#elektryka #remontmieszkania #remontujzwykopem
Podrzuci ktoś może dobry poradnik jak zabrać się za przesunięcie punktu świetlnego? Okazało się że koliduje z drzwiami od szafy - pomieszczenie z niskim stropem, muszę go przesunąć. Ogólnie to do gotowych przewodów np. przykręcałem lampę czy skracałem kable zasilające więc fazę od neutralnego odróżnię ale nie widzę np na YT jak się zabrać do tego przesuwania; na pewno będzie trzeba skuć kawałek
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Woody_90:

pomieszczenie z niskim stropem

Może jest sufit podwieszany, to sobie przerzucisz bez rozpierduchy o ile jakiejś wełny nie ma.
Jest jeszcze opcja, że jeżeli przewód idzie z kierunku w którym chcesz go przesunąć, to go po prostu wyrwiesz z bruzdy i już będzie przesunięty
  • Odpowiedz
Hejka mirony,
mam problem z podłączeniem halogenu. Otóż wychodzą dwa brązowe kable, z czego jeden jest pod napięciem. Kupiłem kostkę połączeniowa, oprawę GU10 i spiąłem to razem. No, nie działa. Zamieniłem kable miejscami i w dalszym ciągu nie działa. Jak w takim razie podłączyć taka oprawę LED?
Dodam, że wcześniej była kostka, do której z jednej strony były montowane przewody a z drugiej po prostu się wpinalo halogen.
#elektryka #
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BiletNaKrucjate: chcesz wymienić wszystko na ledy 230v zgadza się?
Wyciągaj wszystkie oprawkini jeżeli ktoś to po ludzku zrobił, to przy którejś żarówce pewnie skrajnej od źródła prądu powinien luźno leżeć na płycie kg transformator. Trzeba go znaleźć i zlikwidować.
  • Odpowiedz
Poleciłby ktoś jakieś ciekawe gazetki/książki o tematyce elektrycznej? Chciałbym żeby były w nich jakieś rozwiązania problemów elektrycznych np. systemy dopuszkowe do sterowania oswietleniem przez internet, jakieś nowinki techniczne, jakie okablowanie kłaść pod domofon/rekuperację pompy ciepła, najlepsze umiejscowienie czujek od alarmu, przewody do gniazd TV itp.
Chciałbym być na bieżąco z nowymi rzeczami w elektryce żebym przy pytaniu "jak to można zrobić żeby działało przez internet" wiedział co odpowiedzieć ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki,
Mam glupie pytanie. Czy jak kupie taki panel solarny jak na foto to da sie go jakos podlaczyc do takiego gniazdka z usb w sciane (wpuszczane w puszke) i jak bedzie slonce, to bedzie mi sie ladowa telefon czy zasilalo cos pod usb wymagajace takiej "mocy"?

Ewentualnie czy da rade zrobic cos takiego "po taniosci"?

#elektryka #solarcharging #energia #smartfony #technologia #
zdzislawnajmrodzki - Mirki, 
Mam glupie pytanie. Czy jak kupie taki panel solarny jak...

źródło: IMG_20230210_233927641

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dokonttupta: tak, spoko, patrzy tylko na maksymalny prąd wyłącznika, a ponieważ to jest DC, to wartość podaną na wyłączniku dziel jeszcze przez dwa. W praktyce oznacza to, że takim wyłącznikiem w popularnej odmianie możesz wyłączać góra 50-60W ledy, większych mocy lepiej nie.
  • Odpowiedz
  • 0
@JayCube:

Nie wszystkie auta maja V2L.

Chodzi o Iveco. Wiem, że ma wyjścia wysokiego i niskiego napięcia do 15kw na agregat, windę itp i ciekawi mnie czy pomyśleli o tym. Dopiero wchodzi do sprzedaży, w materiałach nic nie ma na ten temat.
A w budowlance super sprawa
  • Odpowiedz
Mirki jaki kabel kupić...i jak to podlaczyć nie znam sie na #elektryka
Chciałbym w jednym pomieszczeniu dodać podwójny włącznik prądu oraz gniazdko elektryczne. Aktualnie mam tylko włącznik włączający światło. Od tego światła chciałbym się cofnąć kablem na dodatkowy włącznik i tym podwójnym włącznikiem sterować światłem i gniazdkiem. Jak to najprościej zrobić? #prad #majsterkowanie #majsterkujzwykopem #dom
M4rcin - Mirki jaki kabel kupić...i jak to podlaczyć nie znam sie na #elektryka
Chcia...

źródło: aaaa

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@s---k: pompa 350w i światlo niecałe 100w. Kupie przewód 3 żyłowy. Brązowy kabel od aktualnego światła ciągnę do nowego włącznika i od niego 2 pozostałe żyły idą- 1 na gniazdko i 1 na światło. Niebieski przewód od aktualnego światła dokładam do gniazdka. Zadziała?
M4rcin - @s---k: pompa 350w i światlo niecałe 100w.  Kupie przewód 3 żyłowy.  Brązowy...

źródło: 1308452200_1489479433

Pobierz
  • Odpowiedz
Cześć,

Pomóżcie dobrać przetwornice i aku dla telewizora mającego pracować w terenie.

tv jest mocy 65W, czyli przy 230V ma ~350 mA.
Przetwornicę myślałem, żeby wziąć taką
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wloczykij2: Jeśli nie masz tego tv jeszcze to lepiej poszukaj taki z możliwością zasilania z 12V, nie będziesz tracił energii na bezsensowną zamianę napięcia. 12 V 100 Ah akumulator posiada 1.2 kWh energii, zakładając że realnie TV wciąga z 40 W to wystarczy na 30 godzin działania
  • Odpowiedz
@Wloczykij2: wybierz akumulator glebokiego cyklu bo zwykly samochodowy nie sprawdzi ci sie. Do tego skoro telewizor zuzywa 350 watt to 2000 wat przetwornica bedzie ci marnowac energie, ja bym kupil mniejsza.
  • Odpowiedz
.Pisze że błąd pomiaru 1,5°C co tak dużo?


@LonNon: dużo? Te chińskie stacje pogodowe, jeśli mają rozrzut 1,5 stopnia, to można powiedzieć, że się miało szczęście. A pomiar wilgotności to w ogóle jest +-50 zdaje się, miałem kiedyś obok siebie dwie stacje, jedna uparcie pokazywała, że jesteśmy na pustyni (wilgotność rzędu 20-30%), druga, że w saunie (dobijało do 80 - w pomieszczeniu!).
  • Odpowiedz
#elektryk #elektryka
Hejka mirasy mam pytanie. W piwnicy mam włącznik swiatła i jedna lampę pod nią podlaczoną (zwykła żarówka) ale nie mam żadnego gniazdka elektrycznego a czasem by cię przydało coś podłączyć. Czy mogę od lampy pociągnąć fazę i neutralny i zrobić z tego gniazdko? Które oczywiście będzie działało tylko jak włącznik światla będzie włączony, zdaje sobie sprawę że do gniazdek są grubsze przewody ale żeby coś na
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mariusz1993: a tam jest na pewno 230V zmiennego? Jeśli jest to zasilane z części wspólnej to może być inne napięcie żeby ludzie nie robili tak jak Ty planujesz, jedynie oświetlenie bez żadnych gniazdek.
  • Odpowiedz
@lubielizacosy
jak faktycznie 1v to trup, ale że to Smart battery to może w środku bms i odcina i dlatego od zewnątrz nie ma napięcia, puki go nie odblokujesz ładowaniem (i nie naładujesz odpowiednio, by znów nie odcinało wyjścia)
  • Odpowiedz
@hrumque: Się okaże. Naładować, idealnie by było z zasilacza warsztatowego małym prądem z dala od cennego dobytku a potem przeprowadzić testy. Nie ma co skreślać. Postawiłem taką uśpioną baterię po cholera wie jak długim czasie i działała ok. Ale jest opcja, że u OPa umarła. Nie naładuje, to się nie dowie.
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: @fataler i zadbać o ich chłodzenie podczas pracy. Jak pasek jest naklejony na karton albo inne dziadostwo i nie ma całkowicie gdzie i jak oddawać ciepła (a jeszcze - z czasem i od ciepła odlepi się od tego, do czego jest przyklejone, i zwisa smętnie 3mm od podkładu) to stosunkowo szybko muszą ledy paść od przegrzania, nie da rady
  • Odpowiedz
Pytanie laika z #elektryka - dlaczego jak dotknę jednym próbnikiem woltomierza do przewodu fazowego, a drugi próbnik nie jest nigdzie podpięty, to miernik pokazuje około 10V? Po podpięciu drugiego do neutralnego pokazuje poprawne ~230V
Multimetr Emos MD-420, ustawiony na prąd zmienny.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach