Wpis z mikrobloga

7 grudnia 1941 roku siły japońskie zaatakowały główną bazę amerykańskiej marynarki wojennej na Pacyfiku – Pearl Harbor. W konsekwencji ataku Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej przeciwko państwom Osi. Atak na Pearl Harbor jest również przyjmowany za symboliczny początek wojny na Pacyfiku.
https://wiekdwudziesty.pl/atak-na-pearl-harbor/

Na zdjęciu:
Japońskie samoloty tuż przed wylotem w celu zaatakowania Pearl Harbor. Zdjęcie wykonano najprawdopodobniej na lotniskowcu Shokaku. Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Chcesz być wołany/wołana? Zaplusuj wpis z linku:
https://www.wykop.pl/wpis/49848163/σ-ʖσ-taktyczny-wpis-do-wolania-zainteresowanych
____________________________________________________
www: https://wiekdwudziesty.pl
FB: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/

#samoloty #historia #iiwojnaswiatowa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotohistoria #usa #japonia #militaria #wiekdwudziesty
wiekdwudziestypl - 7 grudnia 1941 roku siły japońskie zaatakowały główną bazę ameryka...

źródło: comment_1638910804tmlgkRMdQd3fJJc8S1RNIh.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fasttaker: Nie jestem absolutnie pewien gdzie, ale słyszałem teorie na zasadzie:
US samo "wystawiło" się na atak Japonii aby mieć pretekst do dołączenia do działań militarnych przeciwko państwom Osi. Przed atakiem większość amerykanów była braniu udziału w "cudzej" wojnie, szczególnie po doświadczeniach z 1WŚ. Nie chcieli się grzebać w wojenkach czy zagrywkach politycznych starego kontynentu. Potrzebny był pretekst oraz symbol który by poderwał amerykański naród do walki.

To jak bardzo
  • Odpowiedz
Nie jestem absolutnie pewien gdzie, ale słyszałem teorie na zasadzie:

US samo "wystawiło" się na atak Japonii aby mieć pretekst do dołączenia do działań militarnych przeciwko państwom Osi. Przed atakiem większość amerykanów była braniu udziału w "cudzej" wojnie, szczególnie po doświadczeniach z 1WŚ. Nie chcieli się grzebać w wojenkach czy zagrywkach politycznych starego kontynentu. Potrzebny był pretekst oraz symbol który by poderwał amerykański naród do walki.

To jak bardzo atak na Pearl
guest - > Nie jestem absolutnie pewien gdzie, ale słyszałem teorie na zasadzie:
US sa...
  • Odpowiedz
To jak bardzo atak na Pearl Harbor był tak naprawdę na rękę amerykanom, oraz fakt że akurat przypadkowo w czasie ataku wszystkie lotniskowce (z jednym wyjątkiem) były poza portem na manewrach może sugerować że USA bardzo dobrze wiedziało o ataku ale pozwolili na jego przeprowadzenie.


@10minutzagodzine: zdaje się, że tylko jeden z zatopionych okrętów nie nadawał się do uratowania - a wszystkie pozostałe podniesiono z dna, załatano i wróciły do
  • Odpowiedz
@10minutzagodzine: Japonia musiała zaatakować USA po tym jak dostali embargo na ropę od USA. USA wiedziało że Japonia jakoś odpowie na embargo. Biorąc pod uwagę że już w czerwcu 42 USA rządziło na morzu to raczej ogarniali że dojdzie do ataku
  • Odpowiedz
@guest: no że historia jest bardzo podatna na manipulacje. Po jakimś czasie dowody znikają (albo ich nigdy nie było). zostaje oficjalna wersja i tyle.

już kilka razy się spotkałem, że w oficjalna historia nie ma kompletnie sensu - przykład: deklaracja Balfoura
  • Odpowiedz
To jak bardzo atak na Pearl Harbor był tak naprawdę na rękę amerykanom, oraz fakt że akurat przypadkowo w czasie ataku wszystkie lotniskowce (z jednym wyjątkiem) były poza portem na manewrach może sugerować że USA bardzo dobrze wiedziało o ataku ale pozwolili na jego przeprowadzenie.


@10minutzagodzine: Po pierwsze jak bardzo nie byłby na rękę Amerykanom, to jednak zaatakowała Japonia.
Raczej nie będąc w porozumieniu z Amerykanami, ani to nie Amerykanie zaatakowali sami siebie.

Do tego mimo wszystko ponieśli w tym ataku
  • Odpowiedz
problem w tym że Japonia została "zmuszona" do wojny przez USA.


@EricCartman69: Sama się zmusiła, prowadząc politykę ponad stan. USA wprowadziły sankcje na Japonię bo ta prowadziła bardzo brudną wojnę przeciwko Chinom. Wojna ta w społeczeństwie amerykańskim była źle odbierana i rząd USA musiał coś zrobić.
  • Odpowiedz