Wpis z mikrobloga

Cześć
Chciałbym sobie zamontować łączniki schodowe.
Jestem po lekturze kilkunastu filmów na YT, więc w sumie uprawnienia mam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niby wszystko kumam, ale nie wiem jak połączyć pierwszy łącznik z zasilaniem i wyjściem na 5 zył.
Schemat:

Zasilanie (3ż) - łącznik schodowy - przewód (5ż) - łącznik schodowy - lampa (aktualnie nic dalej)

Czyli dla pierwszego łącznika + zasilania wygląda to tak:
- łączę ze sobą neutralne
- łącznę ze sobą ochronne
- czarny i szary wiadomo

Ale co z brązowym? Bo mam dwa: od dołu na wejściu z zasilania i górny, wyjście, z 5 żył.
Rozwiązania widzę dwa:
- brązowy z zasilania do łącznika, a ten z 5ż zaślepiamy WAGO
- brązowy z zasilania zaślepiamy, a ten z 5ż do łącznika

Pomożecie?

#elektryka
  • 22
@Weglowodan990: Ja te schematy znam, ale nigdzie nie ma kabla 3ż + 5ż.
Zobacz że na twoim schemacie masz: 3ż wejście (zasilanie), 4ż wyjście (2x brązowy, żółły, niebieski = 4ż).
Wydedukowałem, że wyjście z pierwszego łącznika 5ż trzeba zaślepić, a wejście z 5ż na drugim łączniku wykorzystać.
Z tym, ze u mnie światło jest pomiędzy łącznikami, wieć trzeba będzie chyba zrobić powrót z drugie łącznika do światła, a nie pomiędzy:

łacznik
@scorcher: jeden z fazą zasilający musi iść do włącznika, od drugiego włącznika zasilający z fazą musu iść do oświetlenia, dwie żyły do komunikacji między włącznikami i cała filozofia
@slavkowsky: Dobrze, a co zrobić jak chce mieć tak: łącznik - światło - łacznik, a nie: łacznk - łącznik - światło?
Bo skoro brązowego nie używam, to skąd wziąć prąd, jeśli światło jest POMIĘDZY łącznikami?
Tak, ale teraz widzę, że 5 żył jest zbędne. Tzn. jakbym chciał jeszcze z tego wyprowadzić zasilanie to tak, ale nie w tym przypadku.
Czyli 4ż jest optymalne:
3ż (zasilanie) -> łącznik -> 4ż -> łacznik -> światło (3ż)

I jeśli dobrze myślę, to te przełączniki działają tak, że do nich wchodzi/wychodzi zasilanie, a komunikacja (czyli tam płynie prąd między nimi) odbywa się tymi dwoma dodatkowymi, tak?
Czyli dla 4 żył, podłączam
@scorcher: do pierwszego dochodzi zasilanie, z ostatniego wychodzi do lampy. Neutral i ochrona idzie prosto do lampy. Krzyżowy, skoro ma być bo teraz widzę, że coś zmieniłeś we wpisie jest tylko łącznikiem między schodowymi i do niego idą po dwie żyły od schodowych do komunikacji
Tu nie ma krzyżowego. Są dwa schodowe.
Podsumowując moje myślenie:
1. Wejście/wyjście brązowe z łączników schodowych jest po to, aby tam wszedł/wyszedł prąd.
2. "Komunikacja" odbywa się między dwiema żyłami dodatkowymi (mogą to być nawet różowe i złote, chodzi o połączenie)
3. (opcjonalnie do punktu 2) Jeśli podłączyłbym coś co tych żył komunikacyjnych, to raz miałbym prąd, a raz nie, prawda? Pytam tylko aby się utwierdzić w przekonaniu)

Wychodzi więc na to,
@scorcher: wieczorem zerknę w ten film, bo teraz słabo z czasem. W każdym razie włącznik schodowy działa na takiej samej zasadzie jak zwykły, tylko jest to rozdzielone na dwa punkty. Dlatego do jednego dochodzi faza, z drugiego wychodzi no i 2 dodatkowe żyły żeby te włączniki się między sobą komunikowały.
Edit tu masz chyba najprostszy schemat, żeby to łatwo zrozumieć
Smarek37 - @scorcher: wieczorem zerknę w ten film, bo teraz słabo z czasem. W każdym ...

źródło: SAVE_20230329_122848

Pobierz
@scorcher: co do tego filmiku, który wrzuciłeś, gościu zrobił to dokładnie tak jak na tym schemacie który ci wrzuciłem tylko całość kabli przepuścił przez tą pierwszą puszkę. Zakręciłeś się, bo przyznaję, że typ bardzo zawile to tłumaczył.
@Smarek37 Dzięki za odpowiedź. Jugro sprawdzę. Jak nie odezwę się do godz. 20 to znaczy że chyba źle podłączyłem i jestem już na tamtym świecie ( )

Aha, jedna rzecz: jeśli nie potrzebuje dodatkowego zasilania, 4 żyły wystarczą, prawda?