla pierwszego konduktora ;)

@stuparevic: hmm wystarczy kod kreskowy albo QR na bilecie, który będzie skanowany w trakcie kontroli i taki bilet jest oznaczany w systemie jako zużyty sprawdzony... Taka pierwsza luźna myśl
@Aryo: A zastanów się nad tym. Kupujesz bilet w okienku na dworcu PKP. Mówisz, że chcesz ze zniżką szkolną, a pani drukuje Ci bilet z inną zniżką. Kto popełnił błąd?

1. co w sytuacji kiedy pasażer postanowi zaraz po kontroli iść 8 wagonów dalej do WARS i tam spotka inną załogą lub tą samą?

2. co jeśli pasażer postanowi przejść się po pociągu i tam spotka inną załogą lub tą samą?

3. co jeśli w pociągu zmieni się załoga konduktorska?


@Andczej:
ale co ma byc? czemu sie uparles na swoj zestaw pytan ktore nie maja zadnego sensu?

na bilecie znacznik "skasowany",
czemu sie uparles na swoj zestaw pytan ktore nie maja zadnego sensu?


@dziekujemyzapraszamyponownie: oczywiście że mają, widać ty ich nie zrozumiałeś

zanim zaczniesz komentować, może zauważ do czego jest to odpowiedź?

Mirki twierdzą że przecież wystarczy że jeśli bilet jest ponownie skanowany to automatycznie uznać że bilet jest nie ważny, a ja tymi pytaniami podważam jak głupie jest to myślenie.
@Andczej: Mogą go np podziurkowac? Albo walnąc jakaś datę tak jak kiedyś chyba z papierowymi robili? Ze wpisana tam była data i godzina z jakimś nie wiem numerem pracownika czy coś? Np w formacie DD/MM HH/HH i numer pracownika? Coś jak masz w komunikacji miejskiej jak kasujesz bilet?
@PhysX: i co ci to zmieni? bilet można przekazać innej osobie, możesz zaraz po sprawdzeniu biletu wstać i iść dalej przejść 6 wagonów i dać komuś bilet

oznaczanie biletów nic nie zmienia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jakby były tylko bilety papierowe to moznaby na kazdym zostawiac po prostu pieczatke taka jak czasem zostawiaja i to by zlikwidowalo potrzebę pokazywania dokumentow... ale odkad można mieć bilety w formie elektronicznej to faktycznie chyba nie ma innego rozwiązania
@Sprus: Dopóki masz możliwość kupienia biletu na stacji kolejowej, na którym nie ma danych osobowych to nie ma problemu. Bo nie musisz okazywać dokumentu aby odbyć podróż. Jak nie ma kasy na dworcu, to kupujesz bilet bez opłaty od konduktora.

Natomiast odpowiedzią na wszystkie wątpliwości jest PKP prowadzi prace rozwojowe które mają zredukować w przyszłości konieczność pokazywania dowodu, ale wymagają one wprowadzenia dostępności sieci bezprzewodowej we wszystkich pociągach, co wymaga inwestycji
Co by się takiego stało jakby nie było tam mojego imienia i nazwiska? Załóżmy że ktoś kupi bilet i go komuś odda. Co w tym złego? Przecież zapłacone 100% wartości


@Aryo: Bo taryfa PKP nie jest liniowa. Najwięcej płacisz za pierwsze kilometry, więc gdyby bilet nie był imiennny to (przynajmniej w teorii) mógłbyś się z kimś umówić na zrzutę na taki z dłuższą trasą a potem oddać mu go gdy ty