Dzisiaj 91. rocznica wielkiego krachu na giełdzie nowojorskiej, zwanej później Wielkim Kryzysem 1929. Oglądałem kiedyś dokument jak dzień wcześniej JP Morgan czy inny Rockefeller mówił, że jest stabilnie XDD w 2008 roku też tak chyba zachwalali zanim upadł Lehman Brothers.

( ͡° ͜ʖ ͡°)

A, no i skojarzyło mi się też z ostatnim wystąpieniem Glapcia na Kongresie 590, kiedy wynikało z jego wypowiedzi jakie to niskie stopy % nie są fajne. Dzień później
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pecunianonolet: przyniesie biedę nieważne od decyzji o stopach. Jak nie podwyższy to ludzie po prostu zbiednieją jako cały naród, praca zrobi się uja warta. Jak podwyższy to zabije tym samym zatrudnienie i zabije budżet na bombelki i dojedzie kredyciarzy na safe heaven. Oni grają pod lumpelektorat, więc obawiam się że dopóki jednoznacznie batlrany i patusy nie zaczną wiązać cen z PiSem, to tak to będzie wyglądało
  • Odpowiedz
@troglodyta_erudyta: na tym, ze na nieruchomosciach sie nie traci. Podwyzka stop oznacza obnizenie akcji kredytowej (tym samym wyhamowanie cen). Podniesienie do stop np. 2% oznacza, ze ludzie 20-25% mniej kredytu dostaną. W podniesieniu stop nie chodzi, jak wielu mogloby sie wydawac -> o podniesienie komus raty o 150zl, bo to wierze ze ludzie sa w stanie uciagnac, nawet jak brali pod same kule. Wraz ze wzrostem stop, oplacalnosci 'inwestycji w
  • Odpowiedz
Hej,

Mam 26 lat, zarabiam 4500 na rękę miesięcznie, mam odłożone około 50 000. Obecnie płacę 1500 miesięcznie za wynajmowaną kawalerkę. W zasadzie chciałem uzbierać do 90 albo 100tys. Ale to jeszcze z półtora roku conajmniej by zeszło..

Jaki kredyt hipoteczny uważacie za maksymalny (w sensie rozsądny) tak żeby nie przegiąć? Nie chodzi mi o zdolność kredytową, tylko o taki rozsądny kredyt.

#banki #kredythipoteczny #kredyt #
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hoppbakke: Idealny kredyt to taki na:
- do 30% zarobków, czyli u Ciebie rata 1350 zł/msc (ile dostaniesz przy takiej racie kapitału, zależy od oferty banku oraz ofc okresu kredytowania)
- z wkładem własnym min. 20%
- o kapitale nie przekraczającym 5-letnich dochodów, czyli u Ciebie 270k

Do tego warto zwrócić
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Hej, doradźcie mi co robić. Sprawa wygląda grubo.
Jestem na końcowym etapie brania kredytu hipotecznego (czekam na podpisanie umowy z bankiem). Ale to nie będzie przedmiotem dyskusji. Przy braniu kredytu korzystałem z pomocy doradcy kredytowego. Dostałem wczoraj od doradcy dziwnego maila z masą plików. Akurat czekałem na wiadomość od niego, więc akurat to mnie nie zdziwiło, natomiast treść plików już tak. Zapewne pomyłkowo doradca wysłał mi całą dokumentację kredytową innej
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co według was powinienem zrobić? Kręcić aferę?


@AnonimoweMirkoWyznania: serio na wykopie pytac o takie rzeczy? Moze zadzwon do doradcy i powiedz co sie stalo, czy wstydzisz sie dzwonic i wolisz pisac na mirko? ¯\_(ツ)_/¯ Najlepiej napisz do niego na messenegrze co sie stalo, problemy 21 wieku.... :D
  • Odpowiedz
Jakie doradztwo kredytowe polecacie?
Chce wziąć kredyt hipoteczny i dowiedzieć się co się najbardziej opłaca.
W expanderze chcą żeby do nich przyjeżdżać itd, mi bardziej chodzi o rozmowę z konsultantem ale telefoniczna.

