Wpis z mikrobloga

Główne powody zdobycia bogactwa w kapitalizmie można podsumować w następujący sposób:
Dziedziczenie
Szczęście
Znajomości z odpowiednimi ludźmi
Nie w pełni legalne działanie
Pomoc państwa
Spekulacja zasobami
Wykorzystanie niszy na rynku
Samozatrudnienie; dostęp do środków produkcji
Działanie w służbie burżuazji jako pionek
Dobrobyt korporacyjny
Rynek narkotyków
Burżuazyjne pasożytnictwo
Nadzwyczajne zyski
Imperializm
Socjalizm dla bogatych i kapitalizm dla biednych
Wyzysk

Pomiędzy 50 a 70% majątków jest dziedziczona, jak podaje Lester Thurow. United for a Fair Economy przestudiował listę 400 najbogatszych ludzi świata Forbes’a i odkrył, że 42% urodziło się dość bogatymi, aby się na tej liście znaleźć, a 27% w momencie urodzenia znalazło by się przynajmniej w środku listy.

Jeśli ktoś ma więcej pieniędzy niż przeciętny robotnik, może więcej od niego inwestować. Ci ludzie mogą utrzymać się z kupowania siły robotniczej sprzedawanej jak towar przez robotników. Robotnicy nie mają dostępu do środków produkcji, często nie mają demokratycznego środowiska pracy i zagarnia się wartość dodatkową ich pracy która powinna należeć do nich; stąd pochodzą zyski dla kapitalistów, z wyzysku. Nawet ci, którzy zapracowali na swoje bogactwo często kończą w tym samym miejscu, próbują nadążyć za Kowalskim i poszerzyć swój obsceniczny majątek do jeszcze większych rozmiarów. Zasadniczo, bogaci stają się coraz bogatsi a biedni coraz biedniejsi; bogaci prowadzą wojny a klasa robotnicza jako jedyna za nie płaci. Krytycy twierdzą, że socjalizm może doprowadzić do lenistwa, ale to kapitalizm stwarza sytuacje w których ludzie chcą tylko stać się bogaci żeby nigdy nie pracować ale wyzyskiwać.

W społeczeństwie socjalistycznym nie ma bogatej burżuazji, ponieważ zyski idą prosto w ręce ludu. Socjaliści nie twierdzą, że wszyscy bogaci są źli, ale że tak naprawdę nikt nie zasłużył na bogactwo, ani nie czyni dobrego użytku z bogactwa, i nie ma prawa wyzyskiwać, ani prawa do własności prywatnej w zakresie czyichś podstawowych środków do życia.


#antykapitalizm #anarchizm #socjalizm #socdem #neuropa #ekonomia #kapitalizm #korwin #libertarianizm #akap #anarchokapitalizm
#gruparatowaniapoziomu (można się nie zgadzać z treścią, ale opiera się ona na danych popartych źródłami)
  • 126
@werdum18: Na początku można kupić tani środek produkcji, np. maszynę do robienia waty i stopniowo, za kumulowany kapitał coraz droższe i umożliwiające większą konkurencyjnośc i zyski. Jak jakiś mietek z budowy dostał by w zarządzanie od razu fabrykę BMW to raczej długo by ona nie podziałała.
Skoro większośc ludzi z listy najbogatszych dorobiła się kasy od zera to znaczy, że się da.
Na początku można kupić tani środek produkcji, np. maszynę do robienia waty i stopniowo, za kumulowany kapitał coraz droższe i umożliwiające większą konkurencyjnośc i zyski.


@chanelzeg: tak jest w kraju idealnym gdzie najwiekszy na świecie producent waty ochoczo dzieli się z tobą rynkiem a nie myśli jak tu cię udupić żebyś nie był konkurencją.

Skoro większośc ludzi z listy najbogatszych dorobiła się kasy od zera to znaczy, że się da.


@
@chanelzeg: tak jest w kraju idealnym gdzie najwiekszy na świecie producent waty ochoczo dzieli się z tobą rynkiem a nie myśli jak tu cię udupić żebyś nie był konkurencją.


@werdum18: xD
Jak nazywa się ten największy na świecie producent waty cukrowej, który nie pozwala się dzielić rynkiem? Jak zrobię kilka punktów w Polsce na róznych festynach czy odpustach to ludzie z tej firmy mnie przegonią? Gdzieś już były takie przypadki?
@3n3bl0: Po pierwsze nie ma sensu mówić o dziedziczeniu. W to miejsce powinieneś brać do statystyk sposób wzbogacenia się przodków- a tam już dziedziczenia nie będzie. No chyba, że uważasz, że dzieci nie mają prawa do tego co posiadają rodzice i jesteś przeciwny spadkom. Czyli rodzice nie mogą rozporządzać swoją prywatną własnościom i dać ją dzieciom?
I tu dochodzimy do punktu 2 czyli zapomniałeś dodać, że w społeczeństwie socjalistycznym nie ma
wartość dodatkową ich pracy która powinna należeć do nich; st


@3n3bl0: Powinna nie powinna.

często nie mają demokratycznego środowiska pracy i zagarnia się wartość dodatkową ich pracy k


@3n3bl0: Jeżeli klasa robotnicza jest biedna to kto będzie inwestował swój kapitał w demokratyczne fabryki z których nie uzyska zwrotu inwestycji?

By postawić choć jedną fabrykę potrzeba ogromnej ilości kapitału.
@3n3bl0:

Dziedziczenie


A co jest złego w dziedziczeniu? To dobrze, że w rodzinach gromadzi się kapitał, a z ojca na syna przekazywane jest doświadczenie w korzystaniu z niego. Lepsze to, niż oddanie kapitału w ręce niedorajdy, który bardzo szybko zmarnuje jego potencjał.

Pomoc państwa


W kapitalizmie państwo powinno jak najmniej się wtrącać w gospodarkę aby to wyeliminować.

Wykorzystanie niszy na rynku


O ile państwo nie koncesjonuje owej niszy (co stoi w