Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy to jest zgodne z prawem pracy?
Pracuję od jakichś 6 miesięcy w międzynarodowym korpo jako zwykły, szary korpo-ludek. Jedną z zasad, która panuje u nas w pracy jest to, że każdy do każdego ma zwracać się po imieniu. Z racji tego, że nie mam w zwyczaju zwracać się do starszych ode mnie osób bezpośrednio na "ty", a także z racji że nie mam ochoty w ogóle się spoufalać i skracać dystans z ludźmi z pracy, to do wszystkich zwracam się per pani albo per pan, oprócz oczywiście do osób z którymi bezpośrednio pracuję.
I teraz do meritum sprawy. Otóż w dniu dzisiejszym została nałożona na mnie kara porządkowa (NAGANA) za to, że nagminnie nie stosuję się do zasad obowiązujących w pracy, czyli po prostu nie mówię do ludzi na "ty". Już wcześniej zwracano mi uwagę z tego powodu, ale teraz dostałam zawiadomienie w formie pisemnej.
Czy ktoś się już spotkał w swojej karierze zawodowej z tak abstrakcyjną sytuacją? Planuję tę naganę oprawić i powiesić w pokoju, bo takiej abstrakcji dawno nie widziałam.
#pracbaza #praca #nagana #prawopracy #korporacja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61e6039ff7bdff000a92911c
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Czy to jest zgodne z prawem pracy?
...

źródło: comment_16424883766qwqf3MD5NQhTLGX7AABXy.jpg

Pobierz
  • 269
@AnonimoweMirkoWyznania: mówienie na „ty” jako spoufalanie się w 2022 roku xD

Ogarnij ziomek, mówienie po imieniu jest o wiele łatwiejsze, nie ma to nic z brakiem szacunku, wychowania, czy spoufalania się

@Sihill_pl: Eeee zgadzam się, ale ja sam miałbym z tym irracjonalny problem. Rodzice mnie tak wychowali i zajebiscie ciężko jest mi bez żenady do kogoś 30 lat starszego ode mnie mówić na Ty ¯_(ツ)_/¯
@vertoo: niektórzy, np z "wyższych sfer" nie spoufalają sie z ludzmi. Takie wychowanie, z tym ze to sa ludzie bajecznie bogaci. Moja znajoma hrabina nigdy nie mowi mi bez "pan" mimo ze znam ja od dziecka.

A wykopek jak to wykopek. Wyjebią leszcza i tyle
Ludzie by się dali pokroić, żeby mieć w robocie luźną atmosferę i nie musieć każdemu panować, ale oczywiście zawsze znajdzie się jakiś alternatywny wykopek, który oburza się, że do starszej od siebie osoby musi być po imieniu. Skoro im to nie przeszkadza i życzą sobie, żeby do nich mówić po imieniu, to o co Ty masz ból tyłka? To jest brak szacunku do współpracowników, a nie mówienie im po imieniu.
  • 1
@Pan_Orama nie wiem jak OPke ale mnie nauczono w dzieciństwie używania formy Pan/Pani. Mam pod sobą m.inn. starszych ode mnie pracowników ale nie potrafię przechodzić na Ty z kimkolwiek. To tak jakby zakazali używania zwrotów poproszę czy dziękuję. Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.
@Aou: Kultura nakazuje dostosowywac sie do panujacych obyczajow. Uzywanie formuly Pan/Pani w tej sytuacji jest po prostu niemile i moze byc uznawane nawet jako zlosliwe, bo klasyfikujesz osoby jako stare/mlode. To juz lepiej jakby uzywac tej formuly do wszystkich. Bo jak klasyfikujesz osobe starsza? Sprawdzasz im metryke? Patrzysz po wygladzie? Tobie by bylo milo jakby cie tak klasyfikowali, a kogos kto siedzi obok i wyglada mlodo, ale jest de facto starszy,
Wpis dla mnie mega abstrakcyjny. Naprawdę nie widzę jaki masz problem. Sapiesz się jak niebinarne Julki ze swoimi zaimkami.


@CheSlaw: pewnie tak naprawde po to zakazano uzywania pan/pani, zeby nie narzucac płci xd więc to nie ona sapie sie z zaimkami ;p
@winstonyczerwonesetki:

nie wpływa negatywnie na atmosferę czy wydajność w pracy

No tutaj się mylisz, bo pewnie sporo współpracowników może stwierdzić, że to właśnie psuje atmosferę, że OP się od nich dystansuje, i nie stosuje do zasad które uznali wszyscy, do tego np. mogą stwierdzić że mają przez to problem np. z kontaktem z nim ¯\_(ツ)_/¯ Jeśli zwracano mu uwagę wielokrotnie to nagana jest naturalnym kolejnym krokiem do zdyscyplinowania pracownika, by trzymał
To twoje zachowanie z mowieniem per 'pan/pani' jest niekulturalne. Ja jak cwicze na silowni i przychodzi jakis młokos 18 lat i mowi do mnie 'dzien dobry' to mnie to mega irytuje, bo czuje sie stary a nie chce tak sie czuc. Tak samo jest w pracy, obrażasz w ten sposob ludzi mowic im per pan/pani, czuja sie w ten sposob starzy - to mega chamskie


@aleksc: czemu jakis dzieciak ma mowic
nie mówię, że ta nagana się należy, ale bycie kulturalnym i obycie to w tym przypadku raczej dostosowanie się do zasad danej społeczności


@LeVentLeCri: Nie, jeśli te zasady łamią podstawowe zasady współżycia społecznego, a do nich należy w Polsce zwracanie się do obcych osób na Pan/Pani.