Wpis z mikrobloga

Moje 4 lata w #ppk
Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota się tu uzbierała, PPK z śmiesznej kwoty do reszty moich aktywów stał znaczącym udziałem w moim portfelu (około 12%).

Co smutne to wielu osobą tłumaczyłem że PPK się opłaca, nie warto rezygnować itp i tylko 2 osoby mnie posłuchały (mama i dobry kumpel). Najlepszy przykład to był znajomy w pracy, który był po rozmowie o podwyżkę z szefem i nic nie utargował na moje słowa że jak się zapisze do PPK i będzie to co miesiąc wypłaca. To tak jakby dostał z automatu chociaż 1% podwyżki to powiedział że nie chce mu się klikać i robić przelewów….

Trochę też #pracbaza
dzester - Moje  4 lata w #ppk 
Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota się tu ...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@P-v-E oczywiście jest to nieprawda.
Wypłaciłby:
6807,96 + (5105,97*0,7)+3735,63=14117,77

I będzie musiał zapłacić podatek od ostatniego składnika:
  • Odpowiedz
@Candage: Założą Ci konto w firmie z którą mają podpisaną umowę na prowadzenie ppk. W zależności od intytucji PPK są różne metody wypłat, najgorszą chyba ma pko bp. U mnie w PZU wszystko przez neta się robi i jak poustawiasz konta itp to tylko trzeba wcisnąć wypłata środków i po tygodniu kasa jest na koncie bankowym.
Zysk 19% jest od tego co zarobi fundusz i automatycznie pobierają przy wypłacie
pracodawca
  • Odpowiedz
@dzester:
Przed przekazaniem uczestnikowi PPK środków w ramach zwrotu, instytucja finansowa potrąca:

30% środków pochodzących z wpłat sfinansowanych przez pracodawcę (informacja o tej kwocie zostaje zewidencjonowana na koncie ubezpieczonego jako składka na ubezpieczenie emerytalne),
kwotę odpowiadającą środkom z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych oraz
19% podatek od zysków kapitałowych, pochodzących ze środków zwracanych uczestnikowi.
  • Odpowiedz
@dzester: 90% ludzi nie da sie tego przetlumaczyc, wiem z doswiadcznia. Tlumaczysz krok po kroku jak to dziala i jakie sa korzysci to Ci powiedza ze albo "podatek 30% od wszystkiego' albo "OFE'. Nie dziwie sie ze ludzie sobie nie radza z kasa jak nie potrafia pojac takich prostych rzeczy
  • Odpowiedz
U mnie w kołchozie wszyscy jak jeszcze tam byłem ale to był dobry kołchoz odpalaliśmy rapsy na hali na cały regulator, to była elita kolchoznicza


@Wziuu_pontonem: xD jak na praktykach w jakiejś zawodówce. Kurde, że ludzie serio tak żyją i jeszcze się z tego cieszą :D
  • Odpowiedz
@dzester: Po prostu ludzie już mają doświadczenie z tymi wszystkimi 4 filarami i innymi gównami. Na razie możesz się podniecać cyferkami na kąkuterze, a w każdej chwili mogą przegłosować przez noc ustawę i wszystko #!$%@?ą, albo i nawet ustawy nie będą potrzebować - w końcu mamy praworządność. Ja z tego świadomie nie korzystam, nawet gdybym miał 100% pewność że mi tego po prostu nie #!$%@?ą w pewnym momencie, bo pluje
  • Odpowiedz
  • 0
@dzester dobra decyzja wpłacać, nie są to kwoty żeby Cie zabolało a jednak ładnie się zbiera z czasem.

W UK jest podobny system gdzie możesz wpłacać środki na fundusz emerytalny i masz wtedy zwrot podatku więc w zależności od progu dochodowego rząd oddaje zabrane 20 albo 40%. Płacisz £80 i na koncie ląduje £100.

A pracodawcy oferują też własne plany emerytalne gdzie często wpłacają drugie to co tu albo czasem nawet
  • Odpowiedz
@dzester: "ludzie to frajerzy, nie poszli na PPK"

mordo, żyjemy w kraju gdzie z dnia na dzień mogą ci zabronić wchodzić do lasu. Już raz OFE wpadło do kombajnu. Teraz też, wystarczy jedna decyzja i pufff... nie ma
  • Odpowiedz
@dzester

Moje 4 lata w #ppk

Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota się tu uzbierała, PPK z śmiesznej kwoty do reszty moich aktywów stał znaczącym udziałem w moim portfelu (około 12%).


Moim zdaniem bardzo dużą rolę gra tutaj mechanizm odroczonej gratyfikacja albo jak sie to
bn1776 - @dzester
Moje  4 lata w #ppk 
Powiem tak, że sam jestem zdziwiony jaka kwota...

źródło: temp_file831775298410057839

Pobierz
  • Odpowiedz
@SzubiDubiDu

@dzester: "ludzie to frajerzy, nie poszli na PPK"


mordo, żyjemy w kraju gdzie z dnia na dzień mogą ci zabronić wchodzić do lasu. Już raz OFE wpadło do kombajnu. Teraz też, wystarczy jedna decyzja i pufff... nie ma


Jeśli boisz się o kasę na PPK to równie dobrze powinienes się bać o kasę na obligacjach i kontach oszczędnościowych bo każda jest wirtualną cyferką którą rząd może jedna ustawą
  • Odpowiedz
  • 2
@bn1776 sam odkładam co miesiąc minimum tysiąc złotych i wypełniam tym limit na IKZE a to co zostanie to leci na IKE. Jest to już jakaś forma nawyku. Wszystko idzie w ETFa na cały świat ale ile ja się naczytałem ile miałem wątpliwości, transakcje maklerskie, kupowanie akcji, tikery, indeksy, obsługa konta maklerskiego itp a to PPK to w sumie tak jakby było poza mną jedyne co to loguje się raz w
  • Odpowiedz
@Karl_Tofel: @dzester
No to masz zgromadzone 13123,93.
Przy wypłacaniu (jeśli planujesz):
- potrącą Ci 30% tego co wpłacił pracodawca
- 19% podatku (rozumiem, że tylko od tego co wpłacał pracodawca, bo czemu miałbym od tego co sam wpłaciłem)
- wszystko
  • Odpowiedz