Wpis z mikrobloga

Moje 4 lata w #ppk
Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota się tu uzbierała, PPK z śmiesznej kwoty do reszty moich aktywów stał znaczącym udziałem w moim portfelu (około 12%).

Co smutne to wielu osobą tłumaczyłem że PPK się opłaca, nie warto rezygnować itp i tylko 2 osoby mnie posłuchały (mama i dobry kumpel). Najlepszy przykład to był znajomy w pracy, który był po rozmowie o podwyżkę z szefem i nic nie utargował na moje słowa że jak się zapisze do PPK i będzie to co miesiąc wypłaca. To tak jakby dostał z automatu chociaż 1% podwyżki to powiedział że nie chce mu się klikać i robić przelewów….

Trochę też #pracbaza
dzester - Moje  4 lata w #ppk 
Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota się tu ...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 97
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@RedTiger no właśnie - iksde. Tak jedynie można skwitować twój komentarz.

Po co się wypowiadasz jak nawet nie rozumiesz zasad działania programu będącego na rynku od 20 lat?
  • Odpowiedz
@dzester: ni #!$%@?, żadnego ppk. Parę lat temu Tusk #!$%@? mnie z pieniędzy z OFE. Później pis wprowadzil to ppk i za chwilę się okaże ze Tusk też je #!$%@? bo trzeba rozdać potrzebujacym. Dodatkowo do ppk jestes zapisywany automatycznie oraz co roku czy co dwa lata trzeba znowu pisać że się nie chce jakby jedna deklaracja nie wystarczyła. Jak mnie państwo do czegoś zmusza, chce mojego dobra gdy muszę
  • Odpowiedz
@dzester: hmm, ale wiesz, że zaje... Ci tą kasę jakąś ustawą? ( ͡° ͜ʖ ͡°) tak, jak było z m.in. z OFE?
To co widzisz na ekranie to są wirtualne cyferki, dopóki nie będziesz miał ich w kieszeni w realnej walucie - to ich nie ma :-)
  • Odpowiedz
@Candage Ja się z tego wypisałam, bo współpraca z pekao przerosła moje najgorsze oczekiwania. Szkoda mi było nerwów. Chciałam regularnie wypłacać, ale się poddałam. Teraz nawet jak to zamknęłam i się wypisałam to pekao coś ode mnie nadal chce xD
  • Odpowiedz
@dzester: Dolicz sobie inflację. Będziesz miał dużo cyferek na koncie, tylko że od covida kupisz za to ~40% mniej (inflacja skumulowana)

Średnia (geometryczna) inflacja CPI za ostatnie 5 lat wyniosła 7,3%, za poprzednie 10 lat 3,8%, a za okres ostatnich 20 lat – 3,3%. Przez poprzednie 5 lat skumulowana inflacja CPI wyniosła aż 42,67% - tak przynajmniej wynika z obliczeń dokonanych na podstawie dynamik miesiąc do miesiąca.


https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-CPI-w-Polsce-w-kwietniu-2024-finalne-dane-8746239.html

W latach
  • Odpowiedz
@dzester: ja niestety wypisalem się z ppk lata temu jak wchodziłem w rynek pracy, w tym roku dopiero zapisałem się ponownie. Meanwhile, różowa odłożone naście tysięcy. ¯\(ツ)/¯
Warto choćby wypłaca sobie co miesiąc, zawsze to parę zł do przodu. A jak nie, to ppk można użyć do kredytu hipotecznego. Nie pamiętam szczegółów, ale działa jak kredyt 0% i po spłaceniu go hajs wraca znów na konto i tak też zamierzam
  • Odpowiedz
via iOS
  • 0
@Miglancu Zgodnie z chińskim przysłowiem najlepszy czas na sadzenie drzewa był 20 lat temu. Teraz jest drugi najlepszy czas :) to jest Twój drugi czas ;)
  • Odpowiedz
  • 0
Wszystko idzie w ETFa na cały świat ale ile ja się naczytałem ile miałem wątpliwości, transakcje maklerskie, kupowanie akcji, tikery, indeksy, obsługa konta maklerskiego itp a to PPK to w sumie tak jakby było poza mną


@dzester: To czemu sobie nie założyłeś IKE / IKZE maklerskie, a nie z funduszami? Wtedy też miałbyś to bezobsługowe, tak samo jak PPK (dzielisz roczny limit wpłat na 12, ustawiasz automatyczny przelew na swoje indywidualne konto do zakupów funduszy i masz spokój).

PPK ma jeden znaczący dla mnie plus (poza innymi plusami) czyli około 40% na wigu
  • Odpowiedz
  • 0
@Karl_Tofel: są skrajnie nieufni wobec państwa ciekawe czemu… pamiętasz OFE? emerytury pod palmami? Pamiętasz „wirus w odwrocie nie trzeba się już go bać”? Pamiętasz ile ciągle jest informacji o okradaniu budżetu Państwa? Dziwne że nie ufają.. przyjdzie noc zmienia ustawę i z 16k będzie 0
  • Odpowiedz