Wpis z mikrobloga

W Polsce to super bulwersujące zachowanie oczekiwać od kogoś żeby mówił po polsku ew angielsku. W Polsce przybysze powinni moc porozumiewać się w swoich ojczystych językach a głupie polaczki powinny skakać wokół nich i się uczyć bo im więcej języków znasz tym bardziej jesteś europejski. Tymczasem we Francji są ci w stanie wprost powiedzieć że jesteś we Francji i masz mówić po francusku i nikt nie będzie się nawet starał rozmawiać z tobą po angielsku. #polska #podroze #podrozujzwykopem
pieknylowca - W Polsce to super bulwersujące zachowanie oczekiwać od kogoś żeby mówił...

źródło: IMG_20240706_093823

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
"jesteś we Francji i masz mówić po francusku i nikt nie będzie się nawet starał rozmawiać z tobą po angielsku"

@pieknylowca: I cała Europa uwaza ich za buców. Co powiesz o Holendrach albo o Skandynawii gdzie zdają sobie sprawę że ich język jest niszowy i praktycznie wszędzie dogadasz się po angielsku?
  • Odpowiedz
@Templar: tylko w tej Hiszpanii to gdzie nie było problemu z angielskim ? W centrach turystycznych ? Wyjdź poza te getta turystyczne (tak jak ja jeżdżąc kamperem) to zobaczysz jak to wygląda a szczególnie na zachodzie Hiszpanii.
  • Odpowiedz
@pieknylowca #!$%@? takie, ponad rok żyje we Francji i jeszcze nie było tak żebym się nie dogadał po angielsku/na nogi z tłumaczeń Googla, nie ważne czy to sklep czy restauracja czy urząd albo szpital. I nikt mi nigdy nie dał do zrozumienia że mam mówić do niego po francusku.
  • Odpowiedz
@pieknylowca: Ale czy ty umiesz rozróżnić sytuację prywatną od zawodowej? Mamy tu do czynienia z pracownicą usług, która zachowała się jak burak i wydarła się na turystę.

Nie wiem, dla mnie to dyskwalifikujące zachowanie, ale może ty lubisz taki poziom obsługi rodem z PRL.
  • Odpowiedz
  • 50
@pieknylowca Przeczytałem cały artykuł, jakaś odklejona sfrustrowana baba zachowała się jak typowy burak.

Nic dziwnego, że wykopowym odklejencom takie zachowanie imponuje xD
  • Odpowiedz
@pieknylowca jak byłem we Włoszech i chciałem się dowiedzieć się czy mogę pojechać pociągiem na bilet FIP to nikt nie potrafił mi odpowiedzieć chociaż łamanym angielskim. W komunikacji miejskiej jest tak samo a nawet gorzej. I to jest w miejscowościach typowo turystycznych, które żyją z turystów.

Tam nie ma bólu dupy o takie pierdloy u nas wszystko musi być idealnie. Zamiast skupić się na tym, aby pociąg jechał punktualnie to skupiamy
  • Odpowiedz
@pieknylowca co to za bzdury są z tą Francja? Jakoś nigdy nie miałem tam problemu z porozumiewaniem się po angielsku i nikt mi nigdy nie powiedział że tylko w lokalnym języku będzie gadał.

Zaczynam uważać że to jakiś mit powielany przez ludzi którzy nigdy tam nie byli.
  • Odpowiedz
Tymczasem we Francji są ci w stanie wprost powiedzieć że jesteś we Francji i masz mówić po francusku i nikt nie będzie się nawet starał rozmawiać z tobą po angielsku


@pieknylowca: bo mało kto tam zna angielski na poziomie komunikacyjnym xD To debile, cały czas uważający francuski za najważniejszy język świata. Polacy przynajmniej mają świadomość, że nasz ojczysty język jest trudny i nieznany dla obcokrajowców, a duża część młodych zna
  • Odpowiedz
@pieknylowca pamiętam do dziś jak francuski policjant mnie zatrzymał do kontroli drogowej i zaczął #!$%@? po swojemu. Powiedzieliśmy mu po angielsku że nic nie rozumiemy a ten odpowiedział jak nie rozumiecie francuskiego to nie jesteśmy tu mile widziani ( ͡° ͜ʖ ͡°) tłumacząc się że jesteśmy tu tylko przejazdem i wracamy z Hiszpanii pan bagietmajster stwierdził że przeszukanie auta i testy antynarkotykowe będą minimalnym wyrokiem za brak
  • Odpowiedz
@van-der-staas: francja ma w prawie zapisana ochrona jezyka, i nawet menu masz po francusku. W radiu iles % muzyki musi byc w tym jezyku. Do tego wszyscy maja interes w podtrzymywaniu tej hermetycznosci i elitarnosci bo turysttka, moda, zabytki.

Choć po wygranej prawicy w wyborach, opinie konserwatywnych rejonów brzmialy jak u nas, ze wreszcie ktos posprzata. Wiec moze nie wszystko jest ą, ę i bułkę przez bibułkę.

Z książek o
  • Odpowiedz