Czyżby Penrose miał rację? Splątane fotony w mózgu mogą tłumaczyć świadomość
Naukowcy z Chin wykazali, że splątane fotony mogą powstawać wewnątrz osłonki mielinowej neuronów, co może wyjaśniać szybkie synchronizacje mózgu i jego złożone funkcje, w tym świadomość.
Jushur z- #
- #
- #
- #
- 133
- Odpowiedz
Komentarze (133)
najlepsze
Idąc dalej jeżeli bylibyśmy w stanie zaprogramować sztuczną inteligencję w kwantowym komputerze to być może ona też osiągnęła by świadomość. Może stąd się weźmie Singularity.
@sancho: Niekoniecznie. Może być tak, że pojawienie się świadomości (i samoświadomości?) zachodzi np. dopiero od pewnego rozmiaru i poziomu skomplikowania mózgu - podobnie jak pojawiają się specyficzne zachowania ławicy ryb czy chmary ptaków dopiero od pewnej ich ilości.
Wątpliwym jest, żeby mrówki jako jednostki posiadały świadomość. Jednak jako cała kolonia
- przesyłanie informacji za pomocą splatania
- "świadomość"
- koherencja fotonów w gorącym i gęstym środowisku wnętrza głowy :/
- wpasowywanie się w sekciarski kwantowy mistycyzm :/
Słabo to widzę
Faktem jest to, że nie mamy żadnego naukowego wytłumaczenia na to skąd się bierze świadomość i badacze szukają różnych rozwiązań.
Ciekawe też są niektóre teorie Sheldraka (morphic fields).
Generalnie, to zaczęli mocno cisnąć w tym temacie bo przecież niedługo będziemy mieli Superinteligencję, której sieci neuralne na poziomie skomplikowania przekroczą ludzki mózg.
@sportpomnikow: Że może, a nie że musi.
I to bardziej na zasadzie "o tego nie rozumiemy, a tego nie potrafimy wyjaśnić, więc możliwe że pierwsze odpowiada za drugie".
Nie mamy nic na poparcie tej tezy, za to mamy solidne argumenty przeciwko choćby: https://www.youtube.com/watch?v=zpU_e3jh_FY&t=218s (3:38)
Zrozumienie natury świadomości jest jednym z najtrudniejszych problemów w nauce. Niektórzy naukowcy sugerują, że mechanika kwantowa, a w szczególności splątanie kwantowe, jest kluczem do rozwikłania tego zjawiska.
Teraz grupa badawcza w Chinach wykazała, że wiele splątanych fotonów może być generowanych wewnątrz osłonki mielinowej pokrywającej włókna nerwowe. Mogłoby to wyjaśnić szybką komunikację między neuronami, która do tej pory była uważana za prędkość poniżej prędkości dźwięku, zbyt wolną, aby wyjaśnić, w jaki sposób zachodzi synchronizacja neuronów.
Artykuł został opublikowany w czasopiśmie Physical Review E.
"Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie poinformowała, że tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki trafiła do trzech naukowców zajmujących się mechaniką kwantową: Francuza Alaina Aspecta, Amerykanina Johna F. Clausera oraz Austriaka Antona Zeilingera. Fizycy przeprowadzili przełomowe eksperymenty z kwantowymi stanami splątanymi (splątaniem kwantowym),
Tekst dotyczy zjawiska splątania kwantowego, które może mieć miejsce w mózgu, a konkretnie w osłonce mielinowej neuronów. Splątanie kwantowe to sytuacja, w której dwie cząstki (np. fotony) są ze sobą połączone w taki sposób, że zmiana w jednej natychmiast wpływa na drugą, niezależnie od odległości między nimi. Tekst sugeruje, że takie splątanie mogłoby wpływać na szybkie przesyłanie sygnałów w mózgu, co mogłoby mieć znaczenie dla zrozumienia świadomości i procesów neurologicznych.
### Najważniejsze elementy:
1.