Wpis z mikrobloga

#scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informatyka #bezpieczenstwo #bezpieczenstwowsieci

@niebezpiecznik-pl @ZaufanaTrzeciaStrona

Patrzcie jakiego SMS od GLS dziś dostałem. Pierwsze co pomyślałem, że to scam jednak zadzwoniłem dla pewności do GLS i okazuje się, że faktycznie oni wysyłają takie SMSy. Skąd klient GLS ma wiedzieć czy to ktoś nie podkupił sobie numeru i nie podszywa się nabijając usługi SMS premium?
Pobierz wmw987 - #scam #gls #niebezpiecznik #oszukujo #zaufanatrzeciastrona #hacking #informa...
źródło: comment_1655104929jhFs9CMf48rYh9zQWzbGSb.jpg
  • 223
@5MinutWolnosci: @Megawonsz_dziewienc: Fajnie jak w trakcie wątku wycofuje się z pierwotnego pomysłu o zagrożeniu smsami premium (pewnie wreszcie dotarło że to nie ten schemat) i twierdzi że w zasadzie wysyłanie smsów przez jakiekolwiek firmy do klientów zwiększa podatność tych samych klientów na socjotechniki oszustów, którzy oczywiście mają sobie za nic to czy jakaś firma wysyła smsy do klientów czy też nie, jak spamują to wszystko jak leci i podszywają się
@wmw987: Mam rozwiązanie, Nie używaj kurierów, olej ich, tych manipulatorów socjotechnicznych. Zapewne jest to zorganizowana akcja firm kurierskich w Polsce. Najpierw GLS będzie wysyłał piny, potem dhl, a potem dpd, to wszystko, to tylko przygotowywanie gruntu pod oszustwa na niewyobrażalną skalę, które będą przeprowadzane przez te same firmy kurierskie, ale przy użyciu słupów. W ogóle zastanów się czy nie zgłosić tego gdzieś, musisz aktywnie walczyć, żeby takie procedery nie miały miejsca.
@SKYFander W skrócie. 1. Osoba dostaje SMS o treści identycznej jak ten z GLS. 2. Okazuje się, że łyka przynente i kontaktuję się z nią "kurier." 3. Osoba deklaruje więc, że nie będzie mogła odebrać paczki a Osoba podszywająca się pod kuriera mówi, żeby wysłać pin pod wskazany w wiadomości numer. 4. SMS z pinem aktywuje premium.


@wmw987: Piles?
@Treda: Z GLSa korzystam średnio raz na miesiąc od dwóch lat i zdaje się raz czy dwa ktoś o to prosił.
Teraz dzwonek do drzwi, paczka przy drzwiach a kurier już przy windzie, ani podpisu, ani kodu nie potrzeba xD
@wmw987 No GLS nie jest jedyną firmą, ktora wysyła sms do klientów. Według Ciebie każda firma wysyłająca sms do klientów otwiera furtkę dla scammerow. Może nawet masz rację. Ja w tym nie widzę żadnego problemu, bo GLS nie chce, żebyś komukolwiek jakikolwiek sms odesłał. Dlatego musimy edukować społeczeństwo, żeby nie wysyłało żadnych sms na nieznane numery, a tego typu wiadomości niech zostaną, bo są ok. Ja wolę dostać jednorazowego sms, niż instalować
Nigdy jeszcze z żadnej kurierki mnie nie prosili o ten pin, a oszczędności na przesyłkach ze smarta mam 4,5k, więc trochę tych paczek było xD
@wmw987: Idąc twoim tokiem myślenia, to jakkolwiek wysłany SMS może być próbą naciągnięcia na premium. Co za różnica czy gls, alert rcb, spam na który się kiedyś zapisałeś, czy kolega? Każdy może się pod kogoś podszyć i naciągnąć cie na odpisanie. Jesteś jakiś przewrażliwiony, jak w zwykłym kodzie odbioru widzisz możliwość do oszustwa.
@wmw987: > Cała sztuka polega na

1. Przygotowaniu identycznego SMS z tego samego numeru jak robi to GLS Polska i ustawienie numeru premium jako "numeru kuriera"

2. Przekonaniu kogoś, żeby wysłał PIN z wiadomości pod numer podany w wiadomości jako numer kuriera- a to raczej nie jest trudne i niemożliwe #durszlaki2022 szczególnie patrząc na te komentarze tutaj pod moim wpisem i poziom zrozumienia o czym pisze.


dlatego właśnie ten pin podajesz