#kredythipoteczny #kredyt #kiciochpyta
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Trzy letni samochód na raty, nie mam aktualnie gotówki (inne wydatki) a bez problemu mogę sobie pozwolić na spłatę raty. Ktoś coś? Gdzie najlepiej się udać, bezpośrednio do swojego banku czy jakiś doradca? Kwota do 80 tyś zł. Czy może jakieś inne pomysły? #kredyt #samochody
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@Birui skoro mam wysokie zarobki i stabilne zatrudnienie (programista), chce lepszy samochód to mam odkładać najbliższe 5 lat żeby móc wtedy kupić?
  • Odpowiedz
Mam następujące pytanie najlepiej do osób, które budowały dom korzystając z kredytu hipotecznego.
Mamy z żoną następującą sytuację, środki własne ok 200 tys. Działki w naszej okolicy chodzą po ok. 250 tys. Brakującą kasę jesteśmy w stanie jakoś skombinować/pożyczyć, więc załóżmy, że działkę jesteśmy w stanie kupić sami. To co mnie nurtuje to czy bank udzielając kredytu na budowę domu, daje kredyt tylko na budowę czy budowę i zakup działki, traktując to
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bolekndm: Kredyt na budowę domu jest specyficznym kredytem hipotecznym. Wkład własny stanowi działka i wszelkie rozpoczęte prace. Jeśli wartość działki będzie większa niż 10% lub 20% (zależy od konkretnego banku) całkowitego kosztu inwestycji to nie będzie wymagany dodatkowy wkład własny.

Wymagane jest pozwolenie na budowę domu i przygotowanie kosztorysu. Kredyt wypłacany jest w transzach, pomiędzy nimi następuje kontrola wydanych środków. Złożoność kosztorysu, sposób rozliczania transz i ich ilość bardzo różnią
  • Odpowiedz
Spoko pytanie komu sprzedasz za 10 lat to mieszkanie. Demografia Cie zaskoczy.


@feyd_pl: nie, nie zaskoczy. Jak mieszkanie w moim standardzie za 10 lat bedzie kosztowac X to za X powinienem kupic drugie takie samo mieszkanie w podobnej okolicy i standardzie, co za roznica jakie beda ceny za 10lat? mam 10lat zyc jak robak z rodzina na wynajmowanym?:D a jakis Janusz ma decydowac za mnie czy moge zmienic plytki czy
  • Odpowiedz
@staryalkus: Tajemnica jest taka, że przy kredycie ratalnym mniejszym niz 5k nikt nie jest w stanie sprawdzic do kiedy masz tą umowę ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc śmiało wal, że na nieokreślony
  • Odpowiedz
Mirki, istnieje jakaś aplikacja webowa, dzięki której mógłbym zrobić symulacje nadpłaty kredytu hipotecznego? Przynajmniej tak w przybliżeniu
Chcę trochę nadpłacic, ale nie wiem co będzie bardziej korzystniejsze czy mniejsze raty, czy krótszy okres spłaty. W banku pekao niestety nie mogą (albo nie chcieli) tego zrobić :/
#banki #kredythipoteczny #kredyt
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

co będzie bardziej korzystniejsze czy mniejsze raty, czy krótszy okres spłaty.


@kornolio: Możliwe są dwa scenariusze po nadpłacie - zachowanie aktualnego okresu kredytowania lub jego skrócenie.

Odsetki w każdej racie są naliczane według aktualnego kapitału do spłaty. Im szybciej spada saldo kapitału do spłaty tym mniejsze odsetki są
  • Odpowiedz
@marcpol w Pekao mam jeszcze trzecią możliwość wg umowy: zmniejszenie jednoczesne okresu i rat. To jest taki pośrednik między jedną opcją, a drugą. Przez stronę www mam możliwość nadpłaty, aczkolwiek nie wchodziłem jeszcze w tę opcję, więc może być tak jak mówisz i będzie konieczna wizyta w oddziale.


@kornolio: W Pekao SA nie ma możliwości nadpłaty kanałem internetowym. Można tą drogą jedynie umówić wizytę w placówce w celu realizacji nadpłaty.

Zdalne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Zapomniałem dopisać reakcje pracownika na słowa taty, że już nic od Pana nie chcę "ja Panu tego kredytu wcale dawać nie muszę" xD
  • Odpowiedz
@Caracas: Pomijając, że typ z obsługi jest totalnym bucem i takich ludzi powinno się trzymać z daleka od kontaktów z klientem, to akurat ostatnie pytanie, miało sens, chociaż było zadane mało delikatnie. Tzn. w "normalnym" procesie gdybyś dalej odpowiadał za Tatę, pracownik mógłby zaznaczyć, że istnieje podejrzenie próby wzięcia kredytu "na słupa" i wtedy raczej byłaby decyzja negatywna z automatu. Takie akcje się zdarzały i zdarzają, a osoba siedząca obok
  • Odpowiedz