Wpis z mikrobloga

Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny ()

Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych. Uważa się, że około 20% populacji jest uzależnione od stosowania tych leków.

Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych na ból głowy może doprowadzić do występowania bólów polekowych. Inna nazwa to bóle głowy z odbicia. Uważa się, że ten problem dotyczy 1-2% populacji ogólnej i 50% osób zmagającymi się z przewlekłymi bólami głowy. Częściej dotyczy kobiet.

Samoleczenie, zwiększanie dawek na własną rękę, dokładanie kolejnych leków przeciwbólowych, następnie zmniejszanie skuteczności zażywanych leków i coraz częstsze występowanie bólu. Lek przestaje działać, pacjent stosuje kolejną dawkę i koło się zamyka - oto przepis na polekowe bóle głowy.

Kryteria diagnostyki polekowych bólów głowy to:
- Przewlekły ból - minimum 15 dni z bólem głowy w miesiącu
- Nadużywanie leków - stosowanie paracetamolu, NLPZ lub aspiryny przez minimum 15 dni w miesiącu lub tryptanów, pochodnych ergotaminy, opioidów lub złożonych leków przeciwbólowych przez co najmniej 10 dni w trakcie 3-miesięcznego okresu obserwacji
- Bóle głowy przed wystąpieniem polekowych bólów głowy

Leczenie powinno być prowadzone pod opieką specjalisty, czasami przebiega ono w szpitalu. Nagłe odstawienie leków może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego objawiającego się m.in. nasileniem bólu, zaburzeniami snu, lękiem, nudnościami czy wymiotami. Z tego powodu niekiedy podaje się dodatkowe leki zmniejszające nasilenie tych objawów.

Słyszeliście kiedyś o bólach głowy z odbicia? A może sami mieliście bliższy kontakt z polekowymi bólami głowy?

Jeśli chcielibyście przeczytać wpis na inny medyczny temat, to napiszcie w komentarzu ʕʔ

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nauka #pracbaza #rozowepaski #niebieskiepaski
dwa_fartuchy - Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny (。◕...

źródło: comment_1647675625eihUHH2inDqlVN2jhsQbRD.jpg

Pobierz
  • 308
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Znam osobę, która od dobrych 12 lat dzień w dzień zjada po 6-8 tabletek solpadeine (Wcześniej był brany Efferalgan codeine i od ładnych paru lat teraz Solpadeine). Według mnie to uzależnienie i być może właśnie polekowe bóle głowy. Na nic tłumaczenia :/
  • Odpowiedz
to może instruuj przy okazji ziomali lekarzy, bo to oni najczęściej zapisują cuda na kiju jak tylko coś zaboli i traktują to jako rozwiązanie problemu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Z taka służbą zdrowia jaka mamy, to się nie dziwię, że ludzie się leczą sami, niekiedy z opłakanym skutkiem.

A te leki to chodzi o NLPZ jak ibuprofen i paracetamol? Nie wiedziałem, że można się od tego uzależnić. Chodzi o to, że wyrabiasz sobie tolerancję plus te bóle głowy stają się objawem syndromu odstawienia? Ciekawe.
  • Odpowiedz
@TheKa: Te leki (znam je, brałem oba) zawierają pochodną morfiny, kodeinę, więc uzależnienie jest możliwe. Ale te leki są kombinacją i zawierają prócz kodeiny paracetamol, który twój znajomy(a) zjada w sporych ilościach. Zapytaj go/ją czy chce mieć przeszczep wątroby.
  • Odpowiedz
mi neurolog mówił, że jak tylko poczuję, że zbliża się ból głowy to od razu mam brać leki bo potem to już dupa.


@chrominancja: migren nie mam, ale jak wezmę od razu, gdy zaczyna mnie boleć głowa, to wystarcza mniejsza dawka, a jak przetrzymam to potem muszę wziąć 2x więcej. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@loginwolny: jakby ibuprofen przestawał działać, albo ból wyjątkowo silny, to zamiast zwiększać dawkę, dołóż paracetamol. Na mnie sam paracetamol działa słabo, ale w miksie z ibuprofenem to jest sztos. Mieszanie jest bezpieczne, są nawet leki dwuskładnikowe. Nie można natomiast mieszać ibuprofenu z innymi NLPZ, np. aspiryną, nurofenem, itp.
  • Odpowiedz
problem IBS i jak sobie z nim radzić?


@Wamp0302: próbowałeś się badać? Przyczyny mogą być różne. Mi pomogła dieta low-fodmap, najpierw dość ostra, a teraz wróciłem już do prawie wszystkiego z wyjątkiem suszonych owoców pokroju daktyli, czy fig, po których miałem najsilniejsze ataki.
  • Odpowiedz
@TheKa: Ale przecież w aptekach jest w ogóle limit na takie leki? Albo był. Albo może to polityka apteki tylko. Ja nie mogłem wziąć np. 2 takich opakowań raz (nie, nie jem tego ciągle, rzadko chodzę do punktów handlowych i jak już to staram się kupować na zapas).
  • Odpowiedz
Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych


@dwa__fartuchy: mieszkam w Holandii. Tutaj na wszystko przepisują paracetamol, a dostać coś mocniejszego graniczy z cudem :) oczywiście największy ból dupy mają polacy tu przyjezdzajacy :)
  • Odpowiedz