Wpis z mikrobloga

Nigdy nie mieszkałem w bloku. Rozumiem, że w czynszu płaci się za utrzymanie części wspólnych, jakiś fundusz remontowy jak i w czynszu są zaliczki na poczet zużycia wody, prądu itp. Ile średnio dopłacacie miesięcznie "ponad" czynsz? "Średnio" - bo wiadomo, że w każdej spółdzielni będzie inaczej. #miasto #pytaniedoeksperta #warszawa #wroclaw #gdynia #poznan #katowice
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@art212: U mnie raz na jakiś czas masz rozliczenie zaliczek i średnio wychodzi nic bo zaliczki są oparte o zużycie z poprzednich okresów, maks kilka złotych w jedną albo w drugą nad/niedopłaty. Inna sprawa to że wszystko drożeje więc po prostu ten czynsz rośnie, oraz ze nie wszystko jest w czynszu uwzględnione więc za prąd czy internety płacisz oddzielnie.
  • Odpowiedz
są ludzie którzy używają go mniej, są tacy co światło gaszą tylko jak już idą spać.


@Podstarzaly_Mandalorianin: Tak jest ze wszystkim. Wody czy ciepła też każdy zużywa inne ilości i też są w większości przypadków rozliczane indywidualnie tylko rozliczasz to ze wspólnotą a nie z dostawcą. Na prąd podpisujesz umowę bezpośrednio z firmą która prąd sprzedaje.
  • Odpowiedz
@art212: U mnie to jest około 200 zł miesięcznie dodatkowo - ale mam małe mieszkanie, więc ogrzanie i oświetlenie tego zżera sporo mniej niż domu 300 metrówe.
  • Odpowiedz
@art212: ty wynajmujesz, czy kupiles mieszkanie?
Bo prad w czynszu to ogolne okreslenie przy wynajmie, gdzie wynajmujacy czesto wpieprza ci wszystkie koszta w jedna oplate nazwana "czynszem".

W czynszu nie ma pradu indywidualnego, jest ryczaltem liczony prad na czesciach wspolnych (klatka, piwnice, zabezpieczenia).

Jesli masz ogrzewanie miejsce/wspolnoty i ciepla wode od nich, to placisz miesiecznie zaliczki na
  • Odpowiedz
@art212: na prąd masz po prostu fakturę z firmy energetycznej (Energa, itp.), tak samo jak za internet czy kablówkę - to twoje prywatne sprawy, spółdzielnia się w to nie miesza.

W czynszu płacisz zaliczkę na wodę (u mnie raz podałem, za ile kubików miesięcznie chcę płacić, a co 6 miesięcy dostaję rozliczenie i wtedy nadpłatę odejmuję od kolejnego przelewu) oraz zaliczkę na ogrzewanie (tutaj spółdzielnia ma swój przelicznik stawka x
  • Odpowiedz
@art212: Misiu, ale nie każde mieszkanie w budynku wielorodzinnym, to jest spółdzielnia. Tylko w mieszkaniu spółdzielczym płacisz zaliczki za wodę, a wszystkie opłaty poza prądem i gazem idą do zarządcy. W normalnych budynkach płacisz zazwyczaj wszystko wg. zużycia.
  • Odpowiedz
płace 15zł miesięcznie x liczba osób. Cena nie zmieniła się od 2016 (wtedy kupiłem mieszkanie). Gaz bez licznika, mogę gotować ile chcę, nie dostajemy żadnego rozliczenia.


@miken1200: ktoś ma łeb do interesów
  • Odpowiedz
@art212: Ja zazwyczaj musze dołożyć jakieś 120 zł na rok za niezbilansowane ciepło i około 100 za niedopłatę do czynszu, ale to dlatego że ustawiam zlecenie stałe na początku roku i zapominam o sprawdzaniu czy się coś nie zmieniło.
  • Odpowiedz
Tylko w mieszkaniu spółdzielczym płacisz zaliczki za wodę, a wszystkie opłaty poza prądem i gazem idą do zarządcy.


@Iudex: To nie prawda, mam wspólnotę a nie spółdzielnie i płacę zaliczki.
  • Odpowiedz
To nie prawda, mam wspólnotę a nie spółdzielnie i płacę zaliczki.


@dran2: A ja mam wspólnotę i nie płacę ( ͡º ͜ʖ͡º)
Właśnie w tym rzecz, że to nie jest jednoznaczne w przypadku wspólnot.
  • Odpowiedz
@Iudex: Dla tego nie użyłem słowa "tylko", a zamiast tego obaliłem całą błędną tezę jednym kontrprzykładem bo tyle wystarczy jak ktoś mówi "tylko". ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz