Wpis z mikrobloga

#programista15k #programowanie #programista25k #pracait

Obecnie wiek emerytalny to 65 lat, ale mozemy spokojnie sie spodziewac 67 lat za naszego życia.
Jak wyobrazacie sobie prace w wieku 62 lat jako senior programista uczący się kolejnych frameworkow?
No bo jak widzę 60 letniego prawnika, księgowego, lekarza - to wręcz plus ze sa bardzo doswiadczeni i znają się na swojej robocie. Ale 60 letni senior deweloper? Przeciez nie bedzie mu sie chcialo uczyc najnowszego frameworka wypuszczonego w 2051 roku.
  • 26
  • Odpowiedz
@MudDuster: programista dawno się wypali zanim osiągnie 60 lat i zmieni wcześnie zawód. rzadko się widuje programistów 40+ lat, a co dopiero 60. to nie jest zajęcie dla starych ludzi.
  • Odpowiedz
@MudDuster: w skrócie nikt ich nie zatrudni. Już teraz dziadkowie 55lvl zostali #!$%@? i nie mają szans na znalezienie pracy. Ageism is real. Jeśli ktoś sobie nie odłoży do tego czasu na emeryturę to its over
  • Odpowiedz
@MudDuster: jeśli sytuacja demograficzna się nie poprawi, to za 40 lat, jak będę blisko emerytury, średnia wieku pracowników będzie dużo wyższa niż teraz, więc staruch jak ja, będzie miał swoje miejsce, a jak nie, to #!$%@?. Będę kręcił hotdogi w żabce i też będzie zajebiście.
  • Odpowiedz
@MudDuster: Pracowałem w Norwegi z programistami w wieku ok 70 lat. Bardzo ogarnieci, mieli dużą wiedzę, ale byli raczej pasywni, nie rzucali pomysłami. Natomiast fajnie wspierali młodszych stażem.
  • Odpowiedz
@MudDuster: każdego miesiąca odkładam sporą część kasy na obligach i akcjach. Nie sądzę, by do końca kariery udało mi się utrzymać zarobki na poziomie 3-4 średnich, więc się na to szykuję. Liczę, że to mi pozwoli bez stresu przechodzić na mniej wymagające i mniej płatne pozycje, gdy rynek to wymusi.
  • Odpowiedz
rzadko się widuje programistów 40+ lat, a co dopiero 60


@ly000: bo mało kto programował 40 lat temu

Ageism is real


@Blomex: zanim dobiję do 60-tki to już dawno będzie tak ostro piętnowany ageism, że z ciepłej posadki w korpo mnie nikt nie zwolni, bo się będzie bał odszkodowania
  • Odpowiedz
bo mało kto programował 40 lat temu


@WyjmijKija: w IT mało kto teraz robi to, co robił 10 lat temu. ta branża to jedno wielkie ciągłe przekwalifikowywanie się.
  • Odpowiedz
programowałem w C#, programuję w C#. Dochodzą jakieś pierdoły, których uczę się w pracy jak to jest potrzebne.


@WyjmijKija: jak będziesz zmieniać prace to się zdziwisz jak odkryjesz ile teraz trzeba umieć dodatkowo względem tego, co trzeba był umieć 5-10 lat temu. obecnie praktycznie nie da się dostać pracy jako backend developer za samo programowanie. trzeba umieć jeszcze chmury, k8s, terraform i inne tego typu badziewia. + co drugie ogłoszenie
  • Odpowiedz
@ly000: zmieniałem parę razy w ostatnich kilku latach. Front przez te lata się nauczyłem na tyle, żeby móc w tym robić jak jest potrzeba fullstacka. Chmury się siłą rzeczy nauczyłem, bo po prostu jest w pracy. Kubernetes znam po łebkach, ale w większości dużych korpo i tak masz devopsów od cięższych zadań, ktoś to tak czy siak dobrze ogarnia, a w codziennej pracy no umówmy się jak często musisz to
  • Odpowiedz