Wpis z mikrobloga

Cze!

Mam mały domek i działkę a deweloper nie pomyślał żeby wyprowadzić przewód elektryczny z domu aby zasilić w przyszłości urządzenia na niej.

Zostawił za to w granicy działki YKY3x2,5mm2 przewód do obsługi bramy wjazdowej której nigdy nie będzie.

Planuje garaż, wiadomo jakieś oświetlenie, pompy do studni, pełna automatyka itd. I wydaje mi się że obsługa całej działki za pomocą jednego przewodu fazowego to słaby pomysł.

I teraz jest moje pytanie. Czy mogę wykorzystać wszystkie trzy żyły ww. przewodu jako fazowe, a uziemienie i punkt neutralny wezmę że szpil które wbije w ziemię.

#elektryka
#elektrykapradnietyka
#budownictwo
#budowadomu
  • 21
@superstulej: Nie, nie możesz.
A punkt neutralny wzięty z uziomu to gwarancja spalenia urządzeń przy pierwszym ich użyciu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli ma być garaż, to nie ma co cudować tylko doprowadzić do niego normalne zasilanie z rozdzielnicy w domu jakimś słusznym kablem (najtaniej wyjdzie np. YAKXS 5x16), a w garażu zainstalować rozdzielnicę i wyprowadzić z niej odpowiednie obwody. Do tego obowiązkowo uziom, jak w każdym
@superstulej: Bo punkt neutralny w ramach sieci zasilanej z danego transformatora jest jeden, a wszystko dalej to jedynie połączenia do tego punktu. W normalnej sieci przewód N jest metaliczny (AL, Cu), przez co ma niewielką rezystancję, rzędu ułamka oma.
Ty chcesz zrealizować to połączenie przez ziemię, a dokładniej przez ziemię + twój uziom + uziom stacji trafo.
Twój uziom raczej mniej niż 10 omów mieć nie będzie (chyba, że zainwestujesz w
@michcio: Dzięki twojemu wpisowi zrozumiałem tak podstawowa rzecz że punkt neutralny nie bierze się z ziemi tylko z transformatora i jest zazwyczaj uziemiony. Dla Ciebie to pewnie oczywiste, dla mnie to przełom.
@superstulej: Ależ oczywiście że można tak zrobić, tylko wtedy trzeba zastosować trafo D/Y 400/230V i uziemić punkt neutralny. Będziesz miał 3 fazy, bezpieczne bo system TN, ale będzie cię to kosztowało 13x więcej niż pociągnięcie nowego 5 żyłowego przewodu z rozdzielnicy.
@masqu88: Mówisz o YKY 3x2,5, tak jak pisał OP?
Na 8 kW nie da rady. Przy takiej mocy na jednej fazie potrzebne jest zabezpieczenie 40A, a do tego kabel powinien mieć przynamniej 6mm^2 z warunku obciążalności długotrwałej. Jeśli kabel będzie bardzo długi (kilkadziesiąt metrów i więcej) to być może trzeba będzie dać większy przekrój ze względu na spadek napięcia.

Kolejna sprawa to praktyki lokalnej spółki dystrybucyjnej. Większość spółek raczej niezbyt chętnie
@michcio: docelowo ma powstać mały domek letniskowy. Z racji tego że na obecną chwile brak pomysłu na ogrzewanie wody, przyjąłem że 8kW będzie bezpieczne i o taki przyłącz wnioskuje do Taurona. Instalacja ze skrzynki będzie taka jak powinna być xD w sensie nie będe kombinował tylko zrobie tak jak ma być. Wydaje mi się że kopiąc kabel bezpiecznie będzie wkopać maksymalna możliwość na ew przyszłą rozbudowe domku o kolejne urządzenia. Zatem
@masqu88: Jak domek będzie robiony na normalnej ławie fundamentowej to nie bij szpilek tylko wrzuć bednarkę między zbrojenie i zrób wypust. Uziom fundamentowy jest trwalszy, tańszy i lepszy niż szpilki czy otok.

Masz już wydane przez Tauron warunki przyłączenia? Tam będzie podane co i jak.
Z resztą tak czy inaczej, Tauron ze złącz pomiarowych przewiduje wyprowadzenie 4 żył bez względu na układ sieci, także to 4x16 będzie wystarczające dla każdej opcji.
@michcio: Nie będzie na ławie, to drewniany domek "gotowiec" ok 30m z antresola. Wiec nie chce się bawić w okopywanie bednarki tylko postawie na szpilki. Domek na bloczkach fundamentowych
@masqu88: Jak uważasz. Generalnie i miedziany, i aluminiowy kabel sprawdzi się jednakowo. Różnica będzie w cenie. Miedziany 4x10 wyjdzie 40 zł/mb, a odpowiednik aluminiowy 4x16 20 zł/mb.

100% energetyki od zawsze chodzi na aluminium, wszelkie nowe sieci to samo i jest OK. Twój wybór.
@michcio: męcze temat :D bo dalej twierdze że się znasz :D dostałem warunki przyłączenia.
Instalacja będzie ciągnięta z SN/nN przewodem NAXY-J 4x120mm2 dlugości ok 120m.
sieć nN pracuje w układzie TN-C.

Czy to oznacza że temat uziemienia działki nie wchodzi w gre? Czy jestem zmuszony korzystać z instalacji 2 przewodowej? Czy mogę zrobić instalacja w domku 3 przewodową L N i PE gdzie PE będzie szpilą w ziemi? Jak wygląda wtedy
@masqu88: Ten kabel 4x120 to fragment sieci i ułoży go swoim kosztem i staraniem OSD (operator systemu dystrybucyjnego), postawi (pewnie w granicy działki) złącze kablowe (szafkę) z licznikiem i tyle.
Ty będziesz musiał ułożyć sobie od tej szafki do domku kabel WLZ i wpiąć go w tej szafce na przygotowaną przez OSD listwę zaciskową.

Układ sieci TN-C więc w ciągniesz do domu kabel 4-żyłowy (L1, L2, L3, PEN), może być ten
@michcio: okej! własnie po napisaniu posta zaczerpnąłem wiedzy w necie :) to jeszze pytanie inne.
Termin wykonania mam październik 2023. Instalajce odbiorczą mam mieć gotową na 14dni przed upływem terminu.

Czy w takim razie mogę np. postawić garaż "blaszak" i wsadzić w niego prostą rozdzielnie budowlana gdzie będe miał gniazdko dostępne i potraktować to jako instalacje odbiorczą?
A docelowo za 2-3 lata jak powstanie domek to dopiero podpiąć się pod zaciski
@masqu88: Możesz tak zrobić, tzn. z tym blaszakiem.
Po typie kabla zgaduję, że operatorem jest Tauron. Nie wiem jak u nich, ale w PGE w takiej sytuacji da radę nawet dostać zwykłą taryfę jak dla gospodarstw domowych bo traktują takie coś jak działkę rekreacyjną. Gdyby to była pusta działka i stawiałbyś rozdzielnicę budowlaną ewidentnie na potrzeby budowy domu, to zmuszają wtedy do taryf z grupy C, które mają chore opłaty stałe