Wpis z mikrobloga

Mam około 150k oszczędności, zbieram na mieszkanie. Jak ochronić je przed PIS?

Jeżeli zrealizują swoje obietnice to przecież inflacja #!$%@? w kosmos. Czy wymiana na euro albo franki szwajcarskie to dobry pomysł?
Znacie jakieś niemieckie albo szwajcarskie banki które oferują lokaty z jakimś sensowym oprocentowaniem dla obywateli polski?

Zróbmy z tego wątku najbardziej plusowany w historii wykopu, pokażmy ilu nas jest i jak boimy się "dobrej zmiany" !

#bekazpisu #neuropa #bekazprawakow #gospodarka #pieniadze #zarobki #inflacja #kryzys #programista15k #ekonomia #kredythipoteczny #mieszkaniedeweloperskie #4konserwy #oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie
  • 129
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@su1ik: wystrzela, ale i pensje pójdą w górę, teoretycznie tą samą część pensji będzie musiał przeznaczać na spłatę raty przed i po inflacji, ważne, że nie będzie mieć gotuwy która z dnia na dzień straci wartość
@kurczok: w ogóle ty nie zauważasz podstawowej rzeczy: ty tylko policzyłeś o ile musiałyby wzrosnąć ceny by przedsiębiorca zachował ten sam zysk NOMINALNIE. Realnie w twoim przykładzie traci przecież 1/3 zysków! Tak naprawdę więc twoje obliczenia są z dupy.
@Scaab: nie wiem czy dobrze kombinuje ale ja na Twoim miejscu bym wziął kredyt na brakującą część (ze stałymi ratami) i nawet jak podniosą stopy procentowe to rata skoczy niewiele więc 1000zl raty będzie Ci dużo lżej płacić (bo wraz z podwyżkami minimalnej wzrosną też place lepiej zarabiających)
@su1ik: tak, dokładnie dlatego, jak większość krajów z hiperinflacją, mieszkańcy trzymają tam gotówkę, a nie starają się jej pozbyć i trzymać cokolwiek co ma jakąś wartość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@07zglosSie: male wysylaja kurierem, wieksze nie wiem, poczytaj na stronie mennicy. Ale ogolnie: tak. Kupujesz i trzymasz w domu. Mozna pod poduszka, ale ja tam bym wmurowal w scianie sejf. Jak kupisz duzo, to jest taniej, ale trudniej spieniezyc, w razie w.

Mozna tez kupic "papier na zloto" w jakichs mechanizmach inwestycyjnych, wtedy posiadasz zloto, ale lezy sobie w banku. Wygodniejsze, ale w razie wojny-po zawodach, ale noe znam szczegolow, jak
@Bonwerkz wyjechać na zachód, tam przecież nie ma minimalnej pensji i wcale nie rośnie co roku xD inflacji też tam nie ma, to tylko u nas bo PiS. Chleb za 40zl już niedługo tiaaa xD

Jeszcze się zdziwicie xD
inflacje na poziomie 8% i wiekszym mielismy w latach 1990-2004. To raz. Dwa. Czego nie zrozumiales w "zakladamy, ze wszyscy polacy pracuja za minimalna?" 3. Inflacja na poziomie 8% to nie jest wystrzal w kosmos, a o tym pisze op i na to odpowiadam


@kurczok: zaraz, zaraz, czy Ty mówisz, że sztucznie wywołana inflacja na poziomie 8% nie jest problemem? Wydaje mi się, że dla średnio zarabiającego Polaka (powiedzmy 4000-5000 netto)
@Scaab: Niemiecki bank N26. Konto możesz założyć online, ochronna środków do 100tys euro. Bezpłatne konto i karta. Obsługują od niedawna też polskich klientów lecz weryfikacją jest przez telefon tylko po angielsku i niemiecku. https://subiektywnieofinansach.pl/revolut-wreszcie-ma-konkurenta-z-prawdziwego-zdarzenia-mozecie-juz-zalozyc-konto-w-slynnym-n26-co-to-i-jak-dziala-sprawdzam/
Nie wiem jak z lokatą ale chyba jest coś na 1,48% https://n26.com/en-de/savings
Ja w tym tygodniu zakładam i przelewam cześć moich zaskorniakow
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@NiebezpiecznyGangsterPepe: Nie. Mowie ze inflacja na poziomie 8% to nie jest "#!$%@? w kosmos". Po drugie te 8% inflacji pojawi sie wtedy kiedy WSZYSTKIM pracujacym podniesc pensje o 75%. Po trzecie...

Na wszystkich bogow, czytajcie wszystkie komentarze, a nie tylko co trzeci...

@kolorofon w monetach kupusz nawet do 20% mniej niz w sztavkach, za te sama kwote...
@kurczok wystrzał w kosmos może nie, ale w strato- lub nawet mezosferę jak najbardziej.

Gdyby taki poziom inflacji utrzymał się przez 5 lat, to ceny w tym czasie wzrosły by o 47%. Zatem wartość zgromadzonych przez ludzi oszczędności w złotówkach zmalałaby o 32%.

Czyli de facto straciliby 1/3 oszczędności, a umówmy się, że większość ludzi to nie sa rekiny finansjery i nie ulokują oszczędności w innych, stabilniejszych walutach czy w metalach szlachetnych,
@BlackDave: co mogę powiedzieć, ja tak właśnie zrobiłem, ale nie w związku z planowaną podwyżką płacy minimalnej, po prostu taki był mój własny plan ( ͡° ͜ʖ ͡°)

wszystkie oszczędności poszły najpierw we wkład, a teraz na bieżąco idą w wykończenie

patrząc na to co się dzieje, jak inflacja jest już na poziomie 5% (tak wiem że oficjalnie 2,9% ale nie oszukujmy się) a lokaty są 0.6%-1.1%
@ulises: według GUSu dopiero w październiku wystrzeli do 5%, ja mam na razie te środki (~40k) ulokowane na ROR oprocentowanym 2,7%, więc nie tracę zbyt wiele. Wczoraj byłem sekundyod podzielenia tego na USD/GBP i Franki Szwajcarskie i danie tego na konta walutowe ale jakoś nie dałem rady się przekonać, im więcej czytam o tych "inwestycjach" tym mniej pewien jestem jaki ruch powinienem wykonać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Scaab: Otóż najsensowniej teraz jest zapożyczyć się na zakup nieruchomości - kredyt o stałej stopie (fakt teraz droższy), ale NPB będzie zmuszony prędzej czy później w obliczu inflacji podnieść stopy procentowe. Wówczas będzie się zyskiwało na niskim oprocentowaniu kredytu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Scaab: Drogi Mirku widziałem już parędziesiąt takich wpisów tutaj, czy ten wątek na coś Cię naprowadził co robić? Sam mam taki sam problem i tylko wiem czego nie robić :(
@Scaab: Sam niedawno kupiłem mieszkanie. I tak myślałem że jakby mi się nie udało to tylko złoto. Strefa euro też wkrótce może mieć kryzys. Są prognozy że za rok zacznie się kryzys i w euro. Więc najpewniej jest kupić złoto. Tylko nie sztabki. Sztabki łatwo podrobić i trudniej nimi zapłacić w razie wojny. Małe złote monety najlepiej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Scaab: Jeśli nie jesteś trollem antypis i naprawdę masz 150k na mieszkanie to kupuj teraz na hipotekę a ta kwotę przeznacz na wkład i remont. Ciułanie kasy na mieszkanie przy tych cenach i tak niskich stopach to głupota.