Wpis z mikrobloga

#scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informatyka #bezpieczenstwo #bezpieczenstwowsieci

@niebezpiecznik-pl @ZaufanaTrzeciaStrona

Patrzcie jakiego SMS od GLS dziś dostałem. Pierwsze co pomyślałem, że to scam jednak zadzwoniłem dla pewności do GLS i okazuje się, że faktycznie oni wysyłają takie SMSy. Skąd klient GLS ma wiedzieć czy to ktoś nie podkupił sobie numeru i nie podszywa się nabijając usługi SMS premium?
wmw987 - #scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informa...

źródło: comment_1655104929jhFs9CMf48rYh9zQWzbGSb.jpg

Pobierz
  • 223
@SKYFander

No właśnie dziś pytałem o to na infolini GLS polska I nie koniecznie. Kurier może poprosić o numer pin także telefonicznie żeby np zostawić paczkę pod drzwiami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 56
@SKYFander


No właśnie dziś pytałem o to na infolini GLS polska I nie koniecznie. Kurier może poprosić o numer pin także telefonicznie żeby np zostawić paczkę pod drzwiami.

@wmw987: no i co z tego nawet jakby to był scam, że podasz oszustowi telefonicznie kod PIN który otrzymałeś SMS'em? Nie rozumiesz, że żeby scam działał, to byś musiał odesłać w wiadomości tekstowej ten kod PIN?
@mr_arus

Schemat oszustwa

* Na przypadkowy numer telefonu przychodzi wiadomość tekstowa, wysłana z bramki któregoś z operatorów, najczęściej Plusa i Orange.
* W treści "ofiara" znajduje informację zachęcającą do wysłania SMS-a zwrotnego o określonej treści, pod numer 91977 . Może to być np. Automatycznie aktywowano usługę Namierz Mnie. Aby zrezygnować [...] czy też Wygrałeś Audi Q7. Aby dowiedzieć się więcej [...] .
* Po wysłaniu SMS-a z wymaganą treścią, "ofiara" dostaje wiadomość
via Wykop Mobilny (Android)
  • 26
@wmw987: średnio z czytaniem ze zrozumieniem u ciebie. W pierwszym poście zadałeś pytanie "Skąd klient GLS ma wiedzieć czy to ktoś nie podkupił sobie numeru i nie podszywa się nabijając usługi SMS premium?" a no #!$%@? stąd, że nikt nie wymaga odesłania niczego w wiadomości tekstowej

Jak to bait, to gratuluję, pierwszy raz się dałem złapać i odpisałem
@LordLookas

Ja wiem, że to nie jest scam ale można wysyłać identyczne smsy z tego samego numeru, które będą sacamem i wykorzystać ten schemat żeby budzić zaufanie klientów GLS Poland.
@mr_arus idąc Twoim tokiem myślenia to ci wszyscy, którzy dają się oszukać na blika czy smsy premium podszywające się pod znane marki nie istnieją
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@mr_arus idąc Twoim tokiem myślenia to ci wszyscy, którzy dają się oszukać na blika czy smsy premium podszywające się pod znane marki nie istnieją

@wmw987: xD
Oczywiście, że tacy ludzie istnieją i dają się złapać na taki scam ale w momencie jak mają w treści konkretnie napisane, że muszą napisać wiadomość tekstową o określonej treści na konkretny numer