Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TuSzajbus: byłem rok na informatyce, wiem o co chodzi, miałem nawet 5 z elektroniki, ale też nie rozumiałem tak na "chłopski rozum" wielu rzeczy i też pewnie szukasz tak żeby było wyjaśnione przyjemnym językiem
  • Odpowiedz
@xiv7: To tak jakbym wykuł na pamiec zadanie z fizyki lub matematyki. Umiem je rozwiazac, jak zmienisz mi dane i dasz inny rezystor to tez je oblicze, ale zmien jedno zdanie w tresci i nie wiem o co biega.


@TuSzajbus: ogólnie to jest dużo teorii, do tego elektronika analogowa i cyfrowa.
Nie wiem na jakim jesteś poziomie, ale z takich prostych książek, które coś już sensownie tłumaczą to np Elektronika.
  • Odpowiedz
Jak lutować termistory? Mam problem z pompą ciepła- pierw czujnik temp. zewnętrznej podawał zbyt wysoką temp. a potem rzucał błędem zwarcia na czujniku. Po sprawdzeniu samego czujnika rzeczywiście rezystancja była 1-2kOhm zamiast 10kOhm. Udało mi się jakoś znaleźć model termistora MF58. Po wymianie starego na nowy znowu mam problem- przed lutowaniem podawał 10.6kOhm, a po tylko 8. Wydaje mi się, że to przez podgrzanie lutownicą (pewności 100% nie mam bo nie wpadłem
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

przed lutowaniem podawał 10.6kOhm, a po tylko 8.


@Yoggi: sprawdzasz rezystancje termistora wlutowanego w płytkę? No to nie ma to za wiele sensu, bo mierzysz i termistor i to co jest do niego dołączone.
  • Odpowiedz
@stary_grat: Ja mam OLED Philipps 34M2C8600. Używam Linuksa z KDE i ostrość tekstu jest dobra pod warunkiem, że ustawię hinting typu BGR (bo takie ułożenie kolorów dla piksela ma ten monitor).
  • Odpowiedz
@stary_grat: Jesli Twoj aktualny monitor ma kilka lat, to jaki teraz bys nie kupil topowy to i tak przeskok bedzie gigantyczny w jakosci.
Do pracy chyba będzie ok, ale do gamingu za słaby moim zdaniem, tylko 120 hz odswiezanie, slaby czas reakcji. No i w tej cenie brak ladowania power delivery na type-c. Pytanie czy chcesz wydac tyle na monitor. To jest monitor bardziej dla architektów/designerów/grafików gdzie wierne odwzorowywanie kolorów/kontrast
  • Odpowiedz
#alarm #pytanie #elektronika
Siema, mam pytanie, które może być wybitnie głupie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Otóż mam alarm + centralkę Satel w której jest karta SIM, gdzieś czytałem, albo ktoś mi powiedział że generalnie operatorzy komórkowi blokują karty w takich urządzeniach z jakiegoś powodu.
Czy jest szansa żebym sobie kupił jakiś pakiet sms / internet i raz na rok to opłacił? Nie
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki którzy znają się na światłowodach mam ważne pytanie - dom piętrowy, aktualnie kładziona elektryka - wystarczy sam router na parterze czy lepiej zamontować wyjście pod światłowod (kabel) w pomieszczeniu na piętrze gdzie będzie stał komputer stacjonarny?
Jak to z utratą pingu itp - ktoś coś doradzi? Warto czy olać? Czy wystarczy sam wzmacniacz sygnału?
#pytanie #elektronika #internet #swiatlowody #komputer
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki ostatnio zastanawiałem się na zmiana tv. Obecnie mam jakiegoś budżetowego oleda philipsa sprzed paru lat.
Nie chodzi mi o poradę jaki model wybrać bo jest masę for, rankingów z telewizorami do konkretnej kwoty itp.
Chodzi mi o coś innego, spacerując po media expert zaczepił gość odpowiedzialny za dział z tv i troszkę zryl bańkę tym, że te wszystkie polskie strony z testami tv są przekupione. Jak nie przez nich to przez
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@Kryspin013: Oni tam nie robią na minimalnej. Ja nie oczekuje, że on mi pomoze wybrać model tv tylko mam wrażenie, że wprowadza mnie w błąd mówiąc, że wszystko w polskim necie siedzi w kieszeni media expert albo konkurencji. Ale pewny nie jestem dlatego pytam co inni sądzą na ten temat.
  • Odpowiedz
Mirasy, jak mam ładowarkę 1,2A (tak jest napisane) i mam baterie składająca się z 4 aku li-on to wystarczy pomnożyć prąd ładowania razy czas, żeby wyszło jaka jest faktyczna pojemność, czy to nie takie proste?
#elektronika
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Morthgar: No mógłbyś estymować, ale musiałbyś wziąć jakiś pakiet wzorcowy, lub taki którego pojemność znasz bo zmierzyłeś w sposób właściwy, naładować go mierzyć czas i zestawić iloczyn czasu i prądu z pojemnością. Wtedy ta pojemność rzeczywista będzie niższa niż ta z obliczeń procesu ładowania. No i teoretycznie mógłbyś tak szacować kolejne.

Mowa tu oczywiście o prostych ładowarkach, a nie żadnych inteligentniejszych urządzeniach, które robią jakieś wygibasy.

Generalnie pomiar pojemności, robi
  • Odpowiedz
@Morthgar: Jeśli masz multimetr, to zmierz prąd ładowania. Zamknij obwód ładujący z amperomierzem w szeregu. Porównaj ze specyfikacją. Trudno się odnieść , bo nie piszesz co to za ładowarka, co to za akumulator składający się z 4 ogniw, one są szeregowo, równolegle? Jakie parametry ma ładowarka prąd i napięcie, albo jej moc.

Li-ion przykłady
- jest 1 ogniwo i ma pojemność np. 2500 mAh, to jest przy napięciu ~3,6V. Co z kolei
  • Odpowiedz
Czy ktoś z was bawił się w modyfikowanie softu hulajnogi Xiaomi? Chciałem zrobić downgrade wersji BLE żeby móc obniżyć moment startu silnika z 5km/h na 2 lub 3. Zamówiłem na aliexpresie ST-Lin k v2 bo tak wyczytałem na jakichś forach i na appce SHU ale średnio wiem co dalej #elektronika #hulajnogaelektryczna #xiaomi
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach