Wpis z mikrobloga

@grafixautozine: jest też taki scenariusz, że po prostu ceny dostosują się do nowej rzeczywistości finansowej klientów ;D


@haha123: W drugiej wersji najem tak skoczy że znowu będzie się opłacało lokowac hsjs w nieruchomości
Dokładnie tak jak prognozowałes, jesteś geniuszem


@kaaban: a już mi się nie chce wertować moich dawnych wpisów, ale tak, dokładnie taki spadek zdolności kredytowej prognozowałem ;D

Jak Ci się nudzi to możesz sobie poszukać ;D
@haha123: jeżeli ludzie przestaną brać kredyty hipoteczne to banki będą zmuszone szukać nowych produktów i zaproponować kredyty ze stałymi niskimi stopami jak chociażby na zachodzie.

To nie jest tak, że bank nie zarabia na stałych stopach, bo zarabia, ale na zmiennych zyski są wielokrotnie wyższe w obecnej sytuacji.
@haha123: jak to było? Towar kosztuje tyle, ile klient jest w stanie za niego zapłacić? No to teraz klienci są w stanie zapłacić maks 200k za kawalerkę w Warszawie.


Tyle w stanie jest zapłacić Polak. Przyjdzie fundusz skandynawski i za te sama kawalerkę zapłaci 2x tyle a tobie pozostanie wynajem i jedzenie chleba ze łzami
@Slimac tuż koło mnie na warszawskiej Woli skandynawski fundusz wykupił wszytkie mieszkania w inwestycji zanim ktokolwiek wykopał dziurę w ziemi. W ubiegłym roku fundusze wykupiły 17 procent wszystkich nowych mieszkan w Polsce i z roku na rok ten trend rośnie, (ile procent mają udziału w dużych miastach - możemy się domyślać) Jeżeli uważasz że fundusze wykupujące nieruchomości nie tylko w Polsce ale i w całej Europie to mit to rozpędź się i
@HlHl "W ubiegłym roku fundusze wykupiły 17 procent wszystkich nowych mieszkan w Polsce i z roku na rok ten trend rośnie"

Większych głupot dawno nie czytałem. Dawaj źródło :D
@HlHl co do artykułów sponsorowanych na temat funduszy to tu masz cytat:

"Fundusz nordycki NREP kupił za jednym zamachem ponad 1000 mieszkań w Warszawie
Takich transakcji będzie coraz więcej – ostrzega Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments"
@HlHl: "Według danych "Rzeczpospolitej", w 2021 roku fundusze kupiły 5,9 tys. lokali, czyli prawie 17 proc. wszystkich mieszkań, które zostały sprzedane w ubiegłym roku"

Według wstępnych danych, w 2021 roku oddano do użytkowania 234,7 tys. mieszkań
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-grudzien-2021-roku,5,122.html

To by było na tyle twoich 17%.
Tyle w stanie jest zapłacić Polak. Przyjdzie fundusz skandynawski i za te sama kawalerkę zapłaci 2x tyle a tobie pozostanie wynajem i jedzenie chleba ze łzami


@HlHl no tak bo w funduszach pracują debile gotowi płacić 2x więcej niz cena rynkowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zresza halo, czemu tylko 2x więcej? Skoro fundusz taki bogaty to niech płaci 8x więcej, dalej deweloperka podwyższać ceny bo fundusz chętnie płaci
@emeig: ja to widzę tak, deweloper zarabiał 40% a i budowlańcy zarabiali po 10-15k (glazurnicy itp.)
Teraz po prostu deweloper zarobi 10%, glazurnik zarobi swoje 6-8k to i przy 40% spadkach idzie wyżyć. Do tego materiały pójdą w dół (bo jak wzrosły o 100-200% to i spokojnie 60% spadną)