Wpis z mikrobloga

Moje 4 lata w #ppk
Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota się tu uzbierała, PPK z śmiesznej kwoty do reszty moich aktywów stał znaczącym udziałem w moim portfelu (około 12%).

Co smutne to wielu osobą tłumaczyłem że PPK się opłaca, nie warto rezygnować itp i tylko 2 osoby mnie posłuchały (mama i dobry kumpel). Najlepszy przykład to był znajomy w pracy, który był po rozmowie o podwyżkę z szefem i nic nie utargował na moje słowa że jak się zapisze do PPK i będzie to co miesiąc wypłaca. To tak jakby dostał z automatu chociaż 1% podwyżki to powiedział że nie chce mu się klikać i robić przelewów….

Trochę też #pracbaza
dzester - Moje  4 lata w #ppk 
Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota się tu ...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 96
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Twoje założenie jest takie, że ktoś chce to wypłacać wcześniej i na tym traci,


@bn1776: no nie traci, tego nie powiedziałem, napisałem, że w sumie zarabia dodatkowo ok 60 PLN miesięcznie (w sumie więcej, bo się pomyliłem, bo wpłat ma 13k a zgromadzonych prawie 17, to pewnie koło 120 PLN miesięcznie ekstra).

Jest jak mówisz, ale chyba duża część, jak nie większość wypłaca na bieżąco (i to chyba w obawie o to co się działo w
  • Odpowiedz
@dzester: to nie jest kwestia że ludzie na to nie poszli bo to był zły dil tylko dlatego że zwyczajnie ludzie nie mają zaufania do państwa.
  • Odpowiedz
@dzester: no ale to nic niezwykłego. Gros tych pieniędzy zostaje zainwestowanych w akcje Wig20 które są na szczytach jeśli chodzi o zakres działania PPK - kilka lat.

Najwięcej środków fundusze zdefiniowanej daty prowadzone przez TFI ulokowały na warszawskiej giełdzie – ponad 2,9 mld zł. Największy udział w całej części akcyjnej mają spółki z WIG20. Zgodnie z wymogami ustawy powinien on przekraczać 40%


Pamiętam jak ludzie narzekali tu na wykopie w
wredny_bombelek - @dzester: no ale to nic niezwykłego. Gros tych pieniędzy zostaje za...

źródło: ppk

Pobierz
  • Odpowiedz
@P-v-E:

Jeżeli byś teraz chciał wypłacić (przed 60. r.ż.) to masz ok. 8400zł. co daje Ci zysk 1600zł w 4 lata. Szkoda blokować pieniądze.


Po pierwsze dlaczego tylko 8,4k niby?

Po drugie dlaczego nie liczysz wpłat pracodawcy jako zysk tylko to co te pieniądze same zarobiły?
  • Odpowiedz
sam odkładam co miesiąc minimum tysiąc złotych i wypełniam tym limit na IKZE a to co zostanie to leci na IKE. Jest to już jakaś forma nawyku. Wszystko idzie w ETFa na cały świat


@dzester: I tak się buduje "generational wealth" małymi kroczkami od zera, gratulacje.
  • Odpowiedz
@dzester ja też na początku się wypisałam, na szczęście szybko przyszło opamiętanie. Teraz jestem jedyną osobą w pracy, która ppk ma i jestem postrzegana jako młoda i naiwna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dzester Ja to traktuję jak dodatkowe konto oszczędnościowe, tak raz na rok-dwa lata wypłacam sobie jak mam zachciankę sobie coś kupić bo widze korzyści z posiadania PPK ale nie wierzę że dotrwa to do mojej emerytury jako rozwiązanie systemowe i mam gdzieś z tyłu głowy że kiedyś coś wymyślą żeby choć część tych środków nam odebrać.
  • Odpowiedz
@dzester: może nie tyle analfabeci, ale zaufanie do państwa polskiego obywateli szoruje po dnie. Z resztą nie bez powodu. Mając w pamięci OFE i to co poprzednia władza odpieralała przez ostatnie 8 lat nie dziwię się że ludzie obawiali się nocnego głosowania, po którym PPK magicznie zmieni się w "Fundusz Wsparcia Znajomych Królika". "Ale spokojnie proszę państwa to nic nie zmienia, wasze pieniądze dalej są wasze tylko po prostu Znajomy
  • Odpowiedz