Wpis z mikrobloga

#zdrowie #silownia #fizjoterapia #choroby #kontuzje #mirkokoksy #mirkokoksy #trening #niebieskiepaski

Hej, ostatnio miałem mały problem z kolanami. Zaczęło się od małego, że zawsze mi strzykały oba kolana przy pełnym zgięciu. Teraz mam 27 lat. Zawsze byłem aktywny. Może zdarzyło się mieć 1 tydzień gdzie nie trenowałem.
Sprawa wygląda tak, że byłem na rezonansie kolana i póki co, nie mam opisu radiologa ale mój ortopeda uznał, że mam najniższy zauważalny stopień chondromalacji, czyli 2 stopień. Dodatkowo podobno nie jest to do końca moja wina, bo mam wysokie ułożenie rzepki (rzepka alta), płytkie kłykcie oraz konsekwencja tego, czyli boczne przyparcie, z którym walczę. Póki co moze nie mam specjalnie doleglowosci bólowych ale jakoś „czuję” to kolano. Czasami coś zakłuje. Jak ćwiczę, to jest okej. Jednak no trochę trzeszczy mi to gorsze kolano, więc robię ćwiczenia, które nie sprawiają mi dyskomfortu. Ortopeda mi kazał wszystkie crossfitowe odpuścić, czyli właściwie zostają maszyny. Nie mam też problemu z Bułgarami póki co.
Głowa przyśrodkowa jest u mnie słaba ale teraz, będąc na redukcji, nie mam jak jej rozbudować.

Ktoś ma takie schorzenie? Da się coś z tym zrobić? Z tego, co czytam, to ta średnio. A czytałem, że ludzie naprawdę dużo rzeczy próbują. Ogólnie też przy okazji redukcji i problemów z kolanem nagle zacząłem mieć też problem z plecami. No ale może to kwestia oszczędzania gorszego kolana i trochę krzywię się.
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pawelkolega: Coś tam brałem ale gość mi przepisał siarczan chondroityny i kazał nie obciążać osiowo nóg. Potem też byłem u fizjo i fizjo mi rozluźnił czwórki i mówił, że mogę robić siady itp. Na początku było tylko USG i ortopeda nawet nie zalecił żadnych innych badań. W sumie wtedy nie byłem aż tak świadomy tego wszystkiego.
Siarczan brałem ok 3 miechy ale potem przestałem na rok. Nogi ćwiczyłem już tak
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk: W elastycznej będzie łatwiej ćwiczyć. Nosiłem pół roku taką z zawiasami stalowymi bo nie byłem w stanie chodzić. Tylko w takiej na pewno odpada bieganie bo kiedyś musiałem podbiec na autobus to wyglądałem jak down. Jeśli masz delikatną destrukcję to może sama elastyczna pomoże. U mnie musiała być już na zawiasach. No i odpukać od kwietnia jest git. Nic nie boli
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk: po kolei. Mam chondromalacje 2/3 stopnia, ważę jakieś 100kg, gram w siatkówkę i skacze teraz jakieś 80 cm dosieznego. Brzmi jak wyrok dla kolan
Od siebie z suplementacji polecam kolahem rybi. A z ćwiczeń to wszelkiego rodzaju izometria. Czy to przysiady hiszpańskie z holdem 45s czy też tzw krzesełko 3x 45s. Dodatkowo dbaj o balans mięśniowy czyli mocne czwórki i dwójki. Pracuj nad mobilnością bioder i kostki aby jak
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk: stawy łatwo rozwalić, ale trudniej je naprawić. Ogólnie trochę #!$%@?łeś i teraz bierz wszystko co się da na stawy + ćwiczenia/rehabilitacja konkretnie pod stawy + nie obciążaj stawów i ćwicz sportowo w sensie prozdrowotnie
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk: w sensie stawy są słabo ukrwione i one się regenerują, gdy są też używane odpowiednio. Naprawdę teraz uważaj, bo jesteś młody i jak juz teraz masz problemy z stawami to dbaj o siebie. Po prostu sport często szkodzi zdrowiu i np. tacy zawodowi koszykarze mają na stare lata ogromne problemy z stawami. Dbaj o siebie i weź poczytaj/dokształć się/pogadaj z kimś o stawach i o ich regeneracji. Chcesz inwalidę
  • Odpowiedz
@czarny_matt94: Ja już byłem u 3 fizjo. Ogólnie nie miałem jeszcze wtedy diagnozy, bo USG nic nie wykazało. No teraz może taki jeden mi ogarnie jakieś ćwiczenia.
Z tym bólem , masz na myśli ból kolan? Mnie podczas ćwiczeń nic nie boli. Właściwie to tylko czasami w ciągu dnia coś czuję ale dopiero drugi dzień biorę przeciwzapalne od ortopedy i ma to wygasić mi te kolano.

Jak tyle skaczesz, to
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk: bałbym się jakbym nie trenował. Teraz schodzę z wagi, szykuje się do sezonu I wiem że będą mnie bolały, ale to kwestia odpowiedniego prowadzenia. Ja też bujałem się po fizjo z kolanem skoczka u trafiłem na fizjo siatkarzy Gwardii Wrocław. O jak ja żałuję że dopiero po 2 latach go spotkałem.
  • Odpowiedz
@czarny_matt94: No ja mieszkam blisko Wro i właśnie rozważałem jakiegoś spoko fizjo stamtąd i nawet prywatną klinikę ortopedyczną. Mój ortopeda niby jest bardziej sportowy i twierdzi, że coś tam się może zregenerować no ale internet mówi co innego. Tzn niby się tam minimalnie coś regeneruje. No ale jednak ludzie zostają z tym problem raczej na zawsze.
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk: tak, chodziło o kolana, już widzę wczensiej pisałeś. To kiedy czujesz bol, bo chomdromalacja boli nie tylko po wysiłku, ale też przy wstawaniu z kibla czy wchodzeniu po schodach. A II stopień to już jest uszkodzenie widoczne, może nie pęknięcia na większej odległości, ale powinno to dawać oznaki bólowe
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk zastrzyki z kwasu hialuronowego. Co roku robię w jedno kolano, na zmianę. Mam chondromalacje 3/4 stopnia od lat (39 here). #!$%@? na siłowni, spaceruje, jeżdżę na rowerze. Żyje się dalej, tylko kolana trzeszcza xD
  • Odpowiedz
  • 0
@neonGlou: Dobrze słyszeć, a dowiedziałeś się kiedy o tej przypadłości? Od razu była 3-4 stopnia, czy ci się pogorszyło? Jedna z rzeczy których się obawiam, to marne perspektywy normalnego życia za x lat. Może coś ciekawego medycyna wymyśli za 10 lat, kto wie…
Ja obecnie widzę, że nie mam najgorzej, sam fizjo mi tak mówił ale to i tak nie pomaga bo się boję o te kolana.
  • Odpowiedz
@LadnyChlopczyk w 2017 jak zrobiłem trasę 500km bez tempomatu i myslalem że mi kolano wybuchnie. Już wczesniej coś tam pobolewalo ale człowiek zlewal temat. Poszedłem do ortopedy, USG pokazało że prawe kolano już się nadaje tylko pod kwas, lewe też ale jest w trochę lepszym stanie. Mam od dziecka krzywe nogi, rodzice z tym nic nie robili i kiedyś musiało w końcu to wyjść. Nie pogarsza mi się jeśli robię regularnie
  • Odpowiedz