Wpis z mikrobloga

Mniej więcej w połowie zeszłego roku zrobiłem proste porównanie ile można było kupić za średnią pensję brutto trzech aktywów:
złota, ziemi rolnej i mieszkań. Trzy punkty "pomiarowe": 1997, 2004 i 2021 r.
Wnioski mam takie:
1) Mniej więcej od kilkunastu lat postępuje zubożenie i utrudnienie ludziom realnego bogacenia się przez pracę.
2) Wszystkiego co przechowuje wartość długoterminowo (czyli m.in. to co można przekazać międzypokoleniowo) można kupić znacząco mniej tzn. złoto/ziemia.
3) Jedynie mieszkania utrzymują stałą linią trendu choć logicznie powinny znacząco tracić na wartości - w końcu mamy ogromny postęp technologiczny w tym produkcji materiałów budowlanych.
4) Coraz więcej można kupić jedynie konsumenckiego śmiecia.

Tabelka poniżej. Np. w 2004 r można było kupić 0.49ha ziemi rolnej za średnią pensję - obecnie to 0.11ha.
Przypominam, że to było roku temu - teraz jest o wiele gorzej bo np. uncja złota kosztuje ok. 3 tys. zł więcej.

#ekonomia #nbp #pieniadze #rpp #nieruchomosci #oszczedzanie #inflacja #zarobki
Pobierz
źródło: comment_1647782856ll277n0wc4nb5JsdHRybqJ.jpg
  • 16
@kiedysmialemtubordo: Ale bardzo niewiele, a w teorii powinny dużo bardziej, bo w końcu mamy dużo większą produktywność, zarówno na samych budowach (lepsze maszyny i procesy budowlane) jak i w wytwarzaniu materiałów (więcej fabryk, bardziej zaawansowanych technologicznie).

Z drugiej strony może być to trochę kontrowane lepszą jakością budownictwa, więc ten wzrost produktywności przejawia się w lepszej jakości zamiast niższych cenach, ale czy ten wzrost jakości był aż tak duży? Nie wydaje mi
@LaurenceFass

4) Coraz więcej można kupić jedynie konsumenckiego śmiecia.


Poziom życia wynika wyłącznie z konsumenckiego śmiecia. W 1938 roku zarobki w Polsce w przeliczeniu na złoto i ziemię były porównywalne z obecnymi, tylko co z tego, skoro ceny żywności w złocie były 4 razy wyższe? Przy takich cenach żywności niewiele złota zostawało na zakup innych dóbr stąd w 1938 jeden rower w Polsce przypadał na... 30 mieszkańców.
Pobierz
źródło: comment_1647788289WJzDsxhPcU4s3a00PbgX3F.jpg
no de fakto wychodzi ze mieszkania wobec pracy traca, skoro mozesz kupic coraz wiecej za srednia pensje


@kiedysmialemtubordo:
Nie do końca bo to co przytoczyłem nie jest dobrym wskaźnikiem jeżeli chodzi o ceny nieruchomości mieszkalnych.
Na te proces oszczędzania (nawet jeżeli to tylko wkład własny) jest dosyć długi. Przy szybko rosnących cenach mieszkań nawet jeżeli odpowiada temu proporcjonalny wzrost średniej to dewaluowane są Twoje poprzednie zaoszczędzone "średnie pensje". Nie kupujesz przecież
@LaurenceFass: objawia sie tym ze jak masz sporo osob ktore chca kupic jedno dobro ktore jest po prostu fizycznie ograniczone i nie da sie go produkowac to jego cena bedzie wzrastac. W Polsce po prostu nie ma tyle ziemi sensownej ile sie niektorym wydaje i jej nie przybywa. Za to chetnych do budowy czy nawet uprawy rolnej jest coraz wiecej. Miasta tez jej wbrew temu co niektorym sie zdaje nie maja
objawia sie tym ze jak masz sporo osob ktore chca kupic jedno dobro ktore jest po prostu fizycznie ograniczone i nie da sie go produkowac to jego cena bedzie wzrastac.


@Miniu30:
Nie prawda np. wydobycie złota co roku rośnie.

Pamietasz cokolwiek z lat 90 czy zyles w jakiejs bance?


@Miniu30:
Tak, ale głównie odnosiłem się do połowy pierwszej dekady jak zauważyłeś.
Patrząc na poniższe zdjęcia tzw. zwykłych ludzi nie odnosisz wrażenia, że "realna siła nabywcza" jednak jest dziś wielokrotnie wyższa niż wtedy mimo porównywalnych dochodów w złocie?


@Raf_Alinski:
Idź dalej i wklej jeszcze "zdjęcie" z średniowiecza.
Wyraźnie pisałem o pierwszej dekadzie XXI w. i latach '90. Ty wyskakujesz tutaj z okresem międzywojennym.
@LaurenceFass: ale popyt na zloto tez rosnie https://www.investopedia.com/financial-edge/0311/what-drives-the-price-of-gold.aspx a wydobycie juz nie w takim stopniu https://www.statista.com/statistics/238414/global-gold-production-since-2005/ bo jest ograniczone fizycznie i nie mozesz po prostu stwierdzic zacznijmy wydobywac nowe zasoby.
Jak cie to interesuje to sobie poczytaj jak na sily nabywcza zlota wplynely zdobycze hiszpanskie https://theclassicjournal.uga.edu/index.php/2020/05/07/spains-lesson-in-hubris-tracing-spains-financial-collapse-to-the-beginning-of-its-new-world-empire/ czy co sie dzialo gdy Mansa Musa podrozowal do Mekki https://www.encyclopedia.com/science/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/mansa-musa-makes-his-hajj-displaying-malis-wealth-gold-and-becoming-first-sub-saharan-african-widely

W 2004 zaczyna sie banka budowlana zwiazana z tym ze ludzie po prostu mieli