Wpis z mikrobloga

#gospodarka
`
" 8,5 proc. ryczałtu (od wynajmu) jest zdaniem ministra do zmiany. Poziom ma być mniej więcej spójny z obniżonym w przyszłości podatkiem Belki - słyszymy z otoczenia Andrzeja Domańskiego"

Jak myslicie, dobry pomysl zrównania podatku od wynajmu z nową wysokością podatku od zysków kapitałowych?

#ekonomia #polska #nieruchomosci #gielda
 • 90
 • Odpowiedz
 • 200
@Mmiko: Dobry, nawet bardzo dobry, ale tylko jako element szerszej polityki mieszkaniowej nakierowanej na wzrost podaży. Sam w sobie podniesie tylko czynsze wynajmującym(wiadomo w zależności od równowagi popyt podaż w danym miejscu, w jedych miejsach więcej w drugich mniej). Moim zdaniem krok w dobrą stronę i potencjalny znak, że ktoś będzie chciał się wziąć za całościową długoterminową politykę mieszkaniową.
 • Odpowiedz
@Mmiko jakieś 13 - 15% byłoby do zaakceptowania. Był głupi pomysł zwalniania z Belki jakichś długoterminowych lokat itp., mam nadzieję że nic takiego nie wprowadzą, a zamiast tego po prostu obniżą stawkę lub podwyższą limity IKE/IKZE.
 • Odpowiedz
a zamiast tego po prostu obniżą stawkę


@bulbulator12345: w Polsce i tak opodatkowanie pracy vs majątku jest zbyt wysokie i jest to chore. Powinno byc odwrotnie. Podatek od zysków z kapitału moze wynosic spokojnie 20% jak w wiekszosc cywilizowanych krajów z wyjatkami na IKE i IKZE.
 • Odpowiedz
@bulbulator12345: @kdgc

Politycy: Chcemy zwiększyć wam ponownie podatki, powodując zwiększenie cen za wynajem.

Wykopki: Bardzo dobrze, a najlepiej to żeby podatek Belki nie zniknął, żeby ludzie dalej pompowali hajs w nieruchomości zamiast na giełdę i w lokaty. Lubię być ruchany w dupę przez państwo, które zabiera mi pieniądze.

Przecież to pomysł kompletnie z dupy. Powiedzcie mi, w jaki sposób zwiększenie podatku, które spowoduje wzrost cen, ma poprawić sytuację na
 • Odpowiedz
@Mmiko: pomysł dobry, ale trzeba uważać moim zdaniem to pierwszy krok do wprowadzenia REITów w polsce i próba ściągnięcia polskiego i zagranicznego kapitału na rynek nieruchomości w polsce. Teraz kiedy podatek z wynajmu będzie równy podatkowi belki nie będzie różnicy czy ktoś kupi nieruchomość na wynajem czy zainwestuje w REIT.
 • Odpowiedz
@Sabarolus: Ale dlaczego powinniśmy opodatkować zyski kapitałowe kwotą 20%? Podatek Belki to największa patologia, jaką można stworzyć. Ludzie, którzy chcą oszczędzać pieniądze, są karani za to że oszczędzają. A ludzie, którzy pompują pieniądze w gospodarkę za pośrednictwem giełdy, chcąc przy tym pomnożyć mniej lub bardziej ryzykownie swój majątek, mają być karani tak samo? Po co? Powinno się robić odwrotnie - sprawić, by opłacało się inwestować swoje pieniądze w coś innego
 • Odpowiedz
Ale dlaczego powinniśmy opodatkować zyski kapitałowe kwotą 20%? Podatek Belki to największa patologia, jaką można stworzyć.


@Cebulion420: ta, i dlatego obowiązuje w każdym cywilizowanym kraju.
 • Odpowiedz
 • 25
@Mmiko Powinien być co najmniej te 19% jak nie więcej

Co to ma być że jak chcesz się dorobić i zarabiasz na etacie to na start zabierają ci 30-40% tego co zarobiłeś, a bogacze którzy akumulują kapitał płacą 8,5% od zysków xD

Do wszystkich kucy (jeśli jacyś są, bo na tym portalu to chyba tylko Mariusze i Dariusze od brauna zostały) ojcowie liberalizmu nawet byli przeciwko rentierom i chcieli im #!$%@?
 • Odpowiedz
Przecież to pomysł kompletnie z dupy. Powiedzcie mi, w jaki sposób zwiększenie podatku, które spowoduje wzrost cen, ma poprawić sytuację na rynku nieruchomości i dlaczego wynajem miałby być traktowany jak zyski kapitałowe?


@Cebulion420: ze względu na to że teraz wynajem jest bardziej opłacalny niż obracanie pieniędzmi na giełdzie to powoduje że ludzie z kapitałem skupują nieruchomości na wynajem. Podniesienie podatku od wynajmu może spowodować że część tych nieruchomości trafi na rynek na sprzedaż co spowoduje spadek cen nieruchomości.

Ale dlaczego powinniśmy opodatkować zyski kapitałowe kwotą
 • Odpowiedz
Co to ma być że jak chcesz się dorobić i zarabiasz na etacie to na start zabierają ci 30-40% tego co zarobiłeś, a bogacze którzy akumulują kapitał płacą 8,5% od zysków xD


Do wszystkich kucy (jeśli jacyś są, bo na tym portalu to chyba tylko Mariusze i Dariusze od brauna zostały) ojcowie liberalizmu nawet byli przeciwko rentierom i chcieli im #!$%@?


@Szalom: tak bardzo to. Liberałowie którym nie przeszkadza 30-40%
 • Odpowiedz
@Sabarolus: a Szwajcaria to nie jest cywylizowany kraj ? bo wiesz w PL zalozmy sobie takiego etatowca z 250k brutto dochodu - na tle Europy Zachodniej dupy nie urywa, ale taki ktos juz powyzej 26 tys euro bedzie #!$%@? na 41% podatku(32% pit + 9% skladki) , a jak mu sie uda cos uciulac i cos z tego zarobi na inwestycjach to jeszcze dodatkowo zabiora mu 20% od tego wypracowanego
 • Odpowiedz
@Cebulion420: Rozumiesz, że jest coś takiego jak strumień oszczędnośći który może iść w wynajem i nie wygenerować jakiegokolwiek dalszego wzrostu gospodarczego i innowacji, albo na rynek kapitałowy gdzie ma potencjał wygenerowania wzrostu? W polsce preferencja podatkowa jest dla pierwszej ścieżki? Czemu uważasz, że to jest dobre? Od tego jest państwo, żeby prostować pojawiające się w gospodarce skrzywienia. W idealnym świecie to wiadomo, że lepsza opcja to np. podatek belki 8.5
 • Odpowiedz