Wpis z mikrobloga

Mam szwagra holendra, który poznał moją siostrę jakieś dwadzieścia lat temu. Od samego początku rozmawiali po angielsku. Potem urodził im się syn. Siostra mówiła do młodego po polsku, szwagier po niderlandzku.

No i przyjechali ostatnio na wakacje do nas i siedzą sobie w kawiarence.
-Dont be so boring. Say someting to him.
-Ik verveel me. En jij?
-Mamo mnie się nie nudzi

Miny ludzi dookoła ... XD
#heheszki #humor #3jezyki
  • 79
@heikumkeikum @Vax3ed Tylko że on zna oprócz ojczystego angielski więc nic nadzwyczajnego i polski więc ciekawe jaka w tym wartość ;D Choć wiadomo że to wielki plus dla intelektualnego rozwoju :)

Bardziej chodzi mi o to że u nas to osiągnięcie a np Belgowie, Holendrzy, Szwajcarzy czy np Włosi z północy znają po kilka języków naturalnie bo tak się one w ich regionach przenikają. Albo znajoma norweżka z perfekcyjnym niemieckim, niderlandzkim i
@Halbr: No gryzą się wzajemnie te wszystkie dialekty i często będąc outsiderem jest się lepiej zrozumianym niż rodowici między sobą. Mam taki przykład z rozumieniem przez ludzi w Oslo osoby która pochodzi z Haugesund :D

Ale mimo wszystko w całej grupie państw nordyckich + finalndią są w stanie się porozumieć bez niczego. Normą jest jak widzę że na konfe w Oslo wbija Szwed i jakby nigdy nic całość prowadzi po szwedzku
@Saeglopur przecież Finlandia ma zupełnie inny język, aniżeli Norwedzy, Szwedzi, Duńczycy czy Estończycy. Jak mogą się z nimi porozumieć, gdzie nawet dialekt nie jest problemem, a różnica słów? Do tego zależy, czy uczysz się nowo-norweskiego, czy staro-norweskiego. Za pomocą pierwszego dogadasz się z niemal każdym, natomiast w przypadku drugiego, tylko z ludźmi we wioskach w Norwegii, pomimo, że oba są uznawane za języki urzędowe
@JoshaBadBoy Masa Finow zna szwedzki bo to też język chyba wręcz urzędowy :) Dlatego ich dodaje, jest sporo Finow na emigracji w Szwecji właśnie dlatego. Dawniej gdy nie było tyle Polaków to Finowie wykonywali wiele prac infrastrukturalnych nawet w NO i był ciężki problem z alkoholizmem i awanturami xD

Nynorsk mówisz że tylko z ludźmi na wioskach - to zauważ że często urzędnicy czy ludzie z wielkich firm celowo w nim przemawiają