Wpis z mikrobloga

#wolski #ukraina #wojna #bartosiak #napierala

Francja a użycie atomu. Wiele razy pojawia się brednia że Francja może użyć atomu tylko jeżeli zostanie zaatakowane jej terytorium macierzyste. Nie wiem skąd się to bierze i jakie "orły" taki tezy rozpowszechniają. Tymczasem francuska doktryna odstraszania atomowego już w 2013 w zapisach "Białej Księgi" uwzględniała jej elastyczne stosowanie - nie tylko w przypadku ataku na macierzyste terytorium:

https: //www.vie-publique.fr/rapport/ 33131-livre-blanc-sur-la-defense-et-la-securite-nationale- 2013
str.69 (translacja moja) :
"Odstraszanie nuklearne ochrania Francję przed (państwową) agresją w jej żywotne interesy, bez względu na to, skąd pochodzi i w jakiejkolwiek jest formie. Odrzuca wszelkie groźby szantażu, które sparaliżowałyby jej wolność do decyzji i działania.Zdolności do interwencji poza terytorium kraju tworzą bezpieczeństwu Francji strategiczną głębię, która jest dla niej niezbędna. Wzmacniają one wiarygodność naszego systemu odstraszania i pozwalają krajowi na bronić swoich interesów strategicznych i przestrzegać sojuszy"

W 2020 i 2021 roku nastąpiło zaostrzenie owej strategii , i tutaj polecam przemówienie Macorna z "l'école de guerre" czyli ichniego ASzWoj z WestPoint na raz:
https://www.elysee.fr/emmanuel-macron/2020/02/07/discours-du-president-emmanuel-macron-sur-la-strategie-de-defense-et-de-dissuasion-devant-les-stagiaires-de-la-27eme-promotion-de-lecole-de-guerre

Tłumaczenie najważniejszego (też własne) w obrazku w stopce posta.

Nierozumienie polityki Francji wynika z tego że dla Paryża Europa powinna być podmiotem a nie przedmiotem polityki. Dlatego średnio się Francuzom podoba amerykańskie organizowanie Europy wschodniej. Natomiast w założeniach strategii Francji leży aktywna ochrona sojuszników za pomocą własnych sił konwencjonalnych pod parasolem atomowym - właśnie po to aby wykluczyć "deeskalujące uderzenie jądrowe" lub politykę "faktów dokonanych" na bazie szantażu jądrowego względem sojuszników Francji.
Pobierz wolskiowojnie - #wolski #ukraina #wojna #bartosiak #napierala

Francja a użycie ato...
źródło: comment_1655964259FQf4hhIKKv6uiupJwf2Hga.jpg
  • 58
@wolskiowojnie: swoją drogą to w ciekawych czasach żyjemy. Wynalezienie bomby atomowej to był drastyczny przeskok w technologii wojennej i kompletnie zmieniło sytuację na świecie. Paradoksalnie mogła to być zmiana na lepsze (przynajmniej póki co), gdyby nie to, to całkiem możliwe że ludzkość nie przerwałaby morderczego szału z XX wieku i byśmy teraz żyli jako niedobitki w postapokaliptycznym świecie
@shmatshiage:
IMHO wynika to z tego że w powszechnej świadomości zupełnie lekceważy się miękkie instrumenty polityki międzynarodowej a dostrzega tylko "twarde".
Jasne, "idi na hui" + 100 czołgów pewnie robiłoby lepsze medialnie wrażenie ALE 1,5h rozmowa w której byłoby przypomnienie że atak na Litwę i żołnierzy FRN tam stacjonujących oznaczać będzie eskalacje atomową da ten sam efekt i taniej.
U nas po prostu lekceważy się tego typu politykę. No i brzydko
@wolskiowojnie: ja mam pytanie w innym temacie? Jak Pan uwaza. Dobrze dla Polski i Ukrainy ze w usa rzadzi biden czy lepszy bylby trump? Spotkalem sie z 2 skrajnymi opiniami na ten temat. Chodiz mi o obecna sytuacje wojenna. Trump chcial wycofywac armie z europy?
@wolskiowojnie: po prostu nie da się inaczej jak takie wpisy jak komedie traktować xdd

Francja będzie straszyć Rosję atomem hahahaha
Kit z tym że to ruskie straszy Francuzów atomem i to przed kamerami twarzą w twarz a macron podkula ogonem.

Tej ekspercie wykopkowy już widzę ta rozmowę, Putin jak wjedziesz na Litwę to pamiętaj że mamy aż 20 razy mniej broni nuklearnej niż ty. Bój się

Hahaha beka po całości
"Odstraszanie nuklearne ochrania Francję przed (państwową) agresją w jej żywotne interesy, bez względu na to, skąd pochodzi i w jakiejkolwiek jest formie.


@wolskiowojnie: Czy według ciebie jest to równoznaczne z możliwością użycia broni atomowej przeciwko Rosji w sytuacji ataku na państwa bałtyckie? Jesteś przekonany, że Francja ma "żywotny interes" w obronie wschodniej flanki NATO?

dla Paryża Europa powinna być podmiotem a nie przedmiotem polityki


No, no, tylko dodajmy do tego, że
@drhab:
Trzymając się tego co jest zapisane - mają ku temu otwartą furkę, przy czym wykładnia prezentowana przez Macrona jest taka że chodzi o atak w sytuacji gdy w danym kraju NATO są francuscy żołnierze realizujący zobowiązania sojusznicze. IMHO jest to celowo dość szeroko określone i bynajmniej nie chodzi o terytorium Francji.

Z drugą częścią twojej wypowiedzi się osobiście nie zgadzam. "Europa" (w sensie sojuszników) dla Francuzów w tym kontekście (tj
xD proszę się zamknąć bo polaki się boją xDddd


@Bauzzer:
Ale żeś #!$%@?ł, a na czym innym niby polega to bartosiakowe #!$%@?? Już 2 lata temu albo i dalej w programach była wykładnia o zajęciu całej wschodniej Polski w 1 dzień, potem były chyba 3 dni a potem się zrobił z tego tydzień. Wielki plan obrony Polski na Wiśle i czekanie na posiłki od USA. Tymczasem kiedy przyszła prawdziwa wojna, to
@wolskiowojnie:

Po prostu stchórzyłeś :)
Nie ma co szukać eufemizmów i gadać o jakiś szczytnych powodach.

Bartosiak w branży jest znacznie „wyżej" od Ciebie – i to jest fakt. Bardziej rozpoznawalny, medialny... słuchany.

W takim razie o jakim „karmieniu trolla" Ty mówisz? Hmm?

Wystarczyło posłuchać, przeanalizować to, co wygaduje Bartosiak, znaleźć kilka jego idiotycznych twierdzeń i po kolei je wypunktować xD
Powiedzieć, wytłumaczyć ludziom dlaczego się myli, dlaczego jest w błędzie.
Jeżeli działalność jest skrajnie szkodliwa dla Polski to nie widzę powodów bawienia się w Wersal.

Jeżeli opiera się ona na cynicznym straszeniu Polaków - tym bardziej.


@wolskiowojnie: Klasyczne wręcz Polskie okopanie się na pozycjach i napi!@#$lanie, niezdolność do współpracy, wymiany poglądów i kompromisu. Zachowujesz się na tyle niedojrzale, że aż można zwątpić w twój profesjonalizm i bezstronność opinii. To tylko moje odczucie wynikające z obserwacji sposobu w jaki się komunikujesz, ale
Nie mam zamiaru karmić raka ANW :-)

Zdechnie definitywnie to zobaczymy.


@wolskiowojnie: Innymi słowy, będziesz cisnął na Bartosiaka z komfortu własnego Twittera, ale będziesz unikał sytuacji, gdzie Bartosiak będzie mógł bezpośrednio odpowiedzieć na zarzuty.

Nie dziwie sie, Bartosiak a Wolski to jednak postacie zupełnie innego kalibru, to tak, jakby porównywać Bentleya z Polonezem. Tylko szkoda, że musi to wyglądać aż tak żałośnie.
@ruski_agent:
Co do ANW to pewne rzeczy punktowałem na piśmie już w grudniu. Ba, nawet Marek Budzisz mi opowiadał jak to ja się mylę po czym okazało się że to ja miałem rację :-) co pokazała wojna i komunikaty UKR St.Gen.
Zresztą pdfy o błędach kardynalnych ANW wiszą w sieci

@Thorrand:
Nie, ANW niech sobie jeszcze trochę pozdycha. Nie wiele już jej brakuje :-)))
Zresztą na poziomie MON nikt nie
Pobierz wolskiowojnie - @ruski_agent: 
Co do ANW to pewne rzeczy punktowałem na piśmie już w...
źródło: comment_1655989483f6OT3Qkp6Gq3mclUkE3rJZ.jpg
@wolskiowojnie:

No widzisz – tutaj potrafisz odpowiedzieć :) To w czym problem zrobić to przed kamerą?

Twoja popularność przecież też wystrzeliła po zaproszeniu do Zychowicza, nie ma w nim nic złego. Po prostu brakowało osoby, która przedstawi zwykłemu człowieku jak wygląda ta wojna na Ukrainie. Masz tam jakąś charyzmę i potrafisz mówić, ludzie Cię polubili...

Dlatego nie powinieneś ich teraz rozczarowywać ;)

Trzy - ja wiele razy punktowałem ANW - są