Wpis z mikrobloga

@przegro_pisarz: Jak nie klikasz we wszystko co popadnie, nie wchodzisz na podejrzane strony i nie udostępniasz innych sowich danych i czyścisz system raz na jakiś czas to wszystko jest bezpieczne.. Aż boje sie pomyśleć, co niektóre wykopki maja na swoich sprzętach zainstalowane albo naklikane.
Od niedawna zacząłem korzystać z Firefox bo bezpieczniejszy czy coś.


@przegro_pisarz: E tam panie bez różnicy. Ale sam z konfiguracji to w zasadzie robię tylko instalowanie adblocka, czy co tam kto jeszcze potrzebue z rozszerzeń.

Myślałem też czy z Windowsa na Linuxa się przeżucić.


@przegro_pisarz: A to polecam sobie popróbować najpierw w wirtualce, albo na dualboocie, zanim się całkiem przerzucisz. Dobrze się czegoś nowego pouczyć, ale tak co do bezpieczenstwa,
@przegro_pisarz ale jak Ty nie wiesz to skad mt mamy?

ja na firefoxie to mam dodany tylko adblock i usfawiony tryb nocny. Tyle mojej konfigurcjii.

A co do linixa to spoko pomysł, ale wymagać będzie odrobiny pracy.
@przegro_pisarz: w mojej opinii Debian to system dla boomerów, którzy nie chcą przyjąć do wiadomości, że świat wokół nich się zmienia. Najchętniej dalej pracowaliby na swoich komputerach pamiętających poprzednie tysiąclecie i ładowali system z dyskietki.

Poleciłem Manjaro, bo to dystrybucja, która jest regularnie aktualizowana, łatwa w obsłudze, obsługująca od strzału najnowszy sprzęt (no, może oprócz RGB) i co najważniejsze pozwalająca grać bez przekopywania się przez tysiące internetowych poradników.
Debian do Linuxa może być? Głównie mnie ciekawi, że nie byłoby windowsowych gówien zapychaczy co spowalniają kompa.


@przegro_pisarz: Polecam raczej Ubuntu. Też oparte na Debianie, ale popularniejsze, z większym community, prostsze i z nowszymi pakietami.

Głównie używam pc do Excela przeglądarki czy w gierki stare gram


Z graniem na linuxie to zawsze będzie droga przez mękę, chyba że akurat mowa o jakimś tytule wspieranym na linuxa oficjalnie na steamie.
Z graniem na linuxie to zawsze będzie droga przez mękę, chyba że akurat mowa o jakimś tytule wspieranym na linuxa oficjalnie na steamie


@aegispolis: oficjalnie na Steamie wspieranych jest relatywnie niewiele pozycji. Z kolei *nieoficjalnie* można uruchamiać dużo więcej gier, z pomocą przychodzi Proton rozwijany w ramach SteamDecka. Dodatkowo z Protona można korzystać także na innych plaftormach, jak np. Epic czy Lutris.

oficjalnie na Steamie wspieranych jest relatywnie niewiele pozycji. Z kolei *nieoficjalnie* można uruchamiać dużo więcej gier, z pomocą przychodzi Proton rozwijany w ramach SteamDecka. Dodatkowo z Protona można korzystać także na innych plaftormach, jak np. Epic czy Lutris


@gomjeden: No i co, myślisz, że nie wiem tego i nie próbowałem? Nadal to jest nieporównywalne z graniem na windowsie. Może ci coś się uda odpalić, może nie, może zadziała to dobrze, a
Tak, jest lepiej, ale po co jechać z tą ściemą, że granie na linuxie już jest tak samo spoko, jak na windowsie


@aegispolis: ale ja nic takiego nie twierdzę. Gracz powinien wybrać Windows, tak jak malarz wybiera pędzel i wałek. Narzędzia dobiera się do pracy, nie odwrotnie.

Po prostu od czasów Protona granie zrobiło się o niebo łatwiejsze. 15 lat temu to mi jedynie DOOM 3 latał bez zająknięcia. Teraz -