Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie: mam 16 lat, i waszym zdaniem jest sens myśleć nad wyborem matury już w tym wieku? Rodzina mówi by się w tym w ogóle nie martwić a ja myślę że lepiej jest już się przygotować(przynajmniej w takich pewniakach jak matematyka rozszerzona). I tu moje pytanie: planowaliście/rozmyślaliście o maturze/studiach/karierze w wieku 16/17 lat?
#licbaza #techbaza #pracbaza #studbaza #matura

planowaliście/rozmyślaliście o maturze/studiach/karierze w wieku 16/17 lat?

  • Tak 46.9% (699)
  • Nie 53.1% (790)

Oddanych głosów: 1489

  • 56
@Carotas: Oczywiście że warto o tym myśleć i robić coś w tym kierunku. Po prostu będziesz miał później łatwiej, a do niektórych kierunków trzeba się przygotowywać znacznie dłużej. Ale pamiętaj też że pod koniec trzeciej klasy może Cię nagle olśnić że chcesz robić coś zupełnie innego i wtedy powinieneś za tym pójść, ja miałem podobnie.
@Carotas: A ja mam maturę za równiutki miesiąc i zacząłem przygotowania dzisiaj :D Jak będziesz systematyczny w szkole, nie będziesz olewał potrzebnych Ci przedmiotów to spokojnie dasz sobie radę. Nie ma co zaprzątać sobie głowy w tej chwili. Może spróbuj zgłębić wiedzę na tematy, które Cię interesują :)
@Carotas: Jak wiesz czego chcesz to zawsze warto zacząć wcześniej się do tego szykować, jak nie wiesz nie zmuszaj się że wybrać musisz już natychmiast. Ja kierunek studiów wybrałam na ostatnią chwilę i też jest super, co do matury po prostu jednych rzeczy lubiłam się uczyć, inne wiedziałam ze odpadają
@Carotas: Masz jeszcze za małą wiedzą, żeby przygotowywać się do matury. Jeśli nie planujesz zdawać jakiejś mocnej pamięciówki - biologia, chemia - to na razie staraj się na bieżąco rozumieć wszystko z przedmiotów, które rozważasz do zdawania. Najwcześniejszy moment na rozpoczęcie przygotowań to wakacje przed 3 klasą - wtedy możesz sobie rozpisać wszystko na tygodnie i bardzo spokojnie rozpocząć właściwą naukę. Nie traktuj matury jako celu, traktuj jako środek do realizacji
@Ignacy_Patzer: wszędzie dobrze gdzie nas nie ma :D U mnie w 4 klasie połowa psioczy, że wybrała technikum, mogła pójść sobie do liceum i zdać spokojnie mature, bo im dyplom technika niepotrzebny.
@Blotny: racja, wakacje przed klasą maturalną to wg mnie również najlepszy okres - sam żałuję, że zacząłem się uczyć dopiero 3 miesiące przed - tak to bym sobie na spokojnie ogarnął.
@Carotas:
* Próbuj różnych rzeczy, jeśli jeszcze nie masz czegoś, co cię fascynuje tak, że możesz nie spać, żeby nad tym czymś pracować - znajdź swoją pasję i ją gruntownie rozwijaj
* Naucz jak się szybko i sprawnie uczyć
* Dużo czytaj
* Ucz się jezyków
* Jak juz będziesz wiedział dokąd idziesz, wobec wszystkiego innego stosuj zasadę 80/20
* Bzyknij przynajmniej kilka lasek ( ͡° ͜ʖ ͡°
@Carotas: w ankiecie zaznaczyłem "nie", ale dopisałbym "... i dziś tego żałuję". To jak teraz podejdziesz do sprawy bardzo rzutuje na Twoją przyszłość. Po pierwsze umiejętność uczenia się jest bardzo przydatna na studiach i jak zaniedba się to w trakcie gimnazjum/liceum to później nie jest łatwo nadrobić straty w "łatwości samodzielnego pojmowania nowego materiału". Ciężko jest spekulować na tym etapie, jakie będą pożądane zawody za 8 lat, kiedy skończysz studia, natomiast
@Carotas: Ja od małego chciałam się strasznie wyrwać z małego miasta i ciasnego rodzinnego mieszkanka, dlatego matura, wybór studiów to dla mnie był mocno serious business. Uczyłam się nawet po maturze w pracy wakacyjnej, żeby pierwsze kolosy na uczelni mi łatwiej szły. :P