Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy to jest zgodne z prawem pracy?
Pracuję od jakichś 6 miesięcy w międzynarodowym korpo jako zwykły, szary korpo-ludek. Jedną z zasad, która panuje u nas w pracy jest to, że każdy do każdego ma zwracać się po imieniu. Z racji tego, że nie mam w zwyczaju zwracać się do starszych ode mnie osób bezpośrednio na "ty", a także z racji że nie mam ochoty w ogóle się spoufalać i skracać dystans z ludźmi z pracy, to do wszystkich zwracam się per pani albo per pan, oprócz oczywiście do osób z którymi bezpośrednio pracuję.
I teraz do meritum sprawy. Otóż w dniu dzisiejszym została nałożona na mnie kara porządkowa (NAGANA) za to, że nagminnie nie stosuję się do zasad obowiązujących w pracy, czyli po prostu nie mówię do ludzi na "ty". Już wcześniej zwracano mi uwagę z tego powodu, ale teraz dostałam zawiadomienie w formie pisemnej.
Czy ktoś się już spotkał w swojej karierze zawodowej z tak abstrakcyjną sytuacją? Planuję tę naganę oprawić i powiesić w pokoju, bo takiej abstrakcji dawno nie widziałam.
#pracbaza #praca #nagana #prawopracy #korporacja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61e6039ff7bdff000a92911c
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy to jest zgodne z prawem pracy?
...

źródło: comment_16424883766qwqf3MD5NQhTLGX7AABXy.jpg

Pobierz
  • 269
@AnonimoweMirkoWyznania: świnie zawsze mówią jak ma być a te #!$%@? per pan to z dobrego wychowania i z szacunku do starszych ostatni kraj gdzie się używa prawej półkuli to raczej firma musi akceptować nasze zasady zresztą nie badz korposzczur od włączenia w dupę skrzywisz sobie kręgosłup jest to niezdrowe psychicznie fizycznie a jeszcze ciebie ubogaca kulturowo
@Victus_est_in_vita: uczelnie sa skansenem PRLu z zasadami wywadzacymi sie z tamtych czasów, te dziadki mówią do siebie wciąż "panie kolego" ? :)) To bierze sie z hierarchicznego spoleczenstwa, gdzie trzeba bylo non stop podkresclac, ze ja jestem wazniejszy niz ty. A w korporacji, chcemy miec jak najbardziej plaska strukturę, nie chcemy socjalnej hierarchii , bo to nieefektowne zarzadzanie.
Pracuje tez wkorpo i tez mielismy młodych pracowników, którzy mówili per pan, ale
@Wieczna_Konkubina:

do wszystkich zwracam się per pani albo per pan, oprócz oczywiście do osób z którymi bezpośrednio pracuję

a może ludzie odkryli że wolą nie #!$%@?ć się w pan/pani jeśli spędzają z tymi samymi osobami w pracy 8 godzin życia dziennie? To tak jakbyś w szkole mówił do swojego kolegi "Wojciechu" lub "panie Wojtku".


Moze najpierw przeczytaj wpis i dopiero komentuj?
@topikPajak: biorąc pod uwagę zasady z poprzedniego stulecia to tak. Teraz o wiele bardziej takie rzeczy się rozluźniają i nigdy nie czułem, że ktoś się spoufala mówiąc na „ty”, szczególnie jak na codzień z kimś pracuję
  • 2
@miki4ever Taaa.. Musisz krakać tak jak one. No nie. Myślę że mówienie per pan do ludzi w wieku moich rodziców nie jest dla nikogo krzywdzące. Jak pracowałem w korpo to jak był problem finansowy to odczuwali go właśnie ci będący z menadżerką per Ty, a ci per Pan dostawali całe premie bo łatwiej powiedzieć :Wiesz Maciek, nie ma kaski w tym miesiącu musisz poczekać na premie niż to samo mówić w formule
@bomba4: "Obcość" jest stopniowalna. Inaczej traktuje się najbliższych pracowników, a inaczej dalszych. Sąsiedzi też nie są obcy, ale nie mówię do nich na Ty, bo nie mam 20 lat i to nie moi kumple z bloku. Przechodzenie na Ty w korpo ma jeden powód i jest nim skracanie dystansu w celu większego zaangażowania pracowników w pracę, jest to więc pośrednio forma manipulacji pracownikowi, której większość jest nawet nieświadoma. O ile w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Missudi: Pracuje w takich korpo od kilkunastu lat. To że wszyscy zwracają się tu do siebie po imieniu w żaden sposób nie przekreśla tego że zwracasz się do kobiety/mężczyzny i używasz odpowiednich do tego zaimków. A też zdarzają się pomyłki - szczególnie jak współpracujesz z kimś z za granicy i okazuje się że ktoś czuje imię wyglądało na męskie okazuje się być kobietą lub na odwrót.
Wymóg zwracania się do siebie
@AnonimoweMirkoWyznania: Jest to dziwne, ale zależy jak wyglądała sytuacja. bo jesli do starszego od ciebie pana Zdziśka mówisz per "pan", a on tobie "mów mi Zdzichu!", a ty dalej do niego per "pan" to to się kupy nie trzyma. Ale jeśli na dzieńdobry każdej nieznanej osobie mówiesz per "pan, pani" to to jest normalne zachowanie i za to żadnych upomnień byc nie może. W ogóle to jakaś abstrakcyjna sytuacja.
@topikPajak: biorąc pod uwagę zasady z poprzedniego stulecia to tak. Teraz o wiele bardziej takie rzeczy się rozluźniają i nigdy nie czułem, że ktoś się spoufala mówiąc na „ty”, szczególnie jak na codzień z kimś pracuję


@Sihill_pl: twoje parafrazując „nie zgadzam się bo będąc w kręgu kolegów z pracy to działa”

Jest średnia odpowiedzią na moje:

@topikPajak równie parafrazując ”jesli wyjdziesz z poza kręgu koleżeńskiego zobaczysz ze robi to różnice.”
@Aou: Czyli jak ktos jest w wieku twoich rodzicow, ale dobrze wyglada to juz wtedy nie mowisz na Pan/Pani? A jak bedziesz rozstrzygac kwestie wieku, spytasz o PESEL? No i co w momencie, jak ktos ma 50 lat i mowisz na niego per Pan, a ktos ma 51 i mowisz po imieniu? Ja bym sie srednio czul, jakby ktos wyroznial mnie przez to, ze jestem starszy od innych.
@AnonimoweMirkoWyznania: absurdalne jest to że znając jasno i wyraźnie zasady( nie są jakieś super dziwne i nieetyczne czy też uwłaczające godności człowieka), będąc pouczania jak piszesz wcześniej nadal nie dotarło do Ciebie, to wręcz absurdalne że do inteligentnej osoby bez stwierdzonych ułomności trzeba aż napisać żeby dotarło jakie są zasady panujące w miejscu pracy.