Sporo pracuje z PHP (8.x+) + Symfony. Hobbistycznie/przyszłościowo zastanawiam się, czy nie ogarnąć też Laravela, ew. spróbować jakiegoś nowego języka dla jakiegoś urozmaicenia. W co byście szli w 2026 roku, biorąc pod uwagę że siedzę w takim stacku? Sporo osób mówi że GoLang to taka fajna odskocznia od PHP, ktoś coś? #programowanie #programista15k
@utilek: Nie wiem czy niszową, pół Internetu na tym stoi, WordPress, masa e-commerce, ja się nie nudzę jeśli chodzi o pracę w PHP :P Ale chciałbym poznać coś "nowego" żeby być na bieżąco, poklikać coś hobbystyczne. Z frontendu wyszedłem, w zasadzie jestem fullstackiem, sporo działam w Vue, więc sam frontend mnie na razie nie interesuje
@aircod: No jednak następca już będzie wiedział że jak będzie odwalał manianę jak poprzednik to jest duża szansa że poleci. Mam nadzieję że ten efekt też nastąpi w innych miastach.
@aircod: +1 sam do niedawna byłem na to chory, n------e setki giga zdjęc i filmów do których nigdy nie wracam. Od jakiegoś czasu minimalizm i większe przeżywanie chwili na żywo
Chłop tydzień temu na loży VIP na Narodowym na jakimś koncercie, teledyski z Ed Sheeranem, reklamy z Tymbarkiem, kasy pewnie miesięcznie więcej niż nie jeden roczny budżet tych dziur w dupie przez które jedzie, a ludzie traktują go jakby go na zupę nie było stać xD
@hpiotrekh: jest w takiej sytuacji, że ciągle przejeżdza przy sklepach a jak będzie chciał to i se do restauracji wejdzie i zje posiłek w sterylnych warunkach a nie od jakiegoś randoma na ulicy
Ci ludzie z tych wioch nie mają żadnego instynktu samozachowawczego. Widzą że chłop jest już mega zmęczony i chce na chwile odpocząć to jakaś baba podchodzi i chce na siłę zdjęcie. Jeszcze dzieciaki można zrozumieć, bo jeszcze tak nie myślą jak dorośli. Ale kurde nie stare babsko xD Co ona sobie z tym zdjęciem zrobi? Nad łóżkiem powiesi?
@aircod: to możesz się rozczarować, lepiej się przyzwyczaić do muzyki na spotify/youtubie w dobrej jakości. Na koncert ludzie idą poczuć energię zespołu i posłuchać na żywo utworów które znają na pamięć, nie wyobrażam sobie iść na koncert nawet znając tylko 2-3 piosenki.
Warto tutaj przypomnieć że do tego całego centrum prasowego w Eurowizji dostają akredytację "dziennikarze" z Polski (głównie jacyś blogerzy), którzy udzielali wywiadów, że Polska będzie NQ (byliśmy drudzy w semi-final) lub skończymy na 20+ miejscu (skończyliśmy na 12).
A po drugie, to nie wiem czy to się uda powtórzyć po tej akcji z jury i punktami dla Izraela. Takiej piosenki pod jury nie mieliśmy od ponad 20 lat. Więc tutaj wielkie dla
@aircod: bo wreszcie mamy ludzi od występów którzy ogarniają co i jak. Jeśli zostaniemy z nimi na rok i będziemy mieli jeszcze lepszy pakiet (tzn piosenka i wokalista) to może być jeszcze lepiej
Warto tutaj przypomnieć że do tego całego centrum prasowego w Eurowizji dostają akredytację "dziennikarze" z Polski (głównie jacyś blogerzy), którzy udzielali wywiadów, że Polska będzie NQ (byliśmy drudzy w semi-final) lub skończymy na 20+ miejscu (skończyliśmy na 12).
@aircod: Kto tak powiedział? Zresztą przed próbami też bałam się, że tak może być, bo to był ryzykowany utwór, dopiero występ pomógł.
I jak ta nowa Forza? Na Metacritic zachwyty, a na Steam mieszane recenzje + sporo głosów że odgrzewany kotlet ze zmienioną cyferką #forzahorizon6 #steam #gry
co ci się podoba najbardziej w Crimson desert? generowane przez ai obrazy czy generowane przez ai questy, czy generowane przez ai lore i nazwy przedmiotów?
To był chyba najbardziej niezręczny moment tego streamu, jak się Wojciechowska w---------a z tą przemową tego gościa, który wpłacił 100k, a czat ciągle pisał żeby ją zdjąć, na co łatwogang "no spoko, spoko 100k, dzięki, ale czat chce zmiany" xD
+ ogólnie, ja nie rozumiem tego oddawania rzeczy na licytacje. Celebrytki zamiast cokolwiek wpłacić to często przychodziły z jakimiś randomowymi giftami, które po prostu im się kurzą w domu, tylko po to
+ ogólnie, ja nie rozumiem tego oddawania rzeczy na licytacje. Celebrytki zamiast cokolwiek wpłacić to często przychodziły z jakimiś randomowymi giftami, które po prostu im się kurzą w domu, tylko po to żeby uniknąć wydania realnej kasy
Ja używam ChatGPT w wersji Plus do średnich projektów, i mi starcza. Plus ma kontekst 250 tysięcy tokenów, a Pro ma 450 tysięcy tokenów. Według ChatGPT na plan Pro warto przejść gdy wyrzuca ci limit wiadomości w oknie.
Dlatego najmądrzej jest wykorzystać te modele póki są tanie do nauki programowania. Nie vibe-codowania, a programowania - bo to są mega boostery jeśli chodzi o naukę.
Jeśli się ktoś będzie opierał jedynie na chęci generowania kodu działającego one-promptem, to się przejedzie, albo będzie musiał płacić jakieś horendalne sumy miesięcznie żeby go ciągle iterować AI-em i mieć chociaż złudzenie, że wypluty kod zadziała (raz zadziała, raz nie - to dzisiaj ruletka, nawet z
@Quassar: Dzisiaj już płacisz 500zł i masz najlepsze, wymaxowane modele, a czasami najprostszych rzeczy nie potrafią zmienić bez nakierowania przez człowieka, które komuś zajmują 5-10 minut. Tak można by było napisać, gdybyś miał super-extra-AGI model, który na 1000% wiesz że zawsze zrealizuje to, o co go poprosisz.
Jak u was w pracy wygląda kwestia podejścia do AI? Czy zmniejszyły się estymaty, zwiększyła presja na używanie i jest większa presja czasowa jeśli chodzi o realizację zadań? Pytanie głównie do IT, programistów ale ciekawi mnie perspektywa też innych branż.
@aircod: mamy power bi, w którym menedżerowie widzą jak często używamy llm'ow. Jeśli używasz za rzadko to przychodzą do Ciebie i mówią, że masz używać częściej. Nawet jeśli robisz zgodnie z estymatami :D. Parcie jest maksymalnie. Llm ma pisać dokumentację, kod, testy, screeningi ficzerow. Workflow jest teraz taki TL dogaduje ficzery, spisuje z llm podsumowanie, na podstawie tego jest generowany feature screening + jest to podpięte do dokumentacji itd. na
@aircod: mi in minus, bo pisanie kodu np. dla mnie była jedną z łatwiejszych czynności, w których można było sobie trochę odpocząć od kminienia. Teraz ten kod nie jest mój, więc mnie on trochę j---e, nie jest to już moja praca. Teraz jeśli automatyzuje się wszystko co łatwe, a trzeba cały czas używać mózgu i przeskakiwać z jednego wątku do innego to jestem dużo Bardziej zmęczony po pracy
Mówiłem, że Where Winds Meet 2.0 xD Napakowane niedokończonymi mechanikami, grafika odbiegająca od zdjęć promocyjnych (te wodospady xD), miałka fabula i wszystko nijakie, jak wygenerowane przez AI. Swoją niszę znajdzie, ale to tyle #crimsondesert
@aircod: jeszcze beka jak ci previewerzy mowili ze to nie jest gra dla kazdego, ze jest specyficzna, na reddicie crimson desert jakies copium ze to musisz odpowiednio podejsc do niej bo co prawda ma wady jakies ale moze byc fajna xdd kazdy ogarniety gracz widzial na gameplayach jak to sie skonczy.
Na OLX kogoś pogrzało z tą opcją negocjacji? Czemu jak nie mam zaznaczone "Do negocjacji" to i tak przychodzą mi jakieś syfiaste oferty z negocjacją ceny (ʘ‿ʘ)
Jeszcze jak ktoś przechodzi z AM4 na AM5 i sprzedaje aktualne części (bo DDR4 też mocno podrożał) to jeszcze ta różnica między DDR4 a DDR5 jest jeszcze jakoś do przegryzienia xD Ale jak ktoś buduje od zera komputer, to współczuję. #pcmasterrace
@majk3l: jaki "czas"? Wątpię żeby te ceny już wróciły do czasów 400-500zł, jak będzie 800-900zł to będzie spoko. Tak było z kartami graficznymi po boomie krypto, już nie wróciły do "normalnych" cen xD
@aircod: Wszystko zależy od tego co wykombinuje kartel RAM i czy reszta rynku się na to zgodzi.
Z GPU było tak że skórzany cwel sprzedawał Pascale zbyt tanio i uznał że więcej nie popełni tego błędu którym było oferowanie dobrego, opłacalnego produktu dla zapchlonego pospólstwa, wymyślił RTX-y żeby ludziom się zworki poprzepalały i żeby się rzucili na karty które na premierę, i w sumie przez cały swój żywot nie oferowały
Administracja na tym portalu powinna w końcu się wziąć za ten syf, który się wyprawia na tagach programistycznych przez grupkę tych samych osób. Kiedyś na Wykopku można było czegoś fajnego się dowiedzieć na temat programowania, a teraz same jakieś szit-posty jakichś przegrywów, którym nagle się kazało wziąć do roboty. I nawet jeśli przebija się jakiś ciekawy temat to zaraz jest zaspamione.
A po co mam dodawać na czarną tagi, które mnie interesują? Tagi powinny odzwierciedlać temat przewodni tagu. Jeśli przez 20 lat były tutaj rozmowy o PROGRAMOWANIU, a nagle ktoś syfi jakąś "sagą o kamilku" to jest to spam. Takie treści powinny być dodatkowo otagowane i wtedy wrzucam jeden tag na czarną i mam czysty mikro z samym programowaniem.
#programowanie #programista15k