Wpis z mikrobloga

@pastibox: ci co teraz mają ubaw za kilka lat jak już kurz opadnie wejdą w dorosłość i dadzą się chwycić na kolejny haczyk typu: franki, zmienna stopa itd. Drugą grupą są ci co siedzą rodzicom na głowie popijają piwo po robocie gdzieś w kołchozie(paaaanie gdybym chciał to bym był bogaty, ale mi się nie chcę), ciesząc się, że w końcu może ktoś będzie miał równie smutne życie co oni. Ci za
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
w historii stóp procentowych.


@Krupier: właśnie takiej odpowiedzi się spodziewałem ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

@Senuyo:

No, ale co mam ci powiedzieć? Nigdy wcześniej w polskiej historii nie było takiego odlotu wiboru od stopy procentowej. W tej chwili wibor stał się dodatkowym zyskiem banków i o to jest afera. Nie o to,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@Sabarolus:

bo wibor 3m/6m/1R to instrument, który jest instrumenetem starajacym sie wybiegac w przyszlosc


Coś im to wybieganie w przyszłość średnio wychodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Trochę jak z rafineriami reagującymi na ceny ropy - każdy wzrost widać wyraźnie, ale przy spadkach trzeba usiąść na spokojnie ( ͡ ͜ʖ ͡)
plusujemny - @Sabarolus: 
bo wibor 3m/6m/1R to instrument, który jest instrumenetem s...

źródło: comment_1652012892YZ8kk8hgTpvJtXGOq66f1N.jpg

Pobierz
@spacja_enter: ten wskaźnik nie jest taki głupi, bo to powiedzmy spodziewana stopa za 3 lub 6 miesięcy. W momencie gdy stopy będą w tendencji spadkowej WIBOR będzie niższy niż stopa. Morawiecki doskonale o tym wie - niestety to tylko propagandowe ruchy. Nam potrzebne jest stałe oprocentowanie hipotecznych na 20-30 lat.
@AtoMan: zależy jak na to spojrzysz, ja patrzę z perspektywy tego na co mnie stać przy zarobkach, a stać mnie na używany nie najmłodszy samochód i nie stać mnie na mieszkanie = niedużo, nie wspomniałem też że te 5 lat temu zarabiałem tyle razem z różową
Problem z wiborem jest taki, że jest to sztuczny wytwór, regulowany przez banki nie wiadomo w jaki sposób a kredytobiorca nie ma zbyt wiele do gadania.

-Proszę pana kredyt oprocentowany jest wiborem
-Aha, to ja wolałbym nie, chciałbym inne oprocentowanie, liczone w przejrzysty i dostępny dla mnie sposób.
-...... Ojej...... Eeeee... przepraszam, algorytm rozmowy tego nie przewiduje. Nie ma innej możliwości oprocentowania. W tej sytuacji albo pan bierze i nie marudzi albo
@Zorak: Nie do końca. I nie tylko ich problem, bo to dotknie/dotyka nas wszystkich. Generalnie rzecz biorąc konsumenci są prawnie chronieni względem podmiotów profesjonalnych. Tu nie ma pełnej równości stron. Poza tym bank jest instytucją zaufania, nie zwykłą firmą do dymania nieświadomych (teoretycznie).

Banki wcześniej dymały na frankach, teraz na wiborze. Polska to eldorado dla nich. Jak myślisz, dlaczego nie pogrywają tak z klientami w innych krajach Europy? Dlaczego stopy kredytów
o tym, że sp obecnie to 5.25, a wibor - ponad 6.


@biesy: sp określają oprocentowanie przy pożyczce na tydzień, a WIBOR (zakładam, że piszesz o 3M) określa oprocentowanie przy pożyczce na 3 miesiące. Nie są to równe kwoty, bo w ciągu tych 3 miesięcy stopy będą pewnie podniesione. Jeżeli sprawdzisz sobie WIBOR3M z przed 3 miesięcy i stopy jakie obowiązywały w tym okresie, to WIBOR3M był lepszy dla kredytobiorców niż
@Senuyo pewnie będą, pewnie nie będą, nie wiadomo. Banki się umawiają i szacują na podstawie własnych wskaźników jakieś dziwne prognozy, tylko oparte, a nie wynikające ze sp.

Secundo: oparcie kredytów hipotecznych na zmiennych sp, czyli przerzucenie ryzyka na klientów, to patologia polskiego rynku finansowego.