Wpis z mikrobloga

Przenoszenie na polski grunt sporów z anglosaskiego kręgu kulturowego to mocne nieporozumienie i to po obu stronach tego groteskowego sporu. Po pierwsze, to w świecie zachodnim Polak nie był uznawany za żadnego "białego", tylko za migranta z biednej części świata i traktowany raczej jak reszta migrantów z biednych części świata, więc nie wiem z czego ci niby polscy "prawicowcy" są tacy dumni. Po drugie, Polacy nie mają zbyt dużego dziedzictwa kolonialnego, jedynie
  • Odpowiedz
Więc o ile są jeszcze jakieś podstawy do trollowania i obrażania się na takie plakaty na zachodnich kampusach, tak w polskojęzycznym internecie jesteście tylko kabarecikiem. Małpkami, które naśladują starszych zza oceanu, bo nie są w stanie zajmować się polskimi podziałami kulturowymi :D
  • Odpowiedz
@Grzolsat: Jasne, że nie jest. Ale sugerowanie, że to nie bait, a ludzie którzy to plusują to w większości nie są rasiści to kretynizm. Przecież ten obrazek na wykopie i w ogóle polskim internecie jest bezsensu. Dlatego jego wydźwięk jest rasistowski. Oczywiście, jeżeli wierzysz, a wierzysz, w white genocide czy takie różne śmieszne bajki z oblężonej twierdzy białego, heteroseksualnego mężczyzny to pewnie widzisz w tym jakiś sens. No ja nie.
  • Odpowiedz
@Grzolsat: Jak w każdym możliwym temacie, najważniejszy jest tutaj kontekst. Nie ma nic złego w byciu "dumnym" z bycia białym (choć dla mnie to abstrakcja z rodzaju "jestem dumny bo mam dwie dłonie" - to samo zresztą dotyczy #!$%@? z gatunku "jestem dumny bo jestem czarny/żołty/różowy/niebieski/pomarańczowy/sraczkowaty"), problem pojawia się wtedy gdy "duma z bycia białym" idzie w parze z teoriami o wyższości pewnych ras nad innymi - nawet jeśli "autor" nie mówi tego wprost, ale cała otoczka sugeruje że takiego właśnie znaczenia używa.

To jak z tą słynną debatą "czy każda swastyka jest nazistowska" - nie, nie każda. Swastyka to symbol obecny w różnych kulturach od tysięcy lat..

...ale jeśli swastyka wpisana w biały okrąg, na czerwonym tle znajduje się na fladze, którą to flagą #!$%@? łysy osobnik w skórzanej kurtce i glanach, słuchając przy tym albumu "Krew naszej rasy" zespołu Konkwista 88 - no to już chyba dość dobitnie świadczy o tym, że ta swastyka to raczej nie jest indyjski symbol
  • Odpowiedz
Przecież ten obrazek na wykopie i w ogóle polskim internecie jest bezsensu. Dlatego jego wydźwięk jest rasistowski.


@czaroczarodziej: Nie jest na miejscu, a więc jest rasistowski? Dziwna logika. Nie chodzi mi o to w jakim kontekście go użyto ani kto go użył. Pytam czy ten obrazek SAM W SOBIE jest rasistowski?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Grzolsat: słowa it's OK to be white same w sobie nie są rasistowskie. White power oczywiście też, ale liczy się kontekst, w kontekście zachodniego świata biali ludzie nie byli przesladowani, więc w kontekście historii skandowanie White is ok ma mniejszy sens niż black is ok. Takie gry słowne są zwykle stosowane przez skrytych rasistow po to by dać centro prawicy możliwość wyznawania tych poglądów nie czyniąc ich tymi złymi.
  • Odpowiedz
@Grzolsat: Sam w sobie nie jest rasistowski. Wrzucony na wykop, gdzie siedzi spora grupa rasistów, dostanie poklask właśnie od nich. Dlatego, że z jakiegoś powodu uważają się za lepszych od tych, co mają więcej pigmentu w skórze. Nie wiem, jeżeli robisz to wyłącznie dlatego, że jesteś dumny z bycia białym, to luz, dziwne, ale okej. Przyzwyczajony życiem na tym portalu jednak zwyczajnie w to wątpie.
  • Odpowiedz
@Grzolsat: bo jest to powtórzenie zachodniego mema z rasistowskich środowisk alt-rightu, a na wykopie ma na celu poprawę humoru prawaków przez asocjację białości z wyższością nad innymi rasami.

Poza tym polecam poczytać komentarze pod tym tagiem.
  • Odpowiedz