Wpis z mikrobloga

Czas na #polskizmeivels. Dzisiaj parę słów o apostrofie i dywizie.

Apostrofu używa się przy odmieniani niektórych słów, nazw, imion etc., ale jak nie popełnić gafy? Zasada jest bardzo prosta - powinno się go używać wtedy, gdy ostatnia część słowa jest niema. Gdy ta głoska jest wymawiana inaczej lub gdy czyta się ją tak, jak się ją zapisuje, nie wolno go używać.
Przykłady z apostrofem: Wade'owi, pendrive'a, George'a
Przykłady bez apostrofu: Jackowi, Philipa, Kaia

Dywizu (-) używa się za to do odmiany skrótowców.
Przykłady: PAN-a, ZUS-u, GUS-u

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 33
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LosoweZnaki: Już się wcześniej przyznałam się tutaj do złej odmiany PAN-u, sama się dopiero dowiedziałam, że to tak się powinno odmieniać, chętnie bym to poprawiła, ale jest to niemożliwe. Staram się, jak mogę. Z drugiej strony wątpię, że nagle wszyscy zapamiętają taką odmianę, lecz zazwyczaj następnego dnia piszę sprostowanie, jeżeli gdzieś pojawi się błąd.
Zasada jest bardzo prosta - powinno się go używać wtedy, gdy ostatnia część słowa jest niema.


@Meivels: Nie. Apostrofu używa się wtedy, gdy odmieniany wyraz kończy się na samogłoskę. Powyżej już miałeś przyklad z Henrym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DingleBerry: Nie, ta zasada tyczy się zapożyczeń ze wszystkich języków, nie tylko angielskiego, który rzeczywiście często ma nieme -e na końcu, przez co trzeba dodawać apostrof. Za to weźmy sobie na tapet jakieś czeskie męskie imię - na przykład Jiljí; wymawiane są tu wszystkie głoski, a "í", to wręcz długie "i". Odmiana będzie wyglądała Jiljía, Jiljíemu itd.
@Meivels: Przy okazji należy wspomnieć, że w przykładach użyłaś złego, z punktu widzenia typografii, apostrofu — tzw. „głupiego”.
Niestety to też jest wina głupiego systemu operacyjnego lub przeglądarki, która domyślnie nie pozwala poprawnie pisać.