Wpis z mikrobloga

Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny ()

Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych. Uważa się, że około 20% populacji jest uzależnione od stosowania tych leków.

Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych na ból głowy może doprowadzić do występowania bólów polekowych. Inna nazwa to bóle głowy z odbicia. Uważa się, że ten problem dotyczy 1-2% populacji ogólnej i 50% osób zmagającymi się z przewlekłymi bólami głowy. Częściej dotyczy kobiet.

Samoleczenie, zwiększanie dawek na własną rękę, dokładanie kolejnych leków przeciwbólowych, następnie zmniejszanie skuteczności zażywanych leków i coraz częstsze występowanie bólu. Lek przestaje działać, pacjent stosuje kolejną dawkę i koło się zamyka - oto przepis na polekowe bóle głowy.

Kryteria diagnostyki polekowych bólów głowy to:
- Przewlekły ból - minimum 15 dni z bólem głowy w miesiącu
- Nadużywanie leków - stosowanie paracetamolu, NLPZ lub aspiryny przez minimum 15 dni w miesiącu lub tryptanów, pochodnych ergotaminy, opioidów lub złożonych leków przeciwbólowych przez co najmniej 10 dni w trakcie 3-miesięcznego okresu obserwacji
- Bóle głowy przed wystąpieniem polekowych bólów głowy

Leczenie powinno być prowadzone pod opieką specjalisty, czasami przebiega ono w szpitalu. Nagłe odstawienie leków może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego objawiającego się m.in. nasileniem bólu, zaburzeniami snu, lękiem, nudnościami czy wymiotami. Z tego powodu niekiedy podaje się dodatkowe leki zmniejszające nasilenie tych objawów.

Słyszeliście kiedyś o bólach głowy z odbicia? A może sami mieliście bliższy kontakt z polekowymi bólami głowy?

Jeśli chcielibyście przeczytać wpis na inny medyczny temat, to napiszcie w komentarzu ʕʔ

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nauka #pracbaza #rozowepaski #niebieskiepaski
dwa_fartuchy - Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny (。◕...

źródło: comment_1647675625eihUHH2inDqlVN2jhsQbRD.jpg

Pobierz
  • 308
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dwa__fartuchy: jako fizjo, przyznam racje z tym braniem przeciwbolowych. Ludzie nie znaja ze jak boli to boli ze slabosci danej struktury a ludzie mysla ze tabletki leczą. Starym nie przegadasz. Mlodzi wiedzą ze cwiczenia pomagaja w zniesieniu bolu.
  • Odpowiedz
Polecam konopie indyjska. Mi pomaga na większość bólów. Zwłaszcza na ból pleców i głowy. Myśle ze wraz z ogólnym dostępem konopii spadło by uzależnienie od leków i ich zapotrzebowanie.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy:
Pytanie trochę obok, bo nie znam się na prawie farmaceutycznym, a tym bardziej na praktyce aptekarskiej. Farmaceuci mają (a na pewno mieli) prawo do wystawiania tzw. recept farmaceutycznych (czyt. wydania leku bez recepty lekarza). Skąd się u was taki opór przed ich wystawianiem?

O ile jest to dla mnie zrozumiałe np. w przypadku psychotropów, to nie rozumiem dlaczego pozyskanie w aptece np. flutykazonu (dla niekumatych: inhalator na astmę), maść sterydową albo przeciwgrzybicze krople do oczu graniczy z cudem. Ten pierwszy zażywam od kilkudziesięciu lat, nie lubię zawracać gitary lekarzowi, których przecież u nas jak na (nomen omen) lekarstwo, chciałbym wejść do apteki i kupić inhalator. Dlaczego to takie trudne? Do tej pory udało się u 1 (słownie: jednej) miłej "pani magister".

Czy
  • Odpowiedz
Znajomy miał takie migreny że pogotowie wzywał... Dużo przez stres...jak osiągnął stabilizację zyciowa to mówił że znacznie lepiej się mu żyje (migreny występują ale że znacznie mniejsza intensywnością i siła)... pomaga mu też m-------a
  • Odpowiedz
@Ant7: Ale ty wiesz mózgu że ten sam kadyceusz był symbolem żydów aleksandryjskich, medyków greckich i samego Melchizedeka którego parafrazą był w symbolice Jezus tysiące lat zanim ktokolwiek bawił sie w okultyzm europejski. Pierwsze znane przedstawienie Bafometa zrobił Eliphasa Lévi w XIX wieku. Doedukujcie sie troche zanim zaczniecie snuć te swoje kościółkowe p-----------o
  • Odpowiedz
Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych.


@dwa__fartuchy: Proszę o źródło tej informacji. Jeżeli już o środkach przeciwbólowych jest temat to proszę o przedstawienie jak wygląda walka z bólem u pacjentów terminalnych w Polsce na tle Europy.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Dzień dobry.

Bardzo mało brałem zawsze przeciwbólowych idąc w myśl, że wezmę jak mi będą naprawdę potrzebne. Do 26 roku życia nawet znieczuleń u dentysty nie brałem.

Usłyszałem jednak u neurologa, że organizm czasem potrzebuje "przerwy" od bólu. Byłem po wypadku, a ból był znośny. Jak to z tym jest? Boli do zniesienia to brać cokolwiek czy lepiej dla samego organizmu (nie mówię o psychicznych odczuciach) lepiej jest nie
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy Jak Polacy mają nie nadużywać leków i suplow jak w tv i radiu w przerwach między programami wiecznie lecą reklamy na suchość pochwy, różnorakie bóle, hemoroidy, na dragala, zgage itp
  • Odpowiedz
@DonMirabello: Ale czego Ty mnie wyzywasz? Ja do żadnego kościoła nie należę, a Melchizedek żadnego takiego symbolu nie miał. W okultyzm to już się bawili wcześniej, czy Żydzi czy Grecy. Symbolu używali, masz rację.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy Polska jest też krajem, gdzie jest c-----y dostęp do służby zdrowia, ludzie leczą się na własną rękę. Zresztą jak pójdziesz do lekarza i powiesz, że cię coś boli, to często nie zleci żadnych badań, tylko przepisze leki przeciwbólowe¯\_(ツ)_/¯

Apropo samoleczenia, kiedy zachorowałem na covida, to czekając trzy dni na teleporadę, nie mając innego wyjścia, leczyłem się przy pomocy google. W sumie lekarz zalecił to samo co internet.
  • Odpowiedz