Wpis z mikrobloga

O 17 odebrałem od listonosza z poleconym z firmy windykacyjnej wzywającej mnie do spłaty ponad 3800 PLN. Problem w tym, że nigdy o nich nie słyszałem, a co dopiero brać u nich pożyczkę. Widząc co się dzieje zadzwoniłem do swojego prawnika i utworzyłem konto w BIK za pomocą którego dowiedziałem się, że mam łącznie 3 pożyczki, o których nie wiem, na łączną kwotę około 22000 PLN. Zrobiłem od razu w BIK zastrzeżenie kredytowe, a o 20 mam być na policji zrobić zgłoszenie. Macie jakieś rady co robić dalej?

Dodam, że dowodu ani innych dokumentów nie zgubiłem, ale błąd w adresie na poleconym sugeruje, że moje dane wypłynęły z jednego z banków. Dzwoniłem do nich, ale zaprzeczyli, że mieli jakiś większy wyciek. Wygląda więc na to, że jakiś pracownik postanowił sobie dorobić.


#oszustwo #oszukujo #kradziez #banki #pozyczka #afera #kiciochpyta
  • 150
@sedros: zacznij oglądać na YT jak się rozmawia z windykatorami - np. https://www.youtube.com/channel/UCTmFnw6tElyUtxqb3xpTgNA - merytorycznie dno, ale pozwoli Ci się przygotować. Na telefonie koniecznie aplikacja "Odebrać telefon" + koniecznie nagrywanie każdej rozmowy ogarnij (np tylko dla numerów spoza książki). Firmy windykacyjne będą Cię nękać, nie będzie ich obchodzić czy ten dług jest legitny czy nie, więc od początku zbieraj dowody i w razie czego oskarżysz ich o nękanie.

Załóż sobie też
24 zł rocznie za alerty i możliwość dokonania zastrzeżenia kredytowego i 39 za pojedynczy raport z historii kredytowej.


@sedros: To powinno być darmowe. Ale, jak to w Polsce - powstała prywatna spółeczka - BIK, a państwo zapewniło jej złote żniwa ustawą.
@sedros: identyczna sytuacja jak u mojego niebieskiego. Robiliśmy o tym dwa znaleziska:

https://www.wykop.pl/ramka/4889373/i-ty-mozesz-byc-ofiara-pieprz-ch-parabankow/

Pierwsze co radzę, to założyć konto na e-sądzie w Lublinie i tam podać swój aktualny adres (taki, pod który będą doręczane ewentualne wyroki zaoczne) i monitorować czy już nie zostało wszczęte żadne postępowanie komornicze. Generalnie gowno firmy pożyczkowe oddają takie sprawy do firm windykacyjnych a te od razu występują do e-sądu o wyrok zaoczny na podstawie samej umowy
@Jcdx: odkąd mamy rodo można przez formularz wysłać do nich zadanie przesłania wszystkich informacji, które o Tobie mają i po jakimś czasie dostajesz pdf z lista wszystkich Twoich zobowiązań itp.

Format trochę mniej przyjazny niż płatny raport i nie zawiera scoringów, ale do sprawdzenia czy nie masz kredytów o których nie wiesz wystarczy.
#protip #cebuladeals
@sedros: Mnie tak załatwili w BZ WBK za panowania tam Morawieckiego jeszcze. W zeszłym roku na święta komornik mi zablokował konto i ściągnął dokładnie 3800 zł, nikt nie chciał słyszeć że to pomyłka, witaj w Polsce
łem moich danych bo adres na kopercie jest zapisany w dość głupi sposób jaki miałem przez parę miesięcy u nich, gdy zmieniłem miejsce zamieszkania. Poza tym firma windykacyjna ma mój poprawny PESEL - z losowego miejsca nie da się go wyciągnąć a ja się zawsze pilnuję, żeby nie podawać takich da


@sedros: Może w takim razie kontakt z UODO?
@sedros: az sie zmotywowalem i pobralem raport z biku. Co ciekawe jest opcja bez zakladania u nich konta, np z systemu online pkobp i kilku innych. U mnie kosztowalo to 27zl i raport byl po kilku minutach. Dobra opcja jak ktos sobie chce sprawdzic adhoc
posiadanie tej płatnej usługi nie daje ci absolutnie żadnej gwarancji bezpieczeństwa


@Thorrand: Jak #!$%@? żadnej? Co ty bredzisz? @sedros Napisał, że założył konto? Napisał. Napisał, że wykazało pożyczki w trzech gówno-firmach? Napisał. Zastrzegł kredytowanie? Zastrzegł. Więc ma kurde gwarancję, że przez zastrzeżenie w biku, kurvident i inne nie dadzą słupowi pieniędzy. I nie dadzą żadne inne, które w biku sprawdzają i na nim się opierają. OCZYWIŚCIE, że to nie jest 100%