Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuje pomocy,

Mam stara instalacje w pomieszczeniu garażowym, gdzie chciałbym przerobić włącznik światła na gniazdo elektryczne. Pytanie jak to zrobić? Nie mam możliwości pociągnięcia nowych przewodów.

1. Włącznik ma 3 przewody z czego dwa są podłączone. Jeden pominięty.

2. Nad włącznikiem jest puszka i są tam przewody w 4 strony, z lewej od innej puszki, w dół do włącznika, w górę do lampy zewnętrznej i w prawo do kolejnej puszki. Z tych poprzednich i kolejnych puszek wychodzą gniazda elektryczne.

Wiem, że to może wydawać się proste, ale czy poprawne rozwiązanie to pominięcie przewodów do lampy zewnętrznej (zaizolowanie, schowanie), a te z dołu połączyć z puszkami? Tylko, które do którego XD rozebrałem jedno gniazdo i tam też jakiś cyrk, bo podłączone 2 przewody, kabel uziemienia podłączony pod 0 (zerowanie według elektrody XD)

#elektryka #remontujzwykopem
  • 23
@Ka4az: jeden z tych podłączonych przewodów(o ile jest zrobione prawidłowo) to faza, więc próbóweczka i sprawdzasz który świeci. Ten trzeci pominięty to powinien być neutral (pewnie spięty ze sobą na wago). Ale czy tak jest u ciebie to gwarancji nie dam. Ogólnie jak masz puszkę powyżej to nawet dziwne by było, żeby neutralny był ściągnięty do włącznika bo niby po co. Daj najlepiej fotki
@Ka4az: pozbawisz garaż oświetlenia?
Do wyłącznika za pewne idzie przewód fazowy który powinien pozostać tak jak jest a drugi to ten który idzie na lampy. Musisz go namierzyć i przepiąć pod "zero/neutralny" w puszcze nad wyłącznikiem. Ogólnie to sobie wyłącz napięcie żebyś mógł dalej z nami mirkować a najlepiej zatrudnij kogoś kto się zna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@slavkowsky

O 21 ciężko znaleźć fachowaca, a żyje się raz XD

To jest oświetlenie na zewnątrz zapaleń od środka pomieszczenia XD tam ogólnie jest mocno #!$%@? elektryka, właściciel nie wie co od czego jest. Mam z 5 skrzynek z bezpiecznikami i nigdy nie wiadomo co jest do czego XD

Dobra czyli tylko jeden przewód przepiąć i będzie git XD może dam radę
@Ka4az Pamiętaj, że przewody oświetleniowe masz zapewne o przekroju 3x1.5mm2, czyli takie które powinny mieć zabezpieczenie 10A. Skoro to garaż, to zakładam, że będziesz tam chciał podłączać różne narzędzia. Nie zdziw się, że będzie Ci wywalać bezpieczniki. Ogólnie to nie powinno się podłączać gniazdek do instalacji oświetleniowej.
@selenita66

Tam cała instalacja jest stara, ale przewody oświetleniowe i do gniazdek elektrycznych są takie same. W puszce natomiast przewody są pospinane ze sobą bez złączek wago tylko pokręcone XD
Z tych poprzednich i kolejnych puszek wychodzą gniazda elektryczne.


@Ka4az: tak, da się to zrobić, tylko.... kurcze, dobrze by było, byś wiedział, co robisz. Odłączyć lampę, przewody wykorzystać do sprowadzenia do puszki fazy i zera, w puszce poprawnie (!!!!) zrobić zerowanie.
z gniazda z prawej leci uziemienie do N po lewej (jakoś tak)


@Ka4az: nie bardzo rozumiem ten opis :)
Ma być tak, jak na obrazku, z naciskiem na kolejność: przewód zerowy najpierw do bolca, a dopiero potem mostek na zacisk prądowy gniazdka.
Jarek_P - > z gniazda z prawej leci uziemienie do N po lewej (jakoś tak) 

@Ka4az: ni...

źródło: zerowanie

Pobierz
@Jarek_P: tak, ja tam potem dopisałem, że nawet nautrala przy tym włączniku nie znajdzie, bo będzie szedł bezpośrednio z tej puszki nad do lampy. Dopiero potem zauważyłem, że pisze o typowo puszkowej instalacj i nie chciało mi się przerabiać komentarza
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ka4az: stare przewody, więc instalacja też stara, jeszcze z czasów przed amelinium - wtedy tak się po prostu robiło: druty skręcone w palcach, owinięte parcianą izolacją i tyle.
@Ka4az: jak wago są fajne, to średnio się nadają do takiego muzeum, izolacje za grube i nie wchodzą, do tego pogięte przewody utrudniają styk. Niestety do muzeum trzeba stosować też muzealne metody połączeń i wpiedolić kostkę tylko nie z gównolitu, kiedyś trafiłem na taką gdzie gwinty urywały się od kręcenia całkiem małym śrubokrętem.
i wpiedolić kostkę tylko nie z gównolitu, kiedyś trafiłem na taką gdzie gwinty urywały się od kręcenia całkiem małym śrubokrętem.


@wypokowy_expert: bo kostki (te ze śrubką) to samo zło, to już lepiej zrobić połączenie na skręta, jak było, tylko obdrapać śniedź z przewodów, prostując je przy tym, a potem skręcać ściśle, kombinerkami. Dobrze zrobiony skręt może będzie brzydko wyglądał, ale od kostki na śrubkę będzie pewniejszy.
jeszcze z czasów przed amelinium


@Jarek_P: no nie, plastikowa puszka to muszą być jakiś początek lat 80, amelinium to było w puszkach stalowych izolowanych smołą

Dobrze zrobiony skręt może będzie


@Jarek_P: tu właśnie jest problem, bez miernika ipz ciężko stwierdzić czy dobry.

bo kostki (te ze śrubką) to samo zło,


@Jarek_P: może dzisiejsze to tak, raz się połasiłem, bo puszka z kostką była chyba 1.5zł droższa niż bez. Mam
no nie, plastikowa puszka to muszą być jakiś początek lat 80


@wypokowy_expert: fakt, nie dopatrzyłem się tam plastikowej puszki. Zatem prominent budował, bo na miedź w czasie kryzysu mało kogo było stać, a kupno to już w ogóle mission impossible :)

bez miernika ipz ciężko stwierdzić czy dobry.


@wypokowy_expert: byle był zrobiony zgodnie ze sztuką (czyste przewody bez śniedzi, skręcone równo kombinerkami na długości przynajmniej ze 2cm) i będzie dobry