@MissProsektorium: jezeli nie masz duzych oplat za wyplate z bankomatu to smialo wyplacaj, bedziesz miec po kursie VISA lub jezeli wolisz przelac na konto to czesto uzywam transferwise do malych i wiekszych sum (swietny przelicznik i niskie oplaty)
  • Odpowiedz
#waluty #inflacja #oszczedzanie

Zauważyłem, że od dwóch tygodni sukcesywnie rośnie kurs walut obcych w stosunku do złotego. Zajrzałem na kursy na cinkciarzu i równomiernie rosą ceny za EUR, USD, GBP, CHF. Moje skromne oszczędności urosły w przeciągu tych ostatnich 2 tygodni o niemalże 200 PLN.

Czy to normalne o tej porze roku, czy to już są pierwsze symptomy niezdrowej inflacji?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki pomóżcie mi rozkminić jedną rzecz. Dostałem od banku informacje, że w ramach promocji spread walutowy będzie o 30% niższy od kursu standardowego. I okej, w teorii spread to różnica między kupnem a sprzedażą waluty.
Tylko próbuję rozkminić - tak wygląda kurs standardowy euro: Sprzedaj 4,2681/ Kup 4,2963, to przy zastosowaniu 30% niższego spread taniej mi będzie kupić walutę czy też drożej sprzedać :P?

#ekonomia #waluty #banki
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

max dziś na revolut było 4,2791 obecnie 4,2690-9 trochę podskoczył po ostatnich spadkach, ja bym poczekał 2-3 dni.
  • Odpowiedz
#waluty #inwestycje #inwestowanie

Mirki, inwestuje ktoś z was może w waluty (bez dźwigni)? Zastanawiam się, czy kupując np EUR w dołku (ok 4,2 i sprzedając 4,3) można uzbierać w ciągu roku jakiś lepszy procent niż na lokatach (1,5-2% - śmiech)

Ktoś się bawi w coś takiego? Mógłby napisać kilka rad? Myślałem o jakimś zwykłym e-kantorze, np mBanku.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chciałbym poznać bliżej inwestowanie na giełdzie, jak to działa i jak zacząć inwestować. Nie liczę na ogromne zyski od samego początku, po prostu chciałbym zgłębić wiedzę z czystej ciekawości. Możecie drogie Miruny polecić jakąś literaturę, strony internetowe albo od czego mam zacząć? #gielda #waluty
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#waluty #uk #wielkabrytania #anglia #finanse #banki
Mirki, prośba, mam GBP na polskim koncie walutowym w ing i chcę je wysłać do barclays w UK na konto osobiste, jak to zrobić najtaniej bądź po prostu bez opłaty? Barclays nie nalicza żadnych opłat za takowy transfer na polskie konto (w tym przypadku było to ING), ale już wysłanie dowolnej kwoty z konta
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@patchupdate: Przy takiej kwocie pozostałbym przy ING. Niby jest Revolut, ale ciul wie czy np. bank nie zamrozi transakcji jako podejrzanej. Do kilku tysięcy funtów polecam Revoluta, przy tych 10k zapłać te 40 zł, nie żałuj i miej święty spokój. :)

  • Odpowiedz
@the_alf: po raz 100 ani euro ani dolary nic to nie da jest silny zloty i czy pójdziesz tu czy tu i tak inflacja zje środki. jedyne co cie ratuje to inwestycje w nieruchomości. Kupić działkę, dom, lub rozpocząć budowę i wykupić materiały na budowę - jednym słowem pozbyć się nadwyżki pieniądza
  • Odpowiedz
@the_alf: jednym słowem wymiana w ero w tej sytuacji na nic się zda, gdyby złoty słabł to tak ale jest silny. A inflacja szalej, jedynym wyjściem są nieruchomości, ewentualnie obligacje waloryzowane inflacja ale tam już trzeba się "wczytać" bo tez można się przejechać I druga sprawa czy chcesz powierzyć pieniądze temu Państwu ( ͡° ͜ʖ ͡°)https://www.obligacjeskarbowe.pl/
  • Odpowiedz
Czołem inwestycyjne mirki!
W obliczu widma ciągłych spekulacji na temat ogromnej inflacji chciałbym poruszyć temat oszczędności. Mianowicie: gdzie chowacie swoje odłożone pieniądze? Kupujecie złoto, obce waluty? Podzielcie się swoimi przemyśleniami na temat tego co zrobić, aby nie stracić.

#finanse #inwestycje #zloto #waluty #pieniadze
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fan_Morawieckiego: są dwie definicje inflacji kolego, robisz takie same gimbusiarstwo jak ci których krytykujesz
1. inflacja monetarna - spadek wartości pieniądza w wyniku dodruku ( pokrywanie wydatków pustym pieniądzem)
2. inflacja cenowa - wzrost cen ( monetaryści twierdzą że cenowa jest wynikiem monetarnej)
  • Odpowiedz
@m00n: Jakby inwestorzy traktowali Polskę jako rynek rozwinięty to miałbyś korelacje WIG-u z DAX-em a tymczasem masz z Buxem. Więc tyle Janusz z twoich teorii a teraz wracaj na taśmę bo dostałeś podwyżkę do 2650 brutto w tym roku.
  • Odpowiedz
@wrzesien: tak, tylko że cel inflacyjny to 2,5%, a nasza podąża w kierunku jej podwojenia. Realnie to ona jest bliżej 10%, nie wierzę w dane gusu. Inwestycje w Polsce są ryzykowne z powodu biurokratyzacji. Przedsiębiorstwa boją się tutaj po prostu lokować swój kapitał.
  • Odpowiedz
@toddler123: Realnie jest niższa niż podaje GUS, bo w inflacji nie bierze się pod uwagę wielu zmian realnie obniżających koszty w gospodarce. Jednak nie o to chodzi, inflacja jest dobrym znakiem.

Z tym celem wygląda to tak, im większa inflacja tym większa presja na wzrost stóp procentowych. Im większe stopy, tym większa presja na wzrost wartości waluty. Zatem widząc rosnącą inflację, warto inwestować w instrumenty które przyniosą zysk ze wzrostu
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach