Wpis z mikrobloga

#scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informatyka #bezpieczenstwo #bezpieczenstwowsieci

@niebezpiecznik-pl @ZaufanaTrzeciaStrona

Patrzcie jakiego SMS od GLS dziś dostałem. Pierwsze co pomyślałem, że to scam jednak zadzwoniłem dla pewności do GLS i okazuje się, że faktycznie oni wysyłają takie SMSy. Skąd klient GLS ma wiedzieć czy to ktoś nie podkupił sobie numeru i nie podszywa się nabijając usługi SMS premium?
wmw987 - #scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informa...

źródło: comment_1655104929jhFs9CMf48rYh9zQWzbGSb.jpg

Pobierz
  • 223
idąc Twoim tokiem myślenia to ci wszyscy, którzy dają się oszukać na blika czy smsy premium podszywające się pod znane marki nie istnieją


@wmw987: istnieją, ale treść takiej wiadomości jest inna. Oszuści podstawiają link, który prowadzi do podrobionej strony, np. banku lub jest napisane, żeby odpisać na wiadomość. W wiadomości od kuriera z kodem nic takiego nie ma.
@wmw987: Ale wszyscy piszą o tym twoim przypadku ze screena że się nie da nic zescammować a ty nagle w połowie dyskusji zmieniasz narrację że jakby dodać kilka rzeczy to jest scam. I tak jakby ktoś się podszył pod ten numer i wysyłał treść żeby odesłać PIN pod numer 2137, to byłby scam ale mireczku każdy o tym wie i nikt z tym się nie kłóci tylko ten screen co podesłałeś
@ZmutowanaFrytkownica

Ludzie nabierają się na głupsze rzeczy. Problemem tutaj jest to, że GLS przyzwyczaja odbiorców paczek do tego, że wysyłają pin i trzeba go podać kurierowi. Reszta to już socjotechnika i statystyka bo na 100 osób zawsze ktoś oddzwoni pod numer podany w wiadomości i odeślę pin.

Także jeszcze raz mówię. Ta wiadomość nie jest scamem jednak każdy może wysyłać takie wiadomości a potem cześć ludzi poda pin kiedy osoba proprosi żeby
@ZmutowanaFrytkownica SMS jest z innego numeru podpisanego automatycznie jajo GLS Poland. I jest podany numer kuriera i to osobie z pod numeru kuriera musisz podać pin. To stwarza okazję, żeby naciągać ludzi żeby odesłali ten pin SMSem- bo wie Pan mam tyle tych paczek a jadę autem więc kierowniku goraca prośba. Statystycznie na 100 osób zawsze ktoś się zgodzi i oddzwoni mówiąc, że nie ma go w domu.
@wmw987: Uwaga podaję teraz jak to działa z karierami. Jeśli w ogóle zadzwoni do Ciebie to dostajesz info, że zostawił graty u sąsiada albo żebyś otworzył bo zostawi graty u sąsiada. A jeśli nie zadzwoni to graty są albo u sąsiada albo dostajesz SMS, że paczka jest w rozdzielni i jutro znowu spróbują dostarczyć/ i odbierz sobie ją sam.
@LordLookas

Nom chyba, że będą czekali aż ktoś oddzwoni mówiąc, że nie może paczki odebrać bo jest np w pracy i wtedy kurier powie, że ja może zostawić u sąsiadki albo pod drzwiami. Jeśli taka osoba się zgodzi to potem pozostaje powiedzieć, że teraz np jedzie autem i prosi odesłać pin smsem bo nie może teraz go zapisać. Zawsze znajdą się tacy którzy się na to zgodzą bo nie raz dostawali takie