#fotowoltaika #energiaodnawialna #oze #pompaciepla #budujzwykopem

Murki kto jest w temacie fotowoltaniki i pomp ciepła. Chodzi mi o same technologiczne rozwiązania jak i możliwe dopłaty/zwolnienia z podatku. Czytałem o nieuczciwych firmach wciskających stare rozwiązania a sam jeszcze na tyle się nie znam by doradzać( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rodzice mają dużo dom, jest też spory zbiornik wodny więc pompa bez
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szczesliwa_patelnia: Przy panelach rób casting, ja zaprosilem chyba z 8 firm jedna po drugiej i wybralem po prostu najlepsze rozwiazanie (pod uwage bralem moc/cena, możliwości inwertera, oraz znajomosc tematu przez przedstawiciela) co do pomp to skomplikowany temat, najprostrze rozwiazanie to pompa woda-powietrze ale pamietaj ze to sa niskotemperaturowe zrodla ciepla a doplaty j.w plus czasem gminy cos jeszcze dorzucaja
  • Odpowiedz
@szczesliwa_patelnia jeżeli byś robił też chodzenie przez pompę ciepła to pamiętaj o punkcie rosy i zainteresuj się zrobieniem wentylacji mechanicznej z dwoma wymiennikami ciepła zasilanymi przez pompę ciepła do osuszania powietrza nawiewanego latem.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
Czy można w "urzędowy" sposób "zmusić" sąsiada do przycięcia drzewa na jego działce dla zwiększenia sprawności instalacji fotowoltanicznej?

Nowa instalacja na dachu w domu rodziców, działa od tygodnia. W ciągu bezchmurnych dni wyraźnie widać spadek uzysku przez ok. 1,5 - 2h dziennie. Słońce "chowa" się wtedy częściowo za drzewem na działce sąsiada. Roczny spadek uzysku szacuję na 5-15%.

Sąsiad odziedziczył działkę z domem, nie mieszka na miejscu, rodzice nie mają z nim
i.....k - Czy można w "urzędowy" sposób "zmusić" sąsiada do przycięcia drzewa na jego...

źródło: comment_1600188216lU84cnbRoIz2cHyed3qIga.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Technologia jest jedna, ale producentów wielu! Wybór nie jest prosty, ale trzeba go dokonać. Dlatego jesteśmy ciekaw, co Wy wybraliście! Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie :)

#fotowoltaika #oze #ankieta #strefaenergii

panele fotowoltaicznego, którego producenta posiadasz?

  • Sharp 7.5% (3)
  • LG Solar 5.0% (2)
  • Jinko Solar 20.0% (8)
  • Boviet 0% (0)
  • Longi Solar 12.5% (5)
  • Exe Solar 5.0% (2)
  • Heckert Solar 0% (0)
  • Inny 50.0% (20)

Oddanych głosów: 40

  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ja nie wiem, czy są dobrzy, chętnie wysłucham opinii użytkowników. Wygląda ok, więc jestem ciekawy.

Dla mnie ważne by być świadomym jakie mamy firmy na polskim podwórku i żeby nakręcać naszą gospodarkę a nie np. chińską.

Dlatego wtykam swój nos wszędzie i namawiam na polskie produkty ¯\_(ツ)_/¯
Sam kupuję co się da to Polskie. A jak nie ma to Koreańskie, Amerykańskie itd.
  • Odpowiedz
Cześć, myślałem o instalacji PV na trackerach, gdyż dach mam raczej płaski i nie skierowany idealnie na południe a do tego nie za bardzo bym chciał go podziurawić i ew pożar PV też mnie trochę odstrasza (raczej bym wolał, żeby ew spłonęła sama instalacja oszczędzając dom w takim wypadku).
Czy ktoś ma już jakiś czas i może o tym coś napisać? (opłacalność, uzyski, konserwacja, zima i praca na mrozie, czy coś strzela ( ͡° ͜
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@testgd274: Mamy w firmie trackery, montujemy nawet 2osiowe - fakt koszta są o wiele większe, ale generują w rzeczywistości ok. 40% więcej.

Konserwacji jako takiej nie przeprowadzaliśmy - jeszcze u nikogo nie było potrzeby, awaryjności też brak.

Jak najbardziej można wtedy korzystać z ulg, nie ma z tym problemu.

Do dachu można dopasować instalacje montażem inwazyjnym, ew. montaż na gruncie - trackery to ostateczność ze względu na swoją cenę. Możesz
  • Odpowiedz
Witajcie po raz 1 :-)
pytanie do Mirkow instalatorów od zupełnego zielonki; dowiedziałem się, ze Longi nie współpracują optymalnie z inwerterem Huawei ze względu na przekroczony prad przy maksymalnej mocy powyżej 10A. Następuje wtedy przejście do stanu awaryjnego i odcięcie wiec sprawność instalacji może być mniejsza. Proszę kompetentnych o opinie.

Czy w okolicy Wroc jest jakiś Mirek który zaproponuje mi dobra ofertę na instalacje do #dom jednorodzinny. Dach skośny 45
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach