A był taki pewny Spider-Man z Jemenu. 30-letni Al-Qaqa Ibn Antar (nigdy nie słyszałam) wchodził bez zabezpieczenia i w koncu nie oszukał przeznaczenia. No cóż robił to co kochał i umiał do czasu. Jest filmik jak odpada od tej ściany.¯\(ツ)/¯
Tylko potem ludzi narażał podczas skomplikowanej akcji wydobycia jego ciała, no ale chociaż potrenowali.👍
#wspinaczka #wulkanista #smierc
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-spider-man-z-jemenu-nie-zyje-wpadl-do-krateru-wulkanu,nId,8090434
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Siemano mirasy, pytanko odnośnie zmiany felg na większe i zmianie opon, może miał ktoś podobną sytuację i może się podzielić swoimi doświadczeniami.

Mam obecnie G30 540i w pełnym m-paku ale z adaptacyjnym zawieszeniu. Obecnie mam zestaw letni 245/40/19" przód, 275/35/19" na tyle z oponami typu RunFlat.

Na następne lato będę chciał kupić nowe opony i rozważam przy tym zakup również nowych felg i tutaj pojawia się dylemat.

Czy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@drahtzieher: pytaj na grupach konkretnego modelu. Przykładowo zmiana z 19" na 18" w e9x poprawia gigantycznie komfort, ale już w f3x różnica jest bardzo subtelna. Wszystko zależy od zawiasu i profilu opony (zwykle z większą średnicą idziemy w niższy profil, a to robi większą różnicę niż RF). Pytaj ludzi którzy dokonali takiej konkretnej zmiany, jakie mają odczucia. O ile mamy możliwość, zawsze polecam opony bez RF (lżejsze, mniej sztywne) i
  • Odpowiedz
wytłumaczcie jak dwulatkowi.
mam fabryczne 215/50/17
założyłem 205/55/16, powinno być mniej więcej to samo(średnica).
no i licznik przekłamuje o nascie km/h, a i wygląd jak koza. są mniejsze wyraźnie(średnica).
bawię się tymi kalkulatorami, i wystarczy że dam 215/55/16, i w teorii juz jest niemal to samo co fabryczne 215/50/17.
dlaczego we wszystkich kalkulatorach szerokość opony ma wpływ na parametry, takie jak średnica i obwód? :o
dos_badass - wytłumaczcie jak dwulatkowi.
mam fabryczne 215/50/17
założyłem 205/55/16...

źródło: da72e300e0e284c71ce05cfb62b5750439a72132c9b446b86d164b3219c5f070

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dos_badass:
wg mnie jak chcesz zakładać 16" to lepiej będzie pasować 215/55 (mniejsze o 4mm) ew 205/60 (większe o 6mm od oryginału)
a to co założyłeś to są mniejsze o 1.5 cm

dlaczego we wszystkich kalkulatorach szerokość opony ma wpływ na parametry, takie jak średnica i obwód? :o


szerokość (np. 215) mnożysz przez procenty z 2. parametru (np. 55%) i dostajesz wysokość ile wystaje ponad felgę z jednej strony
  • Odpowiedz
@dos_badass: Profil opony nie jest stałą wartością w milimetrach, ale procentem z jej szerokości.

Profil opony to druga liczba w oznaczeniu .

Oznacza ona, że wysokość boku opony (czyli właśnie "profil") stanowi 55% z jej
  • Odpowiedz
Mireczki, co na zimę bardziej byście polecali do nieczęstej jazdy wokół komina po wsi, w mieście, czasami w trasie? Kombi benzyna, napęd przedni.

Byłem zdecydowany na Conti, ale Bridgestone mają teraz dobrą ceną i sam już nie wiem

225/45R17 94V XL Bridgestone Blizzak 6 dot 2025 za 471 zł/szt
Continental WinterContact TS 870 225/45 R17 94 V XL, FR dot 2025 za 598/szt
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kilka dni temu zmieniłem opony na nowe. Niestety w jednej złapałem gwoździa i chcąc niechcąc kilka km przejechałem na kapciu. Wulkanizator zrobił mi dziś tą oponę ale powiedział że jest trochę szkód od jazdy na flaku ale opona nie ma wybrzuszeń. Powiedział żeby jeździć obserwować. Czy wg was kupić po prostu nową oponę, póki bieżnik w pozostałych trzech jest mało zużyty? Czy nie ma się co martwić i jeździć? #opony
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki mam takie pytanie. Zmieniam opony letnie w ford focus i powiedzcie mi pls jak długo trzyma bateria w czyjnikach tpms?
Te co są w kołach mają jakieś 8 lat. Oryginalne forda, auto z salonu. Przejechałem z nimi jakieś 40k km (drugi komplet zimowy mam osobno).
Wytrzymają jeszcze parę lat czy wymienić przy okazji?
Drugie pytanie, oryginały kosztują jakieś 150€ a zamienniki 40 € komplet.
Czy te tańsze wytrzymają również te 7 czy 8 lat?
Dzięki
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wczoraj rano wsiadajac do auta zauwazylem, ze prawa tylna opona jest skapciala.
Opony to Hankook Ventus Prime 4 z zeszlego roku, niedawno zalozone na drugi sezon.
Nie przypominam sobie jakiegos konkretnego momentu, zebym wjechal w jakas wieksza dziure, albo przydzwonil w kraweznik.
Opone jak sprawdzalem optycznie to wydaje sie ok, nie widzialem sladow jakiegos przebicia.
Dzisiaj napompowalem przenosnym kompresorem i widze, ze nadal trzyma powietrze, ale nie probowalem jeszcze jezdzic.
Sprawdzalem tez wentyl (woda + mydla) i
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Skayfer jak coś się wbiło na bieżniku to opona do latania albo kolkowania. Normalna rzecz i nie wpływa na "działanie"
Gdyby jakiś cudem się wbiło w bok opony to takich rzeczy się nie naprawia.
Jak delikatnie ucieka powietrza to podejrzewam że bez większych kosztów się obejcie.
  • Odpowiedz
@cwlmod:

Jedyna zaleta pompowania azotem to brak podsycania ognia w przypadku pożaru i rozerwania opony w trakcie. Ale i tak naciągana. W innych sytuacjach zalet brak.
  • Odpowiedz
@MirekStarowykopowy: w-------l RDC i zakoduj normalnie RPA przez czujniki ABS, 4x mniej problemow z p----------i czujnikami, to chyba najwiekszy shit jaki kiedykolwiek wymyslili. Jak masz aplikacje bimmercode i bimmerutility to zajmie ci to 2 minuty
  • Odpowiedz
Mirasy, jakie opony polecacie kupić na zimę do BMW 540i G30 z xDrive? Pirelli, Bridgestone, Goodyear, Michellin? Jakieś konkretne modele?

Polecacie setup węższy przód, szerszy tył, czy wszystkie opony tego samego rozmiaru do zimówek?
Mówimy tutaj o 19" felgach.

Miasto, po którym będzie jeżdżone z reguły jest większość czasu odśnieżone, wyjątkami są jakieś okazjonalne wczesne poranki albo losowe dni, w których w środku dnia zacznie padać śnieg i pługi jeszcze nie smyrały dróg.
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@janszy wyważanie z testem drogowym, takie bardziej zaawansowanie niż zwykle, koło wyważa się obciążane tak jakby było na samochodzie więc guma inaczej się układa
A ceny różnie, tutaj akurat 200pln
  • Odpowiedz