Wpis z mikrobloga

#scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informatyka #bezpieczenstwo #bezpieczenstwowsieci

@niebezpiecznik-pl @ZaufanaTrzeciaStrona

Patrzcie jakiego SMS od GLS dziś dostałem. Pierwsze co pomyślałem, że to scam jednak zadzwoniłem dla pewności do GLS i okazuje się, że faktycznie oni wysyłają takie SMSy. Skąd klient GLS ma wiedzieć czy to ktoś nie podkupił sobie numeru i nie podszywa się nabijając usługi SMS premium?
Pobierz wmw987 - #scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informa...
źródło: comment_1655104929jhFs9CMf48rYh9zQWzbGSb.jpg
  • 223
via Wykop Mobilny (Android)
  • 31
Uwaga przestawiam schemat oszustwa o którym mówi autor.
1. OP dostaje sms z pinem
2. Kurier oszust prosi o podanie kodu
3. Ten sam kurier zerka na tablet i wyświetla się, że OP żeby otrzymać paczkę musi mu wręczyć 15 tysięcy pesos i #!$%@?ć knagę.
4.???
6. OP otrzymuje swoją paczkę, ale czuję się oszukany, bo bank współpracował z mafią podszywającą się pod kurierów i mu wymienili złotówki na pesos po niekorzystnym
@ZmutowanaFrytkownica:

Patrząc na reakcje większości ludzi na wykop nic tylko czekać, aż zaczną naciągać na premium wykorzystując socjotechnikę i podatność jaką napisałem. Połowa to nawet nie rozumiała tutaj na czym polega takie oszustwo a jak najbardziej jest to realne i do zrobienia.

Cała sztuka polega na
1. Przygotowaniu identycznego SMS z tego samego numeru jak robi to GLS Polska i ustawienie numeru premium jako "numeru kuriera"
2. Przekonaniu kogoś, żeby wysłał
@wmw987: odbierałem ostatnio sprzęt za 20 koła netto od GLS

Zamówienie było na żonę. Odebrałem je ja, dzwoniąc do kuriera i spotykając się z nim gdzieś na trasie na parkingu.
Numeru PIN nikt nie chciał. Równie dobrze ktoś sobie mógł zadzwonić do kuriera i powiedzieć, że jak wiezie komputery, to on chętnie przygarnie.
@ZmutowanaFrytkownica:

Nikt nie twierdzi, że odkryłem nowy sposób tylko uważam, że stać ich na to, żeby zrobić jakąś apkę czy coś a nie wysyłać takich SMS, że muszę na infolinię dzwonić i się pytać czy to serio ktoś paczkę wysyła czy to kolejny oszust.
2. Przekonaniu kogoś, żeby wysłał PIN z wiadomości pod numer podany w wiadomości jako numer kuriera- a to raczej nie jest trudne i niemożliwe #durszlaki2022 szczególnie patrząc na te komentarze tutaj pod moim wpisem i poziom zrozumienia o czym pisze.


@wmw987: to jest trudne. Bo kto się złapie na to:

Dzień dobry, paczkę XXXXXXXXXXXX dostarczy kurier GLS, tel. 741741741, Odbierz bezpiecznie paczkę bez podpisu wysyłając numer PIN: 1234 na numer kuriera.
@wmw987: Czyli, by scam zadziałał, to trzeba wysłać smsa z pinem, podszywajac sie pod kuriera, mieć nadzieje, ze człowiek który nic nie zamawiał tego nie oleje, a następnie zadzwonić i kazać mu wysłać ten kod pod wskazany numer? Czyli wykonać kilka dodatkowych kroków, w tym sprzecznych z tym co człowiek zawsze widzi w takich smsach? Serio, są łatwiejsze sposoby na scamy xD