Wpis z mikrobloga

#internet #admin #siecikomputerowe #serwerownia #patologiazmiasta

Czemu goście zakładający ludziom internet po domach to takie leniwe dzbany?

Wielokrotnie byłem u znajomych i w różnych firmach, gdzie sieci WiFi są postawione tak, że #!$%@? są 2-3 kanały. Po 4, 5, 10 sieci na jednym kanale. I każdy kolejny zagłusza poprzednie. Oczywiście obowiązkowo na 2,4 GHz. Czy jest na wykopie ktoś, to pracuje np. w #upc #tpsa #orange #vectra #toya i możę mi wytłumaczyć dlaczego jesteście takimi dzbanami?

Ostatnio byłem u kumpla który miał "obiecane" 200 megabitów, a po wifi wyciągał 20 megabitów, na telefonie, kilka metrów od routera(zero ścian). Oczywiście 5 innych sąsiadów siedziało na tym samym kanale. Tak genialnie było wszystko skonfigurowane. (°°
kotnaklawiaturze - #internet #admin #siecikomputerowe #serwerownia #patologiazmiasta ...

źródło: comment_rYFBhLINfu1QDkgphJ80Ch6EFC9IQuKU.jpg

Pobierz
  • 107
@cycun: nie ma czegoś takiego. A przynajmniej ja się nie spotkałem żeby mi(czy komuś innemu) sieć skakała sama z kanału na kanał. Jest coś takiego jak dualband. I domyślnie jest ustawiony zazwyczaj kanał chyba 6 czy 8. I dlatego najczęsciej na środku jest najgorszy syf.
@kotnaklawiaturze: słuchaj dzbanie, to nie jest tak, że się nie chce tylko operator odpowiada za jakość sygnału dochodzącą do routera, co się dzieje po wifi to już kwestia klienta. Dlaczego operator miałby cały czas klientom zmieniać kanały jak się tylko pojawi coś nowego w eterze. Zostawia się router w tryb auto i tyle. Algorytmy do tego nie są za dobre, prosty router ewentualnie zmieni kanał po jego restarcie.
@kotnaklawiaturze: to nie jest kwestia konfiguracji, bo nikt Ci tego nie konfiguruje indywidualnie - router zazwyczaj ma domyślnie automatyczny dobór kanału, czyli wybiera dla przykładu 3, 6 albo 9 kanał. W mało "zaśmieconym" eterze jest to OK, problem pojawia się gdy masz np blok i wszyscy mają UPC z tym samym modelem routera - ten dobór kanałów i bez tego działa kulawo, a w momencie gdy zaśmiecone są wszystkie te kanały
@szkari: lol. Dzban się odezwał bezmyslny. Wystarcyz jedno spojrzenie na Wifianalyzer by dojśc do wniosku że automat się nie sprawdza i wypadało by, będąć człowiekiem o IQ wyższym niż 10 samemu zrobić porządek, kolejnym sąsiadom w danym "okręgu" dobierać różne kanały.

I sam pewnie doskonale wiesz, że klienci NIGDY nie mają dostepu do samodzielnej konfiguracji tych gównorouterów/puntków dostępowych. Trzeba się prosić prez telefon o zmianę konfiguracji. CZego nie robi 99,999% klientów.
@NickciN: raczej nie, ale sprawdzić możesz - na telefonie Wifi Analyzer Classic na androida. Pamiętaj że niższe częstotliwości (niższy kanał) = większy zysk (zasięg), nie jest to oczywiście jakaś znaczna różnica, wręcz minimalna, ale lepiej wybierać z niższych niż wyższych kanałów jeśli i tu i tu jest czysto. Jeśli nie, to najlepiej jak najdalej od innych sieci, bez względu na kanał.
@kotnaklawiaturze: dlaczego jak pracowałem w ISP bez przerwy były telefony a to że internet na jednym z komputerów nie działa, albo że wifi nie sięga do ogródka, albo żeby ustawić im wifi w telewizorze - ludzi chyba #!$%@?ło, myślą że dostawca usług internetowych będzie im jeszcze LAN/Wifi poprawiał, a niby dlaczego ? Proszę sobię zatrudnić informatyka lub zlecić ogarnięcie sieci lokalnej jakiejś firmie. To jakbyś serwis Tauron wzywał bo ci kurde
@kotnaklawiaturze: #!$%@? jak potłuczony, jak chcesz mieć dobrze to dzwonisz do operatora żeby ustawili modem czy co tam mają w tryb brigde i stawiasz sobie sam wifi lan itp i nie pieprz mi że 99proc klientów nie ma dostępu bo akurat mają praktycznie wszyscy tylko tępaki nie potrafą się tam zalogować
@Lenrok572: Doskonale wiem. To jedyne faktyczne rozwiązanie - kupno nowego routera i przejście na 5 GHz i samodzielna konfiguracja. Chodzi mi o to, że 95% ludzi całe życie żyje w aki sposób. Przychodzi pan, ustawia i długie lata ludzie używają tych tanich gównosprzętów, które do tego są źle ustawione. Płacą za 200 megabitów, mają 20. I póki in YT działa, to jest git. A ODROBINA myślenia ze strony zarządcy sieci by