Wpis z mikrobloga

W Polsce to super bulwersujące zachowanie oczekiwać od kogoś żeby mówił po polsku ew angielsku. W Polsce przybysze powinni moc porozumiewać się w swoich ojczystych językach a głupie polaczki powinny skakać wokół nich i się uczyć bo im więcej języków znasz tym bardziej jesteś europejski. Tymczasem we Francji są ci w stanie wprost powiedzieć że jesteś we Francji i masz mówić po francusku i nikt nie będzie się nawet starał rozmawiać z tobą po angielsku. #polska #podroze #podrozujzwykopem
pieknylowca - W Polsce to super bulwersujące zachowanie oczekiwać od kogoś żeby mówił...

źródło: IMG_20240706_093823

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
@pieknylowca: z artykułu wynika, że zarówno turysta, jak i pracownica kolei znali angielski i pierw mówiła to po polsku, a później po angielsku. Co jest faktycznie słabe.
Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś za granicą naskoczył na mnie bo próbuję porozumieć się z nim po angielsku, albo za pomocą translatora, jeśli angielskiego nie znał.

Jest różnica między kajaniem się bo nie zna się obcego języka, a zwykłą uprzejmością. Zwłaszcza że mowa o pracownicy kolei wożącej ludzi z lotniska.

Oczywiście nie znamy kontekstu bo z artykułu wynika, że było wielu obcokrajowców, a kłótnia tylko
  • Odpowiedz
@pieknylowca: jak znam życie to gagatek chciał się wywinąć jadąc bez biletu. Już paru takich widziałem “ja nipaniemaju” byle tylko konduktor machnął ręką. Najlepszy był typ co się wykłócał na bramce autostradowej ze on nie rozumie i nie zapłaci XD
  • Odpowiedz
@pieknylowca: no dobra ale tutaj jest inna sprawa ze faktycznie wielokrotnie bylem świadkiem ze konduktorzy w pkp nie ogarniają podstawkowych zwrotów po ANGIELSKU. 3 razy w życiu bylem nawet w takiej sytuacji tłumaczem.
I to raz nawet na przejściu z Ukrainą na którym żaden z celników nie znał ani ukraińskiego ani angielskiego i doszło do absurdu w którym Ukrainiec tłumaczył po ukraińsku kolesiowi który zna tylko ukraiński i angielski, a
  • Odpowiedz
@van-der-staas

@pieknylowca

Poza tym czemu mielibyśmy się wzorować na jakimś upadającym, zlewaczałym kraju?


Własny sektor jądrowy, największy w UE przemysł kosmiczn i swój kosmodrom, własna zbrojeniówka, motoryzacja, terytoria na wszystkich kontynentach, szybka kolej już od lat 70, gęsta sieć zajebistch autostrad, a przyjdzie wykopek i powie ze kraj upada bo murzyna zobaczył w
  • Odpowiedz
@pieknylowca: jak ktoś nie próbuje zrozumieć obcokrajowca i rzuca takim tekstem to jest gburem niezależnie czy to Polak czy Francuz.

Swoją drogą mam nadzieję, że kiedyś wszystkie języki poza angielskim wymrą, bo to mega marnotrawstwo czasu, by się ich uczyć i tłumaczyć
  • Odpowiedz
@pieknylowca: Studiowałem we Francji i miałem takiego jednego profesora, który jak przeczytał moje nazwisko na liscie obecności to pierwsze co zapytał czy znam francuski, a jak odpowiedziałem twierdząco to odetchnął z ulgą.

Potem jak czegoś nie umiałem na ćwiczeniach (nie przez język, przez materiał) to lubił podkreślać że "ja ci po angielsku specjalnie nie będe tłumaczył".

Ale pzoa tym był spoko ziomem xd
  • Odpowiedz
Dużo podróżuje, i w porozumieniewaniu się po angielsku w moim odczuciu największy problem mają Francuzi, ale chodzi o nie chęć mimo, iż język ten znają, gdyż po chwili z łaską na angielski przechodzili.
Najgorzej bywało w bardziej turystycznych miejscach.
Natomiast Niemcy to tragedia, starsi bardzo słaba lub żadna znajomość, młodsi trochę lepiej ale w porównaniu do Polski to i tak dno.
Bardzo dobrze oceniam Holandię, Belgię, kraje skandynawskie.
Hiszpania w turystycznych rejonach
  • Odpowiedz
we francji to taka kultura


@RobertPupica: chyba tylko francuzi tak myślą. Cały świat ich #!$%@? za to, jak się zachowują. I nie chodzi tylko o język. Kto z nimi pracowała to w ogóle się w cyrku nie zaśmieje.

jesteś we Francji i masz mówić po francusku i nikt nie będzie się nawet starał rozmawiać z tobą po
  • Odpowiedz
@RobertPupica ciekawe jak nasza patriotyczna husaria radzi sobie z językiem w Anglii czy o zgrozo w Holandii ( ͡° ͜ʖ ͡°) i ile takich ataków od kierowców autobusów ich zaatakowało.
  • Odpowiedz
@RobertPupica akurat z Francuzów to każdy ciśnie przez to. I to nie tylko w Polsce. Jak na reddicie ktoś opisuje przeżycia z Francji to też pojawia się wątek jak Francuzi, w tym kelnerzy, nawet znając angielski nie chcą mówić tylko grają głupa. Wiadomo, że sami Francuzi nie będą na to narzekać skoro to ich cecha narodowa ale reszta świata narzeka i wielu ich przez to nie lubi i jest to podawane
  • Odpowiedz