Mirki, chciałbym zacząć przygodę ze wspinaczką - jestem totalnym amatorem, wspinałem się 3-4 razy w życiu, ostatnio kilka tygodni temu i od tamtej pory mam w głowie myśl, żeby spróbować tego na poważnie.
Widzę, że we Wrocławiu jest dość spora oferta ścianek/szkółek wspinaczkowych - gdzie polecalibyście zacząć? Flow? Zerwa? Fpinka? Mam Multisporta więc jeśli byłby akceptowalny tym lepiej, ale nie jest to must have.
Warto skorzystać na początek z indywidualnych zajęć z
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Malchos: Wybierz na początek coś w swojej okolicy i trochę pochodź samemu. Potem możesz się zapisać na jakąś sekcje dla początkujących - na każdej ścianie jest coś takiego. Tylko się nie zraź na początku. Skóra będzie schodzić z dłoni a przedramiona będą palić. A i będziesz mieć wrażenie że każdy jest od Ciebie lepszy, nawet dzieci. Tym też się nie przejmuj po kilku latach wspinania będziesz mieć to samo wrażenie.
  • Odpowiedz
A był taki pewny Spider-Man z Jemenu. 30-letni Al-Qaqa Ibn Antar (nigdy nie słyszałam) wchodził bez zabezpieczenia i w koncu nie oszukał przeznaczenia. No cóż robił to co kochał i umiał do czasu. Jest filmik jak odpada od tej ściany.¯\(ツ)/¯
Tylko potem ludzi narażał podczas skomplikowanej akcji wydobycia jego ciała, no ale chociaż potrenowali.👍
#wspinaczka #wulkanista #smierc
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-spider-man-z-jemenu-nie-zyje-wpadl-do-krateru-wulkanu,nId,8090434
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#gory #wspinaczka #wspinanie #viaferrata
Witam Mirki i Mirabelki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zbieram się do zakupu plecaka, który przyda mi się do wspinaczki. Na obiekcie wspinam się zaraz dwa lata, ale w skały (obóz) jadę po raz pierwszy. Przewodnik/instruktor zalecił jakiś około 35l plecak. Rozważam dwie sztuki:
https://www.decathlon.pl/p/plecak-turystyczny-quechua-mh500-38-l/_/R-p-352976?mc=8903407 lub
https://www.decathlon.pl/p/plecak-alpinistyczny-simond-alpinism-33-l/_/R-p-343451?mc=8771556
Tak, jeden nazywa się turystyczny, ale wydaje się, że wiele nie odbiega od tego stricte wspinaczkowego. Abstrahując
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@w00nski: a widziałeś tę promkę? Bierzesz z allegro za 215, zglaszasz z gwarancji najniższej ceny i dostajesz 150% różnicy w cenie czyli 70 i masz alpinusa za 145 albo w empiku kupujesz za 170. Ponoc mało ma miejsca i bardziej 25 niż 35 ale najwyżej można zwrócić jak nie będzie leżał lub pasował
https://www.pepper.pl/promocje/alpinus-plecak-turystyczny-tarfala-35-z-pokrowcem-wentylowany-system-ads-ceglasty-ai35306-1281751

Jakbym miał coś porządniejszego kupować to takie cuś wg mnie jest spoko
https://www.decathlon.pl/p/mp/nils-camp/plecak-turystyczny-granatowy-northlake-30l-10-nils-camp-nc1993/_/R-p-08e7916a-e716-4649-b95c-45edac3a7bf6?mc=08e7916a-e716-4649-b95c-45edac3a7bf6_c8c5c5
  • Odpowiedz
@w00nski: przyszedł mi ten tarfala i jest spoko jedynie bardziej ceglasty/pomarańcz niż czerwony no ale za grosze to już trudno, na jeden dzień wystarczy (jedynie jak miałbym jak kiedyś brać aparat z trzema obiektywami to jednak większy bym polecał, ale na razie mam przerwę) a jak np z noclegiem to ten co podesłałem jest spoko, niezniszczalny praktycznie i mega fajny. Te dwa co wysłałeś fajne ale z boku nie dasz
  • Odpowiedz
#gory #wspinaczka #wspinanie #podroze #podrozujzwykopem #viaferrata

Mirki chciałbym się wkręcić z różową i znajomymi w to całe viaferrata czy ktoś jest wstanie powiedzieć jak to wygląda w sensie czy są tam jacyś przewodnicy, czy warto iść na jakieś kursy wspinaczkowe? Jak wygląda sprawa z kolejkowaniem sie? Czy dużo ludzi na to chodzi i są kolejki (to rodzi moje obawy, a
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PiersiowkaPelnaZiol: ferraty A są zazwyczaj mega łatwe, a wpięcia są tylko dla bezpieczeństwa, w wielu przypadkach to wąska ścieżka i tyle. Więcej wspinania dzieje się od poziomu C. W Polsce ciężko o jakieś ferraty, ja byłam w Austrii i Dolomitach, polecam bardzo. W Dolomitach są takie bardziej górskie, w Austrii spotkałam więcej wymyślnych, gdzie masz jakieś mostki porobione w poziomie lub wzwyż, jakieś przeskakiwania nad kanionami na linach itp, ale
  • Odpowiedz
@PiersiowkaPelnaZiol:

Ferraty to nie wspinaczka, imho nie warto robić kursu ani brać przewodnika. wystarczy poczytać trochę i zobaczyć na yt jakieś filmiki i być rozsądnym. Jak się robi kolejka to po prostu zwalniasz albo wymijasz kogoś/pozwolasz się minąć. Czy dużo ludzi chodzi to zależy od ferraty jak i dnia/sezonu, te najbardziej widowiskowe i przystępne mogą być oblegane na weekendy.
  • Odpowiedz
Jestem świeżo po kursie skałkowym pełnym i szukam w necie informacji żeby dopełnić jeszcze swoją wiedzę. Konkretnie chodzi mi o budowę stanowisk kiedy ringi są w różnej konfiguracji. Wszystkie stanowiska jakie robiłem na kursie były w przypadku kiedy ringi były poziomo w tej samej linii a ciekawi mnie co jak będą one pionowo. Ktoś ma takie materiały albo jest w stanie podpowiedzieć jak w takiej sytuacji obciążyć 2 punkty a nie tylko
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nad_niemnem: Tak trzymaj! Idzie lato wiec warto skorzystać z warunków i wybrać się w Tatry, Bieszczady oraz Karkonosze. Warto też zapisać się na kurs skałkowy albo jaskiniowy organizowany przez instruktorów oraz kluby zrzeszone w Polskim Związku Alpinizmu.
  • Odpowiedz
Przewodnicy i szerpowie na Evereście latami podtruwali turystów, zarabiając na ich ewakuacjach śmigłowcami i późniejszym "leczeniu".

Był to zakrojony na szeroką skalę schemat oszustwa, w którym uczestniczyły biura podróży, firmy zajmujące się ewakuacją śmigłowcami, a nawet szpitale.

Schemat był prosty:
— Formowano grupę do wejścia na Everest.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach