Wpis z mikrobloga

@art212: U mnie raz na jakiś czas masz rozliczenie zaliczek i średnio wychodzi nic bo zaliczki są oparte o zużycie z poprzednich okresów, maks kilka złotych w jedną albo w drugą nad/niedopłaty. Inna sprawa to że wszystko drożeje więc po prostu ten czynsz rośnie, oraz ze nie wszystko jest w czynszu uwzględnione więc za prąd czy internety płacisz oddzielnie.
są ludzie którzy używają go mniej, są tacy co światło gaszą tylko jak już idą spać.


@Podstarzaly_Mandalorianin: Tak jest ze wszystkim. Wody czy ciepła też każdy zużywa inne ilości i też są w większości przypadków rozliczane indywidualnie tylko rozliczasz to ze wspólnotą a nie z dostawcą. Na prąd podpisujesz umowę bezpośrednio z firmą która prąd sprzedaje.
@art212: U mnie to jest około 200 zł miesięcznie dodatkowo - ale mam małe mieszkanie, więc ogrzanie i oświetlenie tego zżera sporo mniej niż domu 300 metrówe.
@art212: ty wynajmujesz, czy kupiles mieszkanie?
Bo prad w czynszu to ogolne okreslenie przy wynajmie, gdzie wynajmujacy czesto wpieprza ci wszystkie koszta w jedna oplate nazwana "czynszem".

W czynszu nie ma pradu indywidualnego, jest ryczaltem liczony prad na czesciach wspolnych (klatka, piwnice, zabezpieczenia).

Jesli masz ogrzewanie miejsce/wspolnoty i ciepla wode od nich, to placisz miesiecznie zaliczki na poczet zuzycia.

Dokladnie tak samo jest z zimna woda i sciekami, tyle ze tutaj
@art212: na prąd masz po prostu fakturę z firmy energetycznej (Energa, itp.), tak samo jak za internet czy kablówkę - to twoje prywatne sprawy, spółdzielnia się w to nie miesza.

W czynszu płacisz zaliczkę na wodę (u mnie raz podałem, za ile kubików miesięcznie chcę płacić, a co 6 miesięcy dostaję rozliczenie i wtedy nadpłatę odejmuję od kolejnego przelewu) oraz zaliczkę na ogrzewanie (tutaj spółdzielnia ma swój przelicznik stawka x metraż)
@art212: Misiu, ale nie każde mieszkanie w budynku wielorodzinnym, to jest spółdzielnia. Tylko w mieszkaniu spółdzielczym płacisz zaliczki za wodę, a wszystkie opłaty poza prądem i gazem idą do zarządcy. W normalnych budynkach płacisz zazwyczaj wszystko wg. zużycia.
płace 15zł miesięcznie x liczba osób. Cena nie zmieniła się od 2016 (wtedy kupiłem mieszkanie). Gaz bez licznika, mogę gotować ile chcę, nie dostajemy żadnego rozliczenia.


@miken1200: ktoś ma łeb do interesów
@art212: Ja zazwyczaj musze dołożyć jakieś 120 zł na rok za niezbilansowane ciepło i około 100 za niedopłatę do czynszu, ale to dlatego że ustawiam zlecenie stałe na początku roku i zapominam o sprawdzaniu czy się coś nie zmieniło.
Tylko w mieszkaniu spółdzielczym płacisz zaliczki za wodę, a wszystkie opłaty poza prądem i gazem idą do zarządcy.


@Iudex: To nie prawda, mam wspólnotę a nie spółdzielnie i płacę zaliczki.
To nie prawda, mam wspólnotę a nie spółdzielnie i płacę zaliczki.


@dran2: A ja mam wspólnotę i nie płacę ( ͡º ͜ʖ͡º)
Właśnie w tym rzecz, że to nie jest jednoznaczne w przypadku wspólnot